Sklep
Czy biorąc pod uwagę wysokie temperatury na zewnątrz 30 stopni, w kabinie powiedzmy ok 40 operator żurawia samojezdnego może pracować w krótkich spodenkach?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
1 czerwca 2021 r. Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła kontrole żurawi budowlanych na placach budów całego kraju. Pod lupą PIP znalazło się prawidłowe użytkowanie żurawi wieżowych i szybkomontujących. PIP kontroluje przede wszystkim bezpieczne organizowanie prac z wykorzystaniem tych maszyn.
Wchodzą w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. Sprawdź czego dotyczą?
opr. red.
Ile osób jednocześnie może pracować na rusztowaniu/podeście? Jaka wymagana jest dokumentacja dla budowanego rusztowania i prowadzenia prac na nim?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jakie dokumenty w zakresie BHP powinien gromadzić pracodawca w związku z zatrudnieniem na stanowisku pracownik ogólnobudowlany?
Halina Góralska
Mamy w firmie rusztowania systemowe, jednym z nich jest rusztowanie "warszawskie". Jakie kwalifikacje powinni mieć pracownicy budujący takie rusztowanie i odbierający go? Nie mówimy tu o rusztowaniach skomplikowanych budowanych w oparciu o projekt.
Jak wynika ze sprawozdania PIP z kontroli przeprowadzanych w 2018 r., na polskich budowach warunki pracy pozostawiają wiele do życzenia. Kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy są przez pracodawców pomijane i traktowane jak zło konieczne oraz źródło dodatkowych kosztów. Odbija się to niestety na liczbie wypadków przy pracy. Nadal branża budowlana pozostaje bowiem w czołówce najbardziej wypadkowych branż. Poznaj wyniki kontroli PIP na budowach i zobacz na co inspektorzy zwrócili uwagę.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujący się w prawie pracy w tym w zagadnieniach związanych z bhp
Czy stoły spawalnicze w hali produkcyjnej winny być uziemione?
16 maja upływa termin dla pracodawców, na zapewnienie odpowiedniego wyposażenia dla żurawi wieżowych i szybkomontujących. Tego dnia wchodzą bowiem w życie dwa przepisy rozporządzenia ministra przedsiębiorczości i technologii z 22 października 2018 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących (Dz.U. poz. 2147), dla których wydłużone było, do 6 m-cy, vacatio legis.
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik
W roku ubiegłym w polskich firmach miało miejsce ponad 84 tys. wypadków, w tym 209 śmiertelnych – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS. Jak wypada na tym tle branża budowlana? Okazuje się, że nieco lepiej niż w latach poprzednich. Jednak czy to oznacza, że faktyczne bezpieczeństwo pracy na budowach uległo poprawie i możemy się już tylko cieszyć? A może co innego wpływa na taki stan rzeczy i nie jest do końca tak dobrze, jak mogłoby się wydawać?
PIP w 2018 r. przeprowadziła ponad 7 tys. kontroli palców budowy. Aż w 90% przypadków inspektorzy pracy musieli sięgnąć po decyzję administracyjną, aby uregulować nieprawidłowości związane z bezpieczeństwem pracy. Oznacza to, że tylko na 10 % polskich budów praca zorganizowana jest bezpiecznie. Poznaj zatem najczęściej identyfikowane nieprawidłowości przyczyniające się do wypadków na polskich budowach.
Opr. Red.
Jakie wymagania musi posiadać osoba szkoląca przy pracach hakowego? Czy tylko UDT ma takie uprawnienia, aby wydać zaświadczenia o ukończeniu szkolenia przy pracy hakowego? Czy może Specjalista ds. BHP przeszkolić pracownika i będzie to wystarczające szkolenie? Czy nowe przepisy o bhp przy obsłudze żurawi wprowadziły w tym zakresie jakieś zmiany?
16 lutego 2019 r. wchodzi w życie długo oczekiwane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących. Głównym jego celem jest zapewnienie operatorom żurawi bezpiecznych warunków pracy, które uwzględniają specyfikę wykonywanego przez nich zawodu. Rozporządzenie daje też podstawę prawną do kontroli przestrzegania przepisów dotyczących warunków pracy tych pracowników. Sprawdź szczegóły.
Marek Kalman
specjalista z zakresu bhp
W razie awarii urządzenia komunikacyjnego sygnalista i operator (np. żurawia) muszą się ze sobą w jakiś sposób porozumiewać. Robią to za pomocą sygnałów ręcznych. Dlatego też ich obowiązkiem jest znać i rozumieć sygnały ręczne. Możesz to sprawdzić, podczas szkolenia bhp. W tym celu pomocna będzie Ci tablica wizualizująca sygnały wraz z ich znaczeniem. Takie ćwiczenie będzie szczególnie przydatne w przypadku sygnalistów, wobec których najczęściej nie wymaga się żadnych specjalistycznych kwalifikacji.
16 lutego 2019 r., wchodzi w życie nowe rozporządzenie w sprawie bhp przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujacych. Czy przepisy tego rozporządzenia mają zastosowanie do dźwigów zamontowanych na samochodach ciężarowych służących do transportowania zbiorników?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone