Pytania i odpowiedzi
Czy konieczne jest zapewnienie okularów do pracy przy monitorze ekranowym w przypadku pracy zdalnej?
Pytanie: Zgodnie z rozporządzeniem bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, pracodawca musi zapewnić szkła korekcyjne zgodnie z zaleceniem lekarza okulisty podczas badań profilaktycznych, a w obecnej chwili prawie wszyscy nauczyciele pracując zdalnie, pracują ponad 4 godziny przy monitorze i lekarz okulista wydaje takie zaświadczenie o konieczności stosowania szkieł korekcyjnych. Jest to lawina takich zaświadczeń i co za tym idzie koszty. Praca zdalna za chwilę się zakończy i co wtedy? Pieniędzy za szkła korekcyjne nikt nie odda. Jak w takim przypadku należałoby postąpić, żeby być w zgodzie z prawem i z roszczeniami nauczycieli? Po powrocie nauki do szkół nauczyciel nie spędza ponad 4 godziny przy monitorze. »
Zakwalifikowanie pracownika do grupy pracowników narażonych na działanie czynników biologicznych i zagrożenia w związku z koronawirusem
Pytanie: Czy pracownika ,,budżetówki'' pracującego w terenie (kontrolowanie gospodarstw rolnych) należy zakwalifikować do 3 grupy zagrożenia w związku z koronawirusem i zmianą rozporządzenia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych? »
Jak zatwierdzić protokół powypadkowy, gdy pracownik porzucił pracę przed zakończeniem postępowania powypadkowego?
Pytanie: Czy pracodawca może zatwierdzić protokół powypadkowy, kwalifikując zdarzenie jako wypadek przy pracy, bez zapoznania się z protokołem przez poszkodowanego? W toku postępowania zespół powypadkowy uznał zdarzenie jako wypadek przy pracy, jednak w momencie sporządzenia protokołu pracownik nie stawiał się do pracy porzucając ją kilka dni wcześniej. Zeznania poszkodowanego są spisane i dołączone do protokołu, jednak sam poszkodowany pracownik nie zapoznał się z nim i nie ma z nim żadnego kontaktu (nie odbiera telefonów). Jak zakończyć takie postępowanie? »
Poznaj wymogi dla krzesła na stanowisku magazyniera i nie tylko
Pytanie: Jakie normy powinny spełniać krzeseł dla pracowników w magazynie i w biurze, gdzie na stanowisku nie ma komputera (monitora ekranowego) oraz gdzie mamy stanowiska z monitorem ekranowym? Czy zawsze są wymagane podłokietniki i możliwość regulacji wysokości krzesła/oparcia na plecy? »
Zatrudnianie pracowników w ramach outsourcingu przy pracach szczególnie niebezpiecznych – czy to dopuszczalne
Pytanie: Czy przepisy dopuszczają możliwość wykonywania pracy szczególnie niebezpiecznej związanej z użyciem substancji sklasyfikowanych jako stwarzające zagrożenie dla zdrowia lub życia przez pracowników zatrudnionych w ramach outsourcingu? »
Konieczna informacja o wymaganej sprawności psychoruchowej na stanowisku pracy w skierowaniu na badania profilaktyczne pracowników
Pytanie: W kontekście nowych wskazówek metodycznych w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. Czy każdemu pracownikowi, który wykonuje prace na wysokości; obsługa wózków jezdniowych podnośnikowych; kierowanie pojazdami samochodowymi do 3,5T; obsługa maszyn szczególnie niebezpiecznych w skierowaniu na badania należy wpisywać również wykonywanie pracy wymagającej sprawności psychoruchowej? Czy same powyższe zapisy w skierowaniu na badania nie są wystarczające? Zadaję to pytanie, ponieważ zmieniły się czasookresy wykonywania badań i według nowych zapisów to właśnie wymagania w zakresie sprawności psychoruchowej wymusza największą częstotliwość badań. »
Koronawirus wymusza aktualizację rejestru pracowników narażających na działanie szkodliwych czynników biologicznych
Pytanie: Czy związku ze zmianą rozporządzenia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy (wchodząca w życie 29.12.2020r.), gdzie dodano wirus Sars-Cov-2 do grupy 3 zagrożenia, należy uaktualnić rejestr prac i pracowników narażających na działanie szkodliwych czynników biologicznych, które zostały zakwalifikowane do 3 lub 4 grupy zagrożenia, praktycznie o wszystkich pracowników, na każdym stanowisku pracy? »
W jaki języku prowadzić wysłuchanie i sporządzać dokumentację powypadkową dla pracownika cudzoziemca?
Pytanie: Gdy wypadkowi przy pracy ulegnie cudzoziemiec nie władający językiem polskim, czy w trakcie zapisu wyjaśnień poszkodowanego przez zespół powypadkowy musi być obecny tłumacz przysięgły, czy wystarczy osoba władająca biegle w języku cudzoziemca? Czy wszystkie dokumenty muszą być sporządzane w dwóch wersjach: polskiej oraz przetłumaczonej przez tłumacza i czy musi to być tłumacz przysięgły? Po czyjej stronie należy zapewnienie tłumacza? »
- « pierwsza
- «
- 38
- 39
- 40
- 41
- 42
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol