Sklep
Jesteś koordynatorem ds. bhp na terenie budowy. Przeprowadziłeś kontrolę stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pracowników świadczących pracę na budowie. Wyniki przeprowadzonych na budowie kontroli powinieneś odnotowywać w dzienniku kontroli bhp budowy. Aby ułatwić Ci pracę eksperci Portalu BHP przygotowali wzór dziennika kontroli bhp na placu budowy. Pobierz gotowy do wypełnienie druk.
Branża budowlana to jedna z branż o najwyższej wypadkowości. Jednym z rodzajów prac przy, których często dochodzi do wypadków są prace ziemne w postaci wykopów. Jednak odpowiednie, zgodne ze sztuką budowlaną oraz zasadami bhp, wykonanie wykopu może uchronić pracowników, ale również osoby postronne, przed przykrymi zdarzeniami. Oto kilka wskazówek dotyczących bezpiecznej pracy w wykopie.
Waldemar Klucha specjalista ds. bhp
Z tego tekstu dowiesz się:
Jak właściwie zabezpieczyć i oznakować wykop?
W jaki sposób można wykonywać wykopy wąskoprzestrzenne o ścianach pionowych?
Jak zabezpieczyć skarpy wykopów szerokoprzestrzennych?
Kolejne, duże firmy budowlane: Karmar i Strabag przystąpiły 14 września br. do grona sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.Celem Porozumieniajest poprawa bezpieczeństwa na polskich budowach oraz wyeliminowanie wypadków. Przykładem jest najnowszy projekt Porozumienia, realizowany we współpracy z ZUS - bezpłatne szkolenia okresowe BHP dla małych i średnich firm budowlanych.
Czy każda praca na wysokości powyżej 1 m. jest pracą szczególnie niebezpieczną? Czy zastosowanie balustrad ochronnych może być przesłanką do niekwalifikowania takich prac jako szczególnie niebezpieczne?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Twój zakład pracy zatrudnia młodych lub nowych pracowników? Miej ich na oku i zadbaj o staranne przeszkolenie bhp. Taka ostrożność i wzmożony nadzór może uchronić tych pracowników i Twój zakład pracy od nieprzyjemnych następstw wypadków przy pracy. Fakty i statystyki PIP wskazują, że nowi pracownicy najczęściej ulegają wypadkom przy pracy w ciągu pierwszego roku pracy. Poznaj niepokojące dane na ten temat.
Kinga Grodzicka-Lisek
ZUS sfinansuje obowiązkowe szkolenia okresowe bhp pracowników branży budowlanej. Projekt będzie realizowany od września do listopada 2016 r. i swoim zasięgiem obejmie całą Polskę. Odbiorcami projektu są pracownicy firm budowlanych, bez względu na rodzaj umowy czy staż pracy. Przystąpienie do niego nie wymaga formalności, wystarczy zgłoszenie pracownika na stronie www.feuer.pl/darmowe-szkolenia-zus
Budownictwo jest branżą, która przoduje w niechlubnej statystyce wypadków w pracy. Niestety, wypadkom ulegają nie tylko ‘budowlańcy’. Zdarza się, że wskutek źle zabezpieczonego placu budowy obrażenia odnoszą także przechodnie czy kierowcy. Zobacz, jak SKANSKA rozwiązuje kwestie bezpieczeństwa podczas prowadzenia robót drogowych pod ruchem.
Czy pracodawca zatrudniających pracownika na stanowisku monter rusztowań może sam przeprowadzić instruktaż stanowiskowy? Czy pracodawca również musi posiadać odpowiednie uprawnienia oprócz szkolenia bhp dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami?
Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt zmian w przepisach dotyczących bhp podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. Zakłada on m.in. likwidację klas uprawnień dla niektórych maszyn. Przewidywane jest także usunięcie obowiązku odbywania szkoleń do obsługi niektórych maszyn. Poznaj już dziś planowane zmiany.
Likwidację nadmiernych i nieuzasadnionych wymagań w zakresie eksploatacji maszyn do robót ziemnych, budowlanych i drogowych zapowiada pierwszy pakiet proprzedsiębiorczy przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju. Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada więc zmniejszenie obciążeń bhp przedsiębiorców branży budowlanej.
Czy pracownik pracujący w firmie X posiadający badania lekarskie i kartę szkolenia wstępnego (na stanowisku pracownik budowlany) może pracować w firmie Y jako zbrojarz? Czy wymagane jest odbycie badań lekarskich i szkolenia bhp, na których będzie konkretnie napisane zbrojarz a nie tylko pracownik budowlany? Czy stanowisko pracownik budowlany zawiera w sobie inne pokrewne zawody jak: zbrojarz, betoniarz, murarz?
Od 9 czerwca 2016 r. wymagania dla dźwigów stale obsługujących budynki i budowle oraz dla elementów bezpieczeństwa do tych dźwigów, procedury oceny zgodności, zakres dokumentacji technicznej i sposób oznakowania tych dźwigów określa nowe rozporządzanie Ministra Rozwoju z 3 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla dźwigów i elementów bezpieczeństwa do dźwigów.
Poczucie bezpieczeństwa, nawet najbardziej usprawiedliwione, jest złym doradcą – mawiał Joseph Conrad. Dlatego przystępując do wszelkich prac na budowie, należy pamiętać o zapewnieniu odpowiednich środków ostrożności. Z tego powodu Skanska po raz drugi w tym roku organizuje Dzień Bezpieczeństwa – autorską inicjatywę, mającą na celu edukację pracowników na budowach w całej Polsce. Tematem przewodnim dzisiejszych warsztatów będzie organizacja placu budowy.
Rusza akcja społeczno-edukacyjnej w szkołach, której celem jest nauczyć dzieci zasad bezpieczeństwa w domu. Premierowe spektakle pod hasłem „Bezpieczni w domu i mieszkaniu” odbędą się już dziś, 18 maja w wybranych szkołach podstawowych w Warszawie. Tylko pierwszego dnia weźmie w nich udział blisko 900 dzieci. Inicjatorem akcji jest firma Skanska.
Zadymione pomieszczenia, próbna ewakuacja budowy i pokaz gaszenia pożaru – takie „atrakcje” na szczecińskiej przebudowie budynku Prokuratury Rejonowej czekały wczoraj na pracowników. Wszystko to w ramach ćwiczeń podczas odbywającego się obecnie Tygodnia Bezpieczeństwa.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone