Sklep
Tym razem kwestią uregulowania zagadnień bhp przy obsłudze żurawi zajęło się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Na bazie projektu rozporządzenia w sprawie bhp przy obsłudze żurawi, resortu rozwoju, powstał nowy projekt rozporządzenia odnoszący się do bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących. W projekcie tym zastąpiono definicję organizatora pracy określeniem pracodawca.
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy
Prace na wysokości, w obrębie linii i urządzeń elektroenergetycznych należą do szczególnie niebezpiecznych. Porażenie prądem jest w tym przypadku jednym z najczęstszych powodów śmiertelnych wypadków. Grupą pracowników szczególnie narażoną na takie zagrożenie są m.in. pracownicy obsługujący podesty ruchome i ładowarki teleskopowe w pobliżu przewodów i urządzeń elektrycznych. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać, aby zapewnić pracownikom maksimum bezpieczeństwa?
26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w najbliższą niedzielę. W tym roku WOŚP pozyskuje środki na wsparcie podstawowych oddziałów neonatologicznych, aby wyrównać szanse w leczeniu noworodków. Przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie trwa budowa Centrum Finału WOŚP, przy której pracują maszyny do bezpiecznej pracy na wysokości firmy Riwal.
Polski zespół wypracował przełomowe rozwiązanie w zakresie monitorowania bezpieczeństwa pracy. Firma SKANSKA rozpoczyna testy Inteligentnego Kasku (ang. Connected Helmet). Celem tego innowacyjnego środka ochrony indywidualnej jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników na placu budowy. Jednak taki Inteligentny Kask miałby zastosowanie nie tylko w budownictwie ale w każdej innej branży wymagającej stosowania ochrony głowy.
Prace polegające na wykonaniu suchej zabudowy są przeprowadzane głównie wewnątrz budynków, choć niekiedy może zachodzić konieczność wykonania niektórych czynności na otwartym terenie. Przy wykonywaniu tych prac trzeba przestrzegać wymogów bezpiecznej pracy. Pracownik zatrudniony na stanowisku montera suchej zabudowy musi zatem mieć świadomość zagrożeń, jakie mogą wystąpić w jego pracy. Poznaj więc najczęściej występujące zagrożenia na tym stanowisku pracy i zweryfikuj zebrane informacje w realiach swojej firmy.
Waldemar Klucha specjalista ds. bezpieczeństwa pracy
Ten tekst ułatwi Ci:
Czy osoba kierująca pracownikami wykonującymi prace szczególnie niebezpieczne i wykonująca z nimi te prace (brygadzista) powinien szkolić się okresowo co 1 rok na stanowiskach robotniczych wykonujących takie prace, a oddzielnie co 5 lat jako osoba kierująca pracownikami?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy jeśli generalny wykonawca pracuje na budowie własnymi pracownikami (bez podwykonawców) musi oprócz planu BIOZ opracować IBWR?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
Jako specjalista ds. bhp zatrudniany przez firmy budowlane, często wybierasz się na plac budowy w celu sprawdzenia warunków pracy. Czy wiesz, co wówczas powinieneś sprawdzić, na co zwrócić uwagę? Aby ułatwić Ci to zadanie ekspert Portalu BHP przygotował przykładową listę kontrolną bhp na budowie. Dzięki niej zaoszczędzisz swój cenny czas i będziesz mieć pewność, że wszystko sprawdziłeś.
Czy kierownik budowy, posiadający uprawnienia budowlane, musi mieć dodatkowo szkolenie bhp dla osób kierujących pracownikami lub inne? Jeżeli tak, to jakie? Wyżej wymieniony pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę na czas określony.
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Podczas wykonywania prac polegających na czyszczeniu konstrukcji stalowych powstaje wiele zagrożeń dla życia i zdrowia pracowników oraz osób postronnych. Dlatego organizując tego rodzaju prace musisz mieć uwadze wymagania bhp. Oto kilka wskazówek, dzięki którym zapewnisz bezpieczeństwo swoim pracownikom i innym osobom oraz zorganizujesz tego rodzaju prace w sposób zgodny z przepisami bhp.
Waldemar Klucha
specjalista ds. bezpieczeństwa pracy w budownictwie
Z tego artykułu dowiesz się :
Jak, zgodnie z wymaganiami bhp, zorganizować prace przy czyszczeniu konstrukcji stalowych?
Jakie są najczęstsze zagrożenia występująceprzy czyszczeniu konstrukcji stalowych?
Jakie środki ochrony indywidualnej zapewnić pracownikom czyszczącym konstrukcje stalowe?
1 marca br. do Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie dołączyły kolejne firmy Rembor General Sp. z o.o. Sp. k. oraz Polskie Zrzeszenie Wykonawców Fundamentów Specjalnych. Głównymi priorytetami Porozumienia są poprawa bezpieczeństwa na polskich budowach oraz wyeliminowanie wypadków, w szczególności ze skutkiem śmiertelnym. Coraz więcej firm budowlanych gotowych jest dążyć do tych priorytetów i stawia je sobie z główne cele biznesowe.
Bezpieczeństwo pracy, wymiana dobrych praktyk, współpraca – to główne cele i założenia, które połączyły sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa Pracy w Bydgoszczy. Dziesięć firm budowlanych z województwa kujawsko-pomorskiego – w tym bydgoski oddział Skanska – już od ponad 2 lat propagują kulturę bezpieczeństwa na budowach. Porozumienie działa pod patronatem OIP w Bydgoszczy.
Mam pytanie, jak podejść do tematu wygrodzenia terenu gdzie są prowadzone prace wyburzeniowe słupów oraz będzie robiony parking? Miejsce to znajduje się na terenie zakładu zajmującego się produkcją schodów. Nie wiem czy można ogrodzić teren tylko taśmami ostrzegawczymi, czy trzeba postawić ogrodzenie z siatki? W zakładzie występują strefy zagrożenia wybuchem.
Pracownicy służby bhp; kierownicy budowy praz podwykonawcy powinni pamiętać o prawidłowym zagospodarowaniu terenu budowy. Jest to jeden z istotnych elementów wpływających na bezpieczeństwo pracy. Jeżeli w sposób zgodny z przepisami zorganizujecie plac budowy łatwiej będzie Wam egzekwować przestrzeganie zasad bhp przez pracowników. Oto kilka wskazówek, które przypominają wymagania przepisów w tym zakresie.
Waldemar Klucha specjalista ds. bhp
Z tego tekstu dowiesz się:
Jakie są wymagania dla ogrodzenia terenu budowy
Jaka powinna być szerokość drogi dla ruchu pieszego oraz jakie jeszcze wymagania powinna spełniać
Jak właściwie wyznaczyć strefę niebezpieczną na budowie?
Nowe technologie wkraczają na plac budowy i „ramię w ramię” z człowiekiem mierzą się tu z codziennymi trudnościami. Dzięki nim na budowach mamy dużo szybszy obieg informacji, doskonałą dokumentację historii niemal każdego elementu budowlanego, a przede wszystkim poprawiamy bezpieczeństwo pracy. Zobacz, jak SKANSKA korzysta z najnowszych technologii na swoich budowach.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone