Sklep
W kwietniu 2018 r. zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie EU (2016/425) w sprawie wymagań dla środków ochrony indywidualnej (środków ochrony osobistej, SOI). Czy w związku z tym zmieniło się coś w przepisach polskich w odniesieniu do odzieży roboczej?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi odzież ochronną albo roboczą. Jednak nie zawsze i nie w każdym zakładzie pracy zachodzi taka potrzeba. Co zatem warunkuje konieczność zapewnienia środków ochrony indywidualnej? Jakie przepisy o tym stanowią? Kiedy pracownik powinien otrzymać odzież roboczą, a kiedy ochronną?
Na wielu stanowiskach pracy, mimo stosowania nowoczesnej technologii, nie da się uniknąć stosowania indywidualnych środków ochrony osobistej. Obowiązek ich zapewnienia spoczywa oczywiście na pracodawcy, jednak niejednokrotnie obarcza on tym zadaniem pracowników służby bhp. Rodzi się wówczas pytanie co brać pod uwagę, o czym pamiętać dobierając środki ochrony indywidualnej dla pracowników. Oto kilka wskazówek, które ułatwią Wam, to zadanie.
Marzena Pytlarz prawnik w Kancelarii PPC Legal
Informacje zawarte w tym tekście:
Czy można dopuścić do użytkowania ubrania ochronne posiadające tylko atest na materiał, nie na gotowy wyrób? Ubranie ma być odporne na odpryski metali. Ubranie posiada tylko atest materiałowy, brak normy EN ISO.
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Warunki pracy latem na otwartej przestrzeni nie należą do sprzyjających. Są one szczególnie uciążliwe dla pracowników fizycznych wykonujących pracę na zewnątrz. Już przy 23oC człowiek odczuwa nieprzyjemną dla ciała ciepłotę. Wielu pracowników wówczas pozbywa się części odzieży. Jednak czy pracownik może sam dostosowywać swój ubiór do warunków atmosferycznych? Odpowiedź jest skomplikowana bo i tak, i nie, bowiem wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy.
Karolina Walas Specjalista BHP Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej
28 kwietnia czyli Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy w tym roku przypada w sobotę, jednak o pracowników należy dbać codziennie. Z okazji „Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy“. mówi się dużo zarówno o zagrożeniach, jak i o odpowiednich działaniach w zakresie ochrony. Przypomnijmy zatem kilka istotnych informacji na temat oznaczeń na odzieży ochronnej, które pozwolą na jaj właściwy dobór.
W Twojej firmie pracownicy korzystają z odzieży i obuwia roboczego? Sprawdź, jakie określone wymagania musi spełniać zapewniania przez pracodawcę odzież oraz obuwie robocze. Dowiedz się, komu ona przysługuje oraz czego dokładnie przepisy wymagają w zakresie obuwia i odzieży roboczego od pracodawcy.
Jak wynika z najnowszych badań firmy produkcyjne preferują odzież ochronną szytą na zamówienie. Producenci coraz chętniej korzystają z usług profesjonalnych szwalni, które szyją odzież ochronną na miarę oraz z firm wynajmujących odzież roboczą ponieważ liczy się jakość – wynika z najnowszego raportu Instytutu Keralla Research, który badał firmy produkcyjne aktywnie korzystające ze środków ochrony indywidualnej.
Miliony ludzi ryzykują na świecie swoje zdrowie w czasie pracy. Według szacunków Światowej Organizacji Pracy (ILO) codziennie na skutek wypadków lub chorób spowodowanych wykonywana pracą umiera 6 000 osób. By zwrócić uwagę na tę kwestię, organizacja ta ogłosiła swego czasu „Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy“. 28 kwietnia 2017 dzień ten obchodzony jest już po raz piętnasty.
Proszę o wyjaśnienie tematu w zakresie przydziału odzieży ochronnej dla pracownika, który w okresie zimy przemieszcza się dorywczo między budynkami przewożąc detale na potrzeby produkcji. Czy wykonując taką pracę i posiadając odzież roboczą oraz polar pracownika należy dodatkowo uposażyć w kurtkę zimową?
Halina Góralska
Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy pracownikom administracyjno-biurowym należy zapewnić szafkę do przechowywania obuwia i odzieży roboczej? Czy taka szafka może znajdować się w pomieszczeniu biurowym? Jakie wymagania musi spełniać szafka? Pracownicy administracyjno-biurowi otrzymują obuwie robocze oraz fartuchy, które mają obowiązek używać tylko w czasie przebywania w pomieszczeniach produkcyjnych oraz magazynowych.
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Co z odzieżą ochronną przydzieloną pracownikowi w przypadku rozwiązania z nim umowy o pracę? Czy pracownik powinien zwrócić odzież ochronna przy rozwiązaniu umowy o pracę, czy pracodawca powinien naliczyć kwotę jaką pracownik powinien zapłacić za odzież?
Bohdan Michalski specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Wiosna już coraz bardziej widoczna niebawem nadejdą cieplejsze dni, a za nimi te upragnione gorące. Jednak do pracy w te ciepłe dni należy się przygotować i wyposażyć pracowników w odpowiednie ubranie robocze. Na rynek wchodzi nowa seria odzieży dla profesjonalistów. Dwie unikalne linie spodni roboczych do prac w warunkach letnich lub w wysokich temperaturach oraz do codziennych zadań.
Wiosną rozpoczyna się wiele prac na świeżym powietrzu, pracowników zatem należy wyposażyć w odpowiednią odzież ochronną. W deszczowych warunkach nieoceniony okaże się wodoszczelny, wiatroodporny i oddychający komplet z lekką kurtką i spodniami. Uzupełniony o polarową bluzę A.I.S. umożliwia zachowanie komfortu podczas pracy na dworze, niezależnie od kapryśnej aury.
W jaką odzież ochronną wyposażyć pracownika, który będzie pracować na stanowisku z butlami gazu medycznego oraz jego kierownika nadzorującego pracę? Czy odzież powinna odpowiadać wytycznym z przepisów czy normy?
Mariusz ForemniakGł. Specjalista ds. BHP, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone