Pomieszczenie do wypoczynku dla kobiety w ciąży oraz matki karmiącej

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
21.07.2022AKTUALNE

Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bhp reguluje podstawowe wymogi dotyczące pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych. Szczególny rodzaj pomieszczeń to pomieszczenia do wypoczynku dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Warto we własnym zakresie przeanalizować, czy w konkretnym przypadku nie ma obowiązku zapewnienia takiego pomieszczenia. Lepiej podjąć działania w tym kierunku zanim zwróci na to uwagę inspektor PIP podczas kontroli.

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie zasady równego traktowania. Dotyczy to również prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Oznacza to, że na równych zasadach prawo do szeroko rozumianego bezpieczeństwa mają pracownicy i w zbliżonym zakresie osoby zatrudnione na podstawie innej niż stosunek pracy. Jednak względem poszczególnych kategorii pracowników przepisy prawa pracy zawierają regulacje o charakterze priorytetowym, które przewidują określone przywileje.

Pracownice w ciąży, oraz w określonym zakresie karmiące dziecko piersią, mają prawo do przywilejów z zakresu prawnej ochrony pracy, jak również w zakresie technicznego bezpieczeństwa pracy. Pierwsze skojarzenie to oczywiście rozporządzenie Rady Ministrów z 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Przepisy szczególne dotyczące preferencyjnych warunków wykonywania pracy kobiet w ciąży oraz karmiących dziecko piersią znajdują się również w Kodeksie pracy.

Także w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, znajdują się regulacje dotyczące pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku, w tym pomieszczeń szczególnych, przeznaczonych do wypoczynku kobiet ciężarnych oraz karmiących dziecko piersią.

Ważne

Z rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp wynika, że w zakładzie pracy zatrudniającym na jedną zmianę więcej niż dwadzieścia kobiet w jednym budynku należy urządzić pomieszczenie z miejscami do wypoczynku w pozycji leżącej dla kobiet w ciąży i karmiących matek, przyjmując co najmniej jedno miejsce na każdych trzysta kobiet zatrudnionych na jednej zmianie, lecz nie mniej niż jedno miejsce.

Obowiązek zapewnienia pomieszczenia do wypoczynku kobiet w ciąży oraz karmiących dziecko piersią uregulowana jest w sposób szczególny w stosunku do ogólnych pomieszczeń do wypoczynku. Należy zatem przyjąć, że powinno być to pomieszczenie odrębne od pomieszczenia przeznaczonego do wypoczynku pracowników, organizowanego gdy wymaga tego ich bezpieczeństwo i zdrowie. Za odrębnością takiego pomieszczenia przemawia jego cel oraz wymagany większy poziom prywatności, jaki należy się kobietom w ciąży oraz karmiącym dziecko piersią.

Uwaga!

Pomieszczenie powinno zapewniać możliwość wypoczynku w pozycji leżącej. Uprawnionymi do korzystania z niego jest każda kobieta w ciąży zatrudniona w zakładzie pracy, jak i karmiąca dziecko piersią, niezależnie od podstawy prawnej zatrudnienia. W żadnym razie pracodawca nie powinien ograniczać dostępu do pomieszczenia do wypoczynku kobietom zatrudnionym na innej podstawie niż stosunek pracy.

Kontrole PIP pomieszczeń do wypoczynku

Obowiązek zapewnienia pomieszczenia może być przedmiotem kontroli ze strony inspektora PIP. Warto pamiętać, że inspektorzy za szczególną wnikliwością badają organizację pracy kobiet ciężarnych oraz karmiących dziecko piersią. Robią to zarówno w ramach kontroli planowych, jak i interwencyjnych, zainicjowanych skargami pracowniczymi czy skargami społecznych inspektorów pracy.

Brak zapewnienia pomieszczenia, jak i umożliwienie wypoczynku w pozycji leżącej, ale w pomieszczeniu ogólnie dostępnym dla wszystkich pracowników zostanie z pewnością przez inspektora zakwestionowany. W takim przypadku należy spodziewać się nakazu administracyjnego. Na jego podstawie inspektor wyda polecenie urządzenia oddzielnego pomieszczenia. Nie będzie to oczywiście nakaz obarczony rygorem natychmiastowej wykonalności. Będzie to nakaz terminowy z realnym (jak należy sądzić) terminem w zakresie obiektywnej możliwości jego dotrzymania. Nie można dodatkowo wykluczyć mandatu karnego w związku z naruszeniem przepisów dotyczących technicznego bezpieczeństwa pracy.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.