Sklep
Pracodawca musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy swoim pracownikom. To oznacza również obowiązek dbania o ich zdrowie. Dlatego też pracodawca powinien podjąć konkretne kroki, aby zapewnić pracownikom ochronę przed zarażeniem koronawirusem. Oto instrukcja postępowania, jak chronić pracowników przed koronawirusem. Instrukcję tę możesz przekazać pracownikom. Zawiera ona wskazówki, które możesz wykorzystać w każdej firmie.
Główny Inspektorat Pracy opublikował „Wyjaśnienia PIP w związku z koronawirusem”. Znalazły się w nich odpowiedzi na pytania z zakresu stosowania przepisów prawa pracy w relacjach między pracodawcą a pracownikami. Warto uzupełnić, że mają one zastosowanie również względem osób zatrudnionych na podstawie umów prawa cywilnego. Szkoda, że wyjaśnienia PIP nic o tym nie wspominają. Sprawdź, na co jeszcze warto zwrócić uwagę w kontekście praw i obowiązków pracodawcy w odniesieniu do problematyki koronawirusa.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Zagrożenie koronawirusem jest coraz większe. Służba bhp, w każdej firmie, powinna podjąć konkretne działania zapobiegawcze. Oto 10 podstawowych zasad, których wdrożenie w zakładzie pracy pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Stosowanie tych zasad na co dzień pozwoli uchronić pracowników również przed innymi chorobami wirusowymi przenoszonymi drogą kropelkową.
Magdalena Pokrycka -Walczak
„Szkolenia, akcje uświadamiające, instrukcje, wsparcie inspektora ds. bhp nie zapobiegną nieostrożnemu obchodzeniu się z ostrym narzędziem pracy i jego konsekwencjom. Zagrożenie uszkodzenia i ran dłoni ograniczyć mogą jedynie środki ochrony indywidualnej – rękawice ochronne, które pracownicy winni stosować przy pracy z nożem.” Takiego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
Anna Słowińska
Czy pracodawca może odesłać pracownika do domu, kiedy ten przychodzi do pracy, np. z kontuzjowaną nogą, ręką w gipsie, itp. Co zrobić, jeśli pracownik w takiej sytuacji nie chce dobrowolnie iść do domu i lekarza tylko upiera się, że zostanie w pracy?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W przypadku obsady stanowisk służby bhp pracodawca ma ograniczone przez przepisy pole manewru, w szczególności przy przekroczeniu liczby 600 zatrudnionych pracowników. Zastanówmy się, czy zatrudnienie 601-szego pracownika na podstawie krótkiej umowy terminowej (np. na okres próbny) oznacza konieczność natychmiastowego zatrudnienia, na pełen etat, przynajmniej jednego pracownika służby bhp?
Firma zatrudnia około 550 pracowników. Na stanowiskach specjalistów ds. bhp, na umowę o pracę, są zatrudnione dwie osoby: jedna na 3/4 etatu, druga na 1/4 etatu. Czy po przekroczeniu zatrudnienia 600 pracowników jedna z tych osób musi przejść na pełny etat? Czy można uznać, że suma tych etatów spełnia wymagania przepisów?
Jeżeli wydarzy się wypadek przy pracy, sporządzenie całej dokumentacji powypadkowej a następnie przekazanie jej właściwym podmiotom może rodzić wiele pytań. Jednio z takich pytań może dotyczyć sposobu przekazywania statystycznej karty wypadku do GUS, w sytuacji gdy zakład pracy nie ma hasła dostępowego do portalu sprawozdawczego GUS. Ekspert Portalu BHP wyjaśnia krok po kroku, jak należy wówczas postąpić.
Co powinien zrobić pracownik służby bhp, jeżeli pracodawca nie zatwierdzi protokołu powypadkowego?
Jeżeli pracodawca udostępnia pracownikowi dokumenty, określające zasady bhp, to pracownik nie może ograniczyć się do formalnego potwierdzenia zaznajomienia się z nimi. Zobowiązany jest przyswoić sobie ich treść niezależnie od tego, czy wiedza ta podlega następnie sprawdzeniu przez pracodawcę. Natomiast pracodawca jest zobowiązany wyznaczyć osoby pełniące nadzór nad pracą wykonywaną przez pracowników. Takie wnioski wynikają ze sprawy, którą rozpatrywał Sąd najwyższy.
Czy, jeśli w zakładzie pracy nie ma prac szczególnie niebezpiecznych to, trzeba jednak tworzyć wykaz prac szczególnie niebezpiecznych?
Sylwester Bryłka
specjalista ds. bhp
biegły sądowy z zakresu bhp
Niezależnie od pory roku, w praktyce może wystąpić sytuacja, w ramach której w jednym miejscu pracy wykonują pracę pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców. Powyższe opcja, często niezbędna ze względów organizacyjnych, może okazać się kłopotliwa w sezonie urlopowym. Należy bowiem pamiętać, że powołany przez pracodawców koordynator ds. bhp również ma prawo do urlopu wypoczynkowego.
Od 4 maja 2019 r., pracodawca ma prawo żądać przedstawienia nie tylko aktualnego orzeczenia lekarskiego, od nowo zatrudnianego pracownika, ale również skierowania na badania, na podstawie którego zostało ono wydane. Sprawdź, co jeszcze zmienia się w przepisach i jakie nowe obowiązki związane z dokumentowaniem badań lekarskich pracowników ma pracodawca?
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy
Funkcjonowanie pracodawcy w trybie jednozmianowym nie stwarza szczególnych problemów związanych zapewnieniem pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Problem może pojawić się w przypadku pracodawców gdzie proces pracy podzielony jest na zmiany. Niezależnie od przyjętej organizacji pracy pracownicy muszą mieć zapewnione właściwe warunki bezpieczeństwa, a zatem sprawnie funkcjonujący system udzielania pierwszej pomocy – zarówno w ciągu dnia, jak i podczas pracy w porze nocnej. Jak o to zadbać i jak to zorganizować?
W jaki sposób powinna być uregulowana sprawa bhp osób oddelegowanych do gmin na odpracowanie kary sądowej? Wiele z tych osób nie chce korzystać z środków ochrony indywidualnej? Jak temu zaradzić? Kto będzie ponosił odpowiedzialność gdy dojdzie do wypadku?
Specjalista ds.BHP
Biegły Sądowy z zakresu bhp
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone