Mimo sezonu urlopowego, przez około dwa miesiące pracownicy często muszą wykonywać pracę w miejscach, w których temperatura stanowi realne wyzwanie – zarówno w kontekście bezpieczeństwa, jak i wydajności pracy. Jak przepisy regulują te kwestie? Poznaj propozycję związków zawodowych w zakresie ochrony pracowników przed wysoką temperaturą w miejscu pracy.
Z informacji zawartych w tym artykule dowiesz się:
Jakie zmiany w przepisach, zakresie temperatury w pomieszczeniach pracy, proponuje NSZZ Solidarność?
Czy w ORZ uwzględniać temperaturę na stanowiskach pracy?
W jaki sposób zadbać o pracowników latem?
Czytaj także: Jak zapewnić właściwe warunki pracy pracującym na otwartej przestrzeni latem?>>>
W okresie letnim dokuczają nam wysokie temperatury, niezleżenie, czy odpoczywamy z dala od pracy, czy też pracujemy. Powinniśmy zatem zadbać o nasze bezpieczeństwo, przestrzegać określonych zasad i chronić się przed niekorzystnym wpływem wysokiej temperatury powietrza. Zobacz webinar przygotowany przez Portal BHP, który przypomni Ci, jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników w okresie letnim oraz zasady bezpieczeństwa w trakcie urlopu.
Webinar poprowadzi: Mariusz Foremniak
Prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Wieloletni pracownik służby bhp, zajmujący stanowisko kierownika komórki bhp. Projektuje kierunki polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.
Podczas webinaru przypomnisz sobie:
Zobacz także: BHP latem - wskazówki jak zapewnić właściwe warunki pracy w gorące letnie dni.>>>
Czy można biuro wyposażyć w wentylatory stojący podłogowy, przeznaczony dla gospodarstwa domowego? Czy taki wentylator można także zastosować na stanowisku pracy w hali przemysłowej? Co z wyposażeniem pomieszczenia do przygotowania posiłków w kuchenki mikrofale, czajnik, itp.?
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapewnienie pracownikom w pomieszczeniach pracy odpowiedniej temperatury.
Na odczuwanie temperatury w pomieszczeniu pracy wpływa wiele czynników, takich jak:
W pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych.
Ponadto, pomieszczenia i stanowiska pracy powinny być zabezpieczone przed niekontrolowaną emisją ciepła w drodze promieniowania, przewodzenia i konwekcji oraz przed napływem chłodnego powietrza z zewnątrz.
Halina Góralska
Gł. Specjalista ds. bhp,
wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Spotkanie lunchowe z chłodnymi napojami w ogrodzie lub parku w czasie przerwy w największy upał to prawdziwy hit tego upalnego lata. Dobry pracodawca dba o swój największy potencjał – pracowników, także w ten trudny, choć wakacyjny czas. Niestety wciąż są firmy, instytucje, mające siedzibę w budynkach, w których nie ma klimatyzacji, a pracownicy nie mają siły starać się, by efektywnie wykonywać swoje obowiązki. Zobacz, co może zrobić pracodawca, i jak może zadbać o pracownika w czasie upałów.
Anna Nowak
Dziennikarz, publicysta
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
Zobacz także: Bezpieczeństwo pracowników w okresie letnim oraz zasady bezpieczeństwa w trakcie urlopu>>>
Mimo że w upalne dni zapewniasz pracownikom napoje, a w pokojach jest klimatyzacja lub wiatraki, niektórzy pracownicy bardzo źle znoszą upały i źle się czują. Niektórzy mówią, że maja zawroty głowy, jest im słabo. Zastanawiasz się więc, co jeszcze możesz zrobić, aby pomóc pracownikom przetrwać gorące letnie dni w pracy. Na przykład, czy możesz pozwolić im wcześniej opuścić zakład albo przesunąć godziny pracy?
Halina Góralska
Gł. Specjalista ds. bhp
wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
Czytaj także: Nadchodzą letnie upały – zadbaj o bezpieczne warunki pracy latem>>>
Szczególnie latem musimy pamiętać, że największy wpływ na rodzaj i zakres zmian w sprawności człowieka ma temperatura. Tak więc, to temperatura otoczenia wpływa na jakość, wydajność, ale również bezpieczeństwo pracy naszych pracowników. Zastanówmy się, jakie wartości temperatury mogą być niebezpieczne w pracy? Jak ograniczyć wpływ wysokiej temperatury na pracowników podczas pracy? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
Badania wykazują, że temperatura ma największy wpływ na rodzaj i zakres zmian sprawności człowieka. Najniższy poziom sprawności w środowisku gorącym obserwowany jest w temperaturze powyżej 32ºC. W zakresie temperatur od ok. 21 do ok. 26ºC zmiany sprawności człowieka są nieznaczne (poniżej 1%) w stosunku do sprawności w temperaturze neutralnej – 16 -21ºC. Badania zachowań niebezpiecznych wykazały najmniejszą ich liczbę przy czynnościach wykonywanych w temperaturze otoczenia 17 - 23ºC, a znaczny ich wzrost w temperaturze 35ºC. Największe obniżanie jakości wykonywanych zadań motorycznych zaobserwowano w środowisku o zakresie temperatur od 30 do 35ºC.
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Z tego artykułu dowiesz się:
W jakiej temperaturze sprawność Twoich pracowników obniża się.
Jak ograniczyć wpływ wysokiej temperatury na pracowników podczas pracy
Co brać pod uwagę wybierając odzież ochronną dla pracowników pracujących w wysokiej temperaturze
Opracuj kodeks dobrych praktyk w sytuacjach kryzysowych.
Wysoka temperatura utrudnia wykonywanie obowiązków służbowych w czasie upału i pandemii. Znacznie obniża nie tylko wydajność pracy, ale obniża dobrostan psychofizyczny pracowników. Wśród personelu może rodzić się frustracja i zniecierpliwienie. To z kolei może zmierzać bezpośrednio do nieporozumień i konfliktów, a nawet wypalenia zawodowego i mobbingu. Dlatego, dbając o dobrą atmosferę w miejscu pracy, warto opracować kodeks dobrych praktyk w sytuacjach kryzysowych.
Dziennikarz, relacjonujący z Tokio przygotowania do otwarcia igrzysk olimpijskich w pełnym słońcu, skarży się, w „wejściu na żywo”, na wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. Prowadzący poranny program w warszawskim studio upomina kolegę, że trzeba osłaniać głowę przed słońcem, aby dbać o zdrowie w pracy, nawet w delegacji. Dziennikarz odchodzi na kilka sekund sprzed kamery, chwilę później jest z powrotem – z czapką na głowie, pożyczoną od operatora. „Nasz dział bhp będzie zadowolony, bo szybka i efektywna reakcja to podstawa” – kwituje prezenter w Warszawie. Uśmiechy obu panów z życzeniami dbania o zdrowie kończą relację.
Ten przykład sprzed kilku dni pokazuje nie tylko konieczność dbania o zdrowie w warunkach upału czy pandemii. Wskazuje także na znaczenie dobrych relacji międzyludzkich w miejscu pracy, w czasie ekstremalnych temperatur oraz wciąż obecnego zagrożenia epidemicznego.
Czytaj także: Zagrożenia psychospołeczne w dobie epidemii mające wpływ na efektywność pracy>>>
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Z tego tekstu dowiesz się:
Na co zwrócić uwagę dbając o stan psychofizyczny pracowników w czasie upałów i pandemii?
Jak opracować kodeks dobrych praktyk w sytuacjach kryzysowych?
Jakie działania podjąć, aby poprawia
stan psychofizyczny pracowników związany z epidemią i upałem?
Z powodu upałów pracodawca, w porozumieniu z pracownikami, skrócił w drodze zarządzenia czas pracy o 1 godzinę. Przez 3 dni pracownicy wykonują pracę od 7.00 do 14.00 (zamiast do godz. 15.00). Jak zewidencjonować skrócony o godzinę czas pracy w ewidencji czasu pracy? Pomimo skrócenia czasu pracy pracownicy zachowują prawo do 100% wynagrodzenia.
Rozkład czasu pracy i ewentualne w nim zmiany ustala pracodawca. Pracodawca jest również odpowiedzialny za organizację procesu pracy w zakładzie pracy. W ramach posiadanych uprawnień ma możliwość udzielania pracownikom m.in. dni wolnych od pracy, a także skracania godzin ich pracy.
Czytaj także: A może sjesta? – zobacz, jak pomóc pracownikom przetrwać gorące letnie dni w pracy>>>
Joanna Suchanowska
Główny Inspektor Pracy, w apelu z 18 czerwca 2021 r. przypomniał, że przełożony powinien zapewnić pracownikom nieodpłatnie zimne napoje, gdy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28oC. Jednak ani przepisy, ani GIP nie przesądzają czy dotyczy to również pracowników w trybie pracy zdalnej. Niemniej wysokie temperatury mogą uzasadniać przejście na pracę zdalną, jak i ją wykluczać.
Zgodnie z art. 232 Kodeksu Pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Do tego przepisu zostało wydane szczegółowe rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. 1996 nr 60 poz. 279).
Praca podczas upałów – zalecenia Inspekcji Pracy
Jak informuje GIP: „Należy pamiętać o używaniu i utrzymywaniu w pomieszczeniach pracy w stałej sprawności i czystości urządzeń wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych, a także zabezpieczeniu okien przed nadmiernym nasłonecznieniem, np. poprzez rolety i żaluzje. Klimatyzacja i wentylacja stosowana w pomieszczeniach pracy nie może powodować przeciągów ani wyziębienia pomieszczeń – strumień powietrza nie powinien być kierowany bezpośrednio na stanowisko pracy.
Podczas upałów PIP szczególnie zwraca uwagę na organizację pracy wykonywanej w warunkach szczególnie niebezpiecznych i wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej, a także na bezpieczeństwo kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Trzeba pamiętać o zakazie zatrudniania pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30oC, a wilgotność względna powietrza – 65%.
Główny Inspektor Pracy apeluje także do pracodawców o skracanie czasu pracy podczas trwających upałów. W szczególności tym pracownikom, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin. Pracodawcy mogą też wprowadzać rotację na stanowiskach pracy i dodatkowe przerwy, aby umożliwić pracownikom ochłodzenie się i regenerację sił. Skrócenie czasu pracy i dodatkowe przerwy nie mogą jednak powodować obniżenia należnego pracownikom wynagrodzenia. (Informacja GIP z 18.06.2021, Chrońmy zdrowie podczas upałów!, https://www.pip.gov.pl/pl/wiadomosci/125981,chronmy-zdrowie-podczas-upalow-.html).
Mariusz Kusion