Sklep
Często na terenie jednej firmy pracę wykonują pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców. Częstym wówczas problemem jest zdyscyplinowanie takich pracowników do przestrzegania wewnętrznych regulaminów dotyczących bhp. Rodzi się zatem pytanie, jak wyegzekwować od tych pracowników przestrzeganie obowiązujących w zakładzie zasad bhp? Czy wobec takich pracowników zewnętrznych można stosować kary dyscyplinarne i kto jest do tego upoważniony?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Pracownik przecina sobie palec blachą – rana niewielka. Nie używał rękawic roboczych chociaż został w takowe wyposażony na stanowisku pracy. Oczywiście był to wypadek przy pracy, ale czy pracownika można ukarać karą porządkową za nieprzestrzeganie przepisów bhp? Do wypadku doszło z winy pracownika, gdyby przestrzegał przepisy bhp i stosował rękawice do wypadku by nie doszło.
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Na pracowniku ciąży obowiązek przestrzegania przepisów i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik, który dopuścił się zawinionego naruszenia przepisów bhp może być ukarany karą porządkową (upomnienia, nagany) a także karą pieniężną. W przepisach nie ma powszechnie obowiązującego wzoru dokumentu zawiadomienia pracownika o nałożeniu na niego kary porządkowej. Niemniej jednak takie zawiadomienie musi zwierać określone elementy. Poniżej prezentujemy wzór takiego dokumentu proponowany przez naszych ekspertów, gotowy do wykorzystania.
Główna księgowa pełni także funkcję inspektora bhp. Czy pracodawca może ukarać tą pracownicę za pewne niedopatrzenie stanu bhp?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Jestem behapowcem w firmie, wchodząc na dział krojowni zobaczyłam wielką stertę pod sam sufit kawałków papieru oraz resztek materiału. Zostało zastawiane przejście oraz dojście pracownika do maszyny., dodam, ze dzisiaj rusza druga zmiana i nocka! Zadzwoniłam do kierownika działu gospodarczego, który zajmuję się takimi sprawami w naszej firmie, z zapytaniem dlaczego nie wyznaczył pracownika do wywiezienia tych wielkich worów z odpadami. Kierownik bardzo się zdenerwował, używał nie cenzuralnych słów do mojej osoby i rzucił słuchawką. W jaki sposób mogę ukarać za niedopełnienie obowiązków bhp kierownika tego działu? Czy mogę zrobić to sama na piśmie, czy muszę skierować pismo do prezesa o zaistniałej sytuacji i o ukaranie kierownika działu gospodarczego?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik uległ wypadkowi - nie korzystał z wyznaczonej drogi komunikacyjnej lecz ją skrócił, pokonując ogrodzenie - skutek to skręcenie nogi w kostce. Czy mogę ukarać pracownika karą (zgodnie z k.p.) za nie przestrzegania przepisów i zasad bhp?
Jan M. Piór specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownicy wychodzą na zewnątrz (poza budynek) na papierosa - w pomieszczeniach pracy obowiązuje zakaz palenia i nie ma palarni. Jest informacja o zakazie palenia. W jaki sposób powinien postąpić pracodawca w stosunku do palących pracowników? Karać sankcjami przewidzianymi w regulaminie pracy?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone