Sklep
Zakład produkcyjny, który stawia na modernizację i automatyzacje musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa. Powinien pamiętać nie tylko o przestrzeganiu przepisów BHP, ale też rozważyć wdrożenie nowoczesnej ochrony pracowników i maszyn. Bezpieczeństwo staje się więc złożonym zagadnieniem. Jak powinna wyglądać nowoczesna i bezpieczna linia produkcyjna?
Zakład pracy musi zorganizować spotkanie statusowe, które będzie miało charakter zamknięty. Jednak w spotkaniu będą brały udział osoby również spoza zakładu pracy. Potencjalnie, razem może uczestniczyć w nim około 80 osób. Czy zgodnie z przepisami takie spotkanie może mieć miejsce? Jakie warunki należy spełnić mając na uwadze stan epidemii koronawirusa organizując takie spotkanie?
Halina Góralska
W obecnej sytuacji stanu zagrożenia epidemicznego zalecana jest organizacja pracy zdalnej. Jednak trudno sobie wyobrazić pracowników produkcji wykonujących swoje obowiązki z domu. Jak zatem zapewnić im bezpieczeństwo w miejscu pracy? Praktycznych wskazówek udzielają eksperci Koalicji Bezpieczni w Pracy.
W celu zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa, zarówno wobec pracujących, jak i przebywających na terenie przedsiębiorstwa osób konieczne jest opracowanie instrukcji poruszania się po terenie zakładu. Jednak przygotowanie takiej instrukcji może przysporzyć trudności. Mając to na uwadze ekspert Portalu BHP, stworzył przykładowy dokument instrukcji poruszania się po terenie oczyszczalni ścieków. Wykorzystując opracowany materiał, możesz tworzyć własną instrukcję poruszania się po terenie zakładu, dostosowaną do warunków panujących w Twojej firmie.
Kształtowanie kultury bezpieczeństwa w zakładzie jest integralną częścią zarządzania firmą oraz elementem budowy jej wizerunku. Wymiernym efektem wysokiej kultury bezpieczeństwa są m.in. zmniejszające się wskaźniki wypadkowości. Innymi słowy, wysoka kultura bezpieczeństwa to mniej wypadków, to lepsza wydajność pracy pracowników, a to wszystko oznacza większe dochody firmy. Czy po takim wstępie zastanawiacie się, co wobec tego zrobić, aby podnieść kulturę bezpieczeństwa w Waszej firmie? Chcielibyście wiedzieć, w jaki sposób zbadać poziom kultury bezpieczeństwa w Waszej firmie. Odpowiedzi na takie pytania znajdziecie właśnie w tym tekście. Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Wam szybko i efektywnie podnieść poziom kultury bezpieczeństwa w Waszym zakładzie pracy, co wpłynie korzystnie na kondycję całej Waszej firmy.
Jerzy Wroński specjalista i rzeczoznawca ds. bhp, były zastępca Głównego Inspektora Pracy Konsultant merytoryczny Przemysław Ł. Siemiątkowski prawnik specjalizujący się w zakresie prawa pracy i bhp
Z tego tekstu dowiesz się:
Czy przy okresowym powierzaniu pracownikowi produkcji funkcji „Brygadzisty/Lidera” na czas 3 miesięcy – należy skierować pracownika na badania lekarskie na nowym stanowisku oraz przeprowadzić szkolenie okresowe dla osób kierujących? Jeśli nie – bo zgodnie z prawem mamy na to 6 miesięcy – czy pracownik pełniący przez te 3 miesiące funkcje Brygadzisty/Lidera może przeprowadzać szkolenia stanowiskowe bez szkolenia okresowego?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Jak należy zabezpieczyć pracowników w laboratorium chemicznym, aby mogli pracować z substancjami toksycznymi? Czy są jakieś szczególne wymagania dla laboratoriów?
Norbert Szymkiewicz
st. Inspektor ds. BHP i PPOŻ
Pytanie: Jakie uprawnienia posiada komisja bhp? Czy są to uprawnienia wyłącznie doradcze w zakresie bhp?
Przemysław Ł. Siemiątkowski prawnik specjalizujący się w zakresie prawa pracy i bhp, doktorant w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie
Warsztaty mechaniki pojazdów to branża, która przechodzi jedną z największych transformacji rynkowych. Coraz częściej przedsiębiorcy z tego sektora zwracają uwagę na kwestie do tej pory zaniedbywane, takie jak bezpieczeństwo i higiena pracy. Niestety jednak w kwestii szkoleń bhp pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Zobacz, co właściciele warsztatów samochodowych powinni mieć na uwadze aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i wzmocnić swoją pozycję w branży.
Fizjoterapeuci w swoje pracy obsługują wiele specjalistycznych urządzeń. Urządzenia te choć mają właściwości i zadania lecznicze mogą być również źródłem wielu zagrożeń. Przykładem takich zabiegów z wykorzystaniem urządzeń, których działanie może być niebezpieczne dla samego fizjoterapeuty są np. diatermia, magnetoterapia, krioterapia czy laseroterapia. Sprawdź zatem, na jakie zagrożenia mogą być narażeni fizjoterapeuci obsługujący specjalistyczne aparaty do zabiegów leczniczych i jak ich chronić.
Waldemar Klucha
specjalista ds. bezpieczeństwa pracy
Informacje zawarte w tym artykule ułatwią Ci:
Jak ustalić jaka odzież robocza i ochronna przysługuje pracownikom warsztatu samochodowego?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
O planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w aspekcie Dyrektywy SEVESO III, dotyczącej kontroli zagrożeń awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi,dyskutowali w Wieńcu-Zdroju eksperci oraz specjaliści z Państwowej Straży Pożarnej, zakładów przemysłowych. Wydarzenie było jednym z punktów programu Tygodnia Bezpieczeństwa, który od 5. do 10.09.2016 r. trwa we włocławskiej spółce ANWIL.
Pracownicy budowlani narażeni są na wiele niebezpieczeństw. Dlatego tak ważna jest ocena ryzyka zawodowego na stanowiskach budowalnych. Przygotowana przez eksperta przykładowa dokumentacja oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy tynkarza z całą pewnością ułatwić Wam to zadanie. Materiał opracowano na podstawie metody RISC SCORE. Korzystając z przygotowanych materiałów zaoszczędzicie czas i pieniądze. Będziecie mieć również pewność, że prawidłowo wykonaliście ciążący na Was obowiązek.
ANWIL to laureat konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”, w którym włocławska spółka odniosła potrójne zwycięstwo. U podstaw jej sukcesu leżą przede wszystkim działania na rzecz podnoszenia poziomu odpowiedzialności wśród zatrudnionych za bezpieczeństwo własne i współpracowników. Poznaj rozwiązania i dobre praktyki w zakresie bhp nagrodzonej firmy.
Sporo wątpliwości wywołuje kwestia odpowiedzialności za przestrzeganie przepisów BHP w zakładzie pracy. Do odpowiedzialności za brak przestrzegania przepisów bhp może być pociągnięty przede wszystkim pracodawca. Ale nie tylko. Odpowiedzialność mogą ponosić również inne osoby. Może być to zarówno odpowiedzialność wynikająca z przepisów Kodeku pracy, jak i z przepisów Kodeku karnego.
Aneta Mościcka dziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone