Sklep
Prace na terenie budowy prowadzone są w różnych porach dnia, także po zapadnięciu zmroku. Ponadto wiele czynności czy to we wnętrzach budynków, czy w obiektach zaplecza także w dzień może wymagać doświetlenia światłem sztucznym. Dlatego tak ważne jest prawidłowe (pod względem natężenia, barwy) oświetlenie stanowisk pracy na budowie. Przedstawiamy zatem wymagane parametry oświetlenia dla terenu budowy.
mgr inż. Janusz Strzyżewski
członek Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych, członek Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP, członek Izby Inżynierów Budownictwa
Korzyści:
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci:
Zapewnić prawidłowe oświetlenie terenu budowy co może uchronić pracowników od wypadku;
Zadbać o właściwe oświetlenie stanowiska pracy na budowę, dzięki czemu praca będzie efektywna;
Właściwe wywiązać się z obowiązku prawidłowego oświetlenia stanowisk pracy i uchronić się o wstrzymania pracy przez inspektora bhp w razie kontroli.
Instalacje oświetleniowe na terenie budowy mają charakter tymczasowy. Niemniej jednak powinny spełniać takie same wymogi, jak oświetlenie miejsc pracy o charakterze stałym. Właściwe oświetlenie terenu budowy, prac budowlanych ma bowiem ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pracy. Niestety często kwestie te są marginalizowane, co może mieć dotkliwe konsekwencje. Zatem poznaj wymagania dla właściwego oświetlenia terenu budowy.
Aż 70% decyzji wydanych przez inspektorów PIP w związku z kontrolą placów budowy dotyczyło pracy w bezpośrednim zagrożeniu dla życia lub zdrowia pracowników. Niestety pracodawcy mają problem z bezpieczną organizacją pracy. Dowiedź się, jakie nieprawidłowości dostrzegli inspektorzy PIP i jak podsumowali swoje ubiegłoroczne kontrole. Poznaj też palny PIP na dalsze działania kontrolne u przedsiębiorców realizujących prace budowlane.
Kinga Grodzicka-Lisek
Jakie uprawnienia musi posiadać pracownik do montażu i demontażu rusztowania? Jak je obecnie uzyskać?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Zasadą ogólną powinno być wykonywanie wszystkich prac przy instalacjach i urządzeniach elektrycznych przy wyłączonym napięciu i odpowiednim zabezpieczeniu przed przypadkowym załączeniem napięcia. Czasami jednak zachodzi potrzeba przeprowadzenia prac pod napięciem przy instalacjach i urządzeniach. Wówczas należy pamiętać, że muszą one być przeprowadzane według określonej procedury. Oto kilka wskazówek, które musicie mieć na uwadze organizując prace pod napięciem.
mgr inż. Janusz Strzyżewski, członek Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych, Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP oraz Izby Inżynierów Budownictwa
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Na terenie budowy występują różne warunki środowiskowe użytkowania urządzeń elektrycznych. Wybór środków ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym zależy zatem od strefy, w której eksploatowane są urządzenia elektryczne. Oto kilka wskazówek, jakie strefy możecie wyróżnić na terenie budowy i jak właściwe dobrać do nich ochrony przeciwporażeniowe, aby zadbać o bezpieczeństwo pracowników.
Informacje zawarta w tym tekście pozwolą Wam:
Właściwe zadbać o bezpieczeństwo pracowników budowy w każdej strefie
Zmniejszyć ryzyko porażenia prądem na budowę
Sprawdzić prawidłowość stosowanych ochron przeciwporażeniowych w danej strefie budowy
Na terenie budowy warunki pracy bywają skrajnie różne. Praktycznie wszędzie występuje zwiększone zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym spowodowane różnymi czynnikami. Dlatego też chcemy dziś zwrócić Waszą uwagę na środki ochrony od porażeń. Oto kilka praktycznych informacji, w jaki sposób należy zabezpieczyć pracowników branży budowlanej (gdzie wypadkowość jest bardzo wysoka) przed porażenie prądem elektrycznym.
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Wam:
Prezentujemy 7 niezawodnych kroków przeglądu konstrukcji rusztowaniowej, które pozwolą Ci na dokładne sprawdzenie wszystkich jej elementów i okażą się niezastąpione w trakcie standardowych kontroli stanu bhp. Dzięki temu będziesz miał pewność, że miejsce pracy na rusztowaniach w Twoim zakładzie pracy jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla pracowników oraz osób postronnych przebywających w jego otoczeniu.
Danuta Gawęcka dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Rusztowań
Dzięki informacjom zawartym w tym tekście:
Szybko i w łatwy sposób dokonasz przeglądu rusztowań
Zapewnisz bezpieczeństwo pracy na rusztowaniach swoim pracownikom
Sprawnie przygotowujesz się do kontroli organów nadzoru
Pracownicy budowy narażeni są na zwiększone ryzyko porażenia prądem, z uwagi na warunki środowiska pracy. Należy zatem zadbać o odpowiednie ograniczenie tego ryzyka. W tym celu konieczne jest zwrócenie uwagi na właściwą ochronię przeciwporażeniową. Oto kilak wskazówek, jak powinna wyglądać prawidłowa ochrona przeciwporażeniowa na placu budowy. Dzięki nim sprawdzisz jakość ochrony przeciwporażeniowej na Twoim placu budowy i zmniejszysz ryzyko wypadku przy pracy.
Zygmunt Wieczorekspecjalista ds. analiz i prewencjizagrożeń zawodowych
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci
zwiększyć bezpieczeństwo pracy pracowników budowy
ograniczyć ryzyko zawodowe na stanowisku pracownika budowlanego
sprawdzić prawidłowość zastosowanych ochron przeciwpożarowych na placu budowy
Pracownik zatrudniony na stanowisku zbrojarza-betoniarza wykonuje elementy betonowe lub żelbetonowe do konstrukcji nośnych budowli lub elementów wypełniających budowlę. Przy wykonywaniu tej pracy powstaje wiele zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników oraz osób postronnych. Dlatego istotne jest właściwe przeszkolenie stanowiskowe danej osoby. Podczas szkolenia bhp pracownik zatrudniony na takim stanowisku powinien być zapoznany m.in. z warunkami pracy oraz zagrożeniami na tym stanowisku. Aby ułatwić Ci to zadanie oraz zaoszczędzić Twój czas na przygotowanie instruktażu ekspert portalu bhp opracował prezentację zawierającą najczęstsze zagrożenia występujące na stanowisku pracy zbrojarza-betoniarza. Korzystając z tego materiału będziesz mieć pewność, że zwróciłeś uwagę pracowników na najważniejsze zagrożenia, co może uchronić ich od wypadku.
Na terenie Twojej firmy inna firma zewnętrzna wykonuje budowlane prace remontowe i nie stosuje się do przepisów BHP? Zastanawiasz się, jaka odpowiedzialność ciąży na Twoim zakładzie pracy, w takiej sytuacji? Jaki obowiązek spoczywa na Twojej firmie? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ustalić zakres odpowiedzialności Twojego zakładu. Znajdziesz tu również podpowiedzi jak uchronić swoją firmę przed przykrymi konsekwencjami w takim przypadku.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert praw pracy
Z tego tekstu dowiesz się:
Kto ponosi odpowiedzialność za nieprzestrzeganie przepisów bhp przez firmę zewnętrzną świadczącą usługi na terenie innego zakładu pracy?
Jakie konsekwencje czekają pracodawcę nieprzestrzegającego przepisów bhp?
Jak powinien postąpić pracodawca firmy, na terenie której pace remontowe wykonują pracownicy innej firmy, w przypadku zaobserwowania przypadków nieprzestrzegania przepisów bhp przez wykonawcę usług?
Jak podaje GUS, choć w 2017 r. wzrosła liczba wypadków przy pracy w porównaniu do 2016 r., to jednak zmalał wskaźnik wypadkowości. Niepokoją natomiast dane dotyczące wypadków ciężkich i śmiertelnych. Zaskoczeniem zaś jest fakt, że w czołówce najbardziej narażonych na wypadki ogółem (lekkie, ciężkie i śmiertelne) branż nie znalazło się, tym razem, budownictwo. Czy oznacza to podtrzymanie trendu wzrostu bezpieczeństwa pracy w tym sektorze? Zobacz, jak statystyki te komentują eksperci.
Jak się okazuje zbieg lenistwa, pomysłowości, braku wiedzy i wyobraźni może doprowadzić do wypadku przy pracy. Przekonali się o tym dwaj pracownicy naprawiający bramę wjazdową. Chociaż mieli do dyspozycji niezbędne do wykonania pracy środki nie skorzystali z nich – były za daleko. Za to wykorzystali środki najmniej do tego przeznaczone. Ten przypadek możesz omówić podczas szkolenia bhp na stanowiskach robotniczych, jak i osób kierujących pracownikami.
Remontowe prace budowlane często należą do prac szczególnie niebezpiecznych, podobnie jak towarzyszące im zazwyczaj roboty, np. spawalnicze. Występujące zagrożenia zaostrzają wymogi bhp wobec pracodawców i pracowników remontujących obiekty budowlane. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie wymagania pod względem bhp powinny spełniać miejsca prac remontowych i jak zorganizować w tym zakresie stanowiska pracy.
Zygmunt Wieczorek specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
we właściwy sposób przygotujesz miejsce prac remontowych,
unikniesz wstrzymania prac remontowych przez organ kontrolny np. PIP,
zapewnisz bezpieczeństwo pracownikom przeprowadzającym remontowe prace budowlane.
Kiedy rusztowanie musi mieć założoną siatkę?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone