Sklep
W zakładzie wydzielono dział, który posiada swojego kierownika, jednak kierownik ten nie podlega dyrektorowi tego zakładu lecz innemu dyrektorowi, który sprawuję opiekę nad kilkoma zakładami. Niestety ów dyrektor dla kilku zakładów nie jest dostępny na bieżąco, co stwarza to problem z zatwierdzeniem protokołu w terminie. Czy dyrektor może scedować zatwierdzanie protokołów powypadkowych na kierownika lub innego dyrektora?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jakie dokumenty w zakresie BHP powinien gromadzić pracodawca w związku z zatrudnieniem na stanowisku pracownik ogólnobudowlany?
Halina Góralska
Zespół powypadkowy w wymaganym terminie, 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku (od dnia powołania), sporządza protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy według obowiązującego wzoru.Określony on został przepisami
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje już tylko wzór protokołu powypadkowego określony w rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 24 maja 2019 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz.U. z 2019 r., poz. 1071).Całkowite zaniechanie sporządzenia lub brak doręczenia poszkodowanemu protokołu powypadkowego stanowi przestępstwo.
Czy pracodawca ma obowiązek przechowywania skierowań na kontrolne badania lekarskie pracowników?
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy
Już wiemy, że niebawem czekają nas zmiany w niektórych wzorach dokumentów z zakresu bhp. Informacje na ten temat wywołały poruszenie wśród osób zajmujących się bhp, bowiem od wielu lat podstawowe wzory dokumentów z zakresu bhp (protokół powypadkowy, dokumenty dotyczące szkoleń bhp) nie były zmieniane. Poznaj zatem przyczynę zmian. Dowiedź się, na czym owe zmiany mają polegać. Aby spokojnie przygotować się na ich stosowanie.
Karolina Walas Specjalista BHP Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej
Czy przejmując obowiązki BHP po poprzedniku muszę tworzyć dokumenty (tj. ocena ryzyka zawodowego, programy szkoleń) od nowa ze swoją pieczątką, czy w razie braku zastrzeżeń mogę je zostawić i aktualizować w momencie takiej potrzeby?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Już od przyszłego roku w aktach osobowych pracownika będzie trzeba wyodrębnić nową cześć, w której zebrane zostaną dokumenty związane z odpowiedzialnością porządkową lub dyscyplinarną pracownika. Resort pracy planuje bowiem zmianę sposobu podziału dokumentów gromadzonych w aktach osobowych na 4 części. Zobacz, w której części akt osobowych pracowników znajdą się dokumenty związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem i higieną pracy.
Opr. Red.
Obejmując stanowisko w służbie bhp, czy przygotowując się do kontroli PIP, często zastanawiamy się czy aby mamy wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące bhp. Dlatego najlepiej sporządzić wówczas zestawienie dokumentów jakim dysponujemy. Jednak co powinno znaleźć się w takich katalogach/segregatorach z dokumentacją bhp? Oto kilka wskazówek, dzięki którym sprawnie przeprowadzicie inwentaryzację dokumentacji bhp w zakładzie pracy.
Jan M. Pióro
specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy sądzie okręgowym w Warszawie
Korzyści: Informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci w:
- skompletowaniu obowiązkowych i najważniejszych dokumentów z zakresu bhp
- przygotowaniu niezbędnej dokumentacji bhp przed kontrolą organów nadzoru, np. PIP
- uporządkować dokumentację z zakresu bhp w firmie
Czy w przypadku przekształcenia spółki cywilnej na spółkę akcyjną trzeba tworzyć całą dokumentację BHP od nowa uwzględniając nową formę organizacyjno-prawną – spółkę akcyjną?
Prawnik, ekspert prawa pracy
Jedną z form dokumentującą przeprowadzenie kontroli PIP jest protokół pokontrolny. Dokument ten sporządza inspektor PIP jeżeli w czasie kontroli wykryje nieprawidłowości. Z protokołem tym warto się szczegółowo zapoznać, bowiem nie do końca możemy mieć taki sam pogląd na sytuację jak inspektor i warto czasem zaznaczyć nasze zastrzeżenia. Jednak, jak w prawidłowy sposób wnieść zastrzeżenia do protokołu?
Z tego tekstu dowiesz się:
Pytanie: Czy przepisy określają sposób, w jaki należy dokumentować powołanie komisji bhp?
Przemysław Ł. Siemiątkowski prawnik specjalizujący się w zakresie prawa pracy i bhp, doktorant w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie
Komu nie wolno udostępniać dokumentacji znajdującej się w dziale bhp?
Tomasz ZwolakSpecjalista ds. prawa pracy
Dział kadr zgłosił się, że brakuje mu zaświadczeń o odbyciu szkoleń wstępnych BHP (BHP + instruktaż stanowiskowy). Braki te sięgają 2, 10 a nawet 15 lat wstecz. W jaki sposób mogę teraz ja uzupełnić te braki, jeśli pracuję krócej? Czy tych pracowników należy faktycznie jeszcze raz przeszkolić? Czy wystarczy sporządzić potrzebą dokumentację? Czy na podstawie list obecności (część się zachowała) mogę wystawić zaświadczenia jeszcze raz, albo czy mogą to być duplikaty tych zaświadczeń? Co, jeśli część przełożonych tych pracowników nie pracuje? Kto może podpisać się w instruktażu stanowiskowym?
Mariusz ForemniakGł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Problem prowadzenia dokumentacji przez służby bhp został w rozporządzeniu w sprawie służby bhp jedynie zasygnalizowany. Natomiast na pracownikach służby bhp spoczywa, oprócz zadań i uprawnień tej służby wynikających wprost z rozporządzenia, wiele czynności dodatkowych, a mieszczących się w ramach szeroko pojętej działalności służby bhp. Tak też jest z dokumentacją. Zobacz, co oznacza to w praktyce?
Lesław Zielińskirejestrowany audytorpomocniczy SZBP wg ISRS
Niedawno objąłem obowiązki BHp-owca w firmie. Poprzednik nie prowadził zbyt starannie dokumentacji dotyczącej szkoleń oraz wypadków. Nie znalazłem żadnego rejestru wypadków przy pracy, tylko kilka protokołów oraz kart. W związku z brakiem ewidencji w rejestrze nie wiem czy posiadane przeze mnie protokoły/karty są wszystkimi zapisami zdarzeń wypadkowych w firmie. Czy wobec tego mogę zacząć prowadzić swoją dokumentację wypadkową tzn. przygotować swój nowy rejestr , rozpoczynając numeracje protokołów od zdarzeń które ja będę prowadził?
Jan Pióro,specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone