Sklep
Przy wyborze odzieży roboczej warto kierować się nie tylko ceną ale również jakością i wytrzymałością produktu.Te dodatkowe parametry gwarantują dłuższy okres używania, a zatem brak potrzeby szybkiej wymiany i nowych kosztów. Przykładem takiej odzieży są spodnie robocze firmy Snickers Workwear. Zapewniają one rzemieślnikom najwyższy poziom ochrony i funkcjonalności, a przy tym są wytrzymałe.
Czy można wypłacić ekwiwalent za stosowanie odzieży roboczej pracownikom wstecz i na jakiej podstawie? Firma przeszła reorganizację i wyniku zmian zapomniano o pracownikach, którzy od pół roku pracują we własnej odzieży roboczej a powinni mieć odzież wydaną przez pracodawcę lub wypłacany ekwiwalent.
Jan Pióro
Pracownik administracyjno-biurowy przemieszcza się kilka razy dziennie między budynkami Zespołu Szkół, dostarczając dokumenty do poszczególnych budynków szkoły. W związku z tym pytanie: czy temu pracownikowi należy się odzież ochronna, np. kurtka ciepłochronna i obuwie ocieplane na okres zimowy lub kurtka przeciwdeszczowa i trzewiki na pozostałą część roku? Dostarczanie dokumentów pomiędzy budynkami zostało ujęte w zakresie obowiązków tego pracownika.
Jan Pióro, specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Na polskim rynku pojawiły się nowy model rękawic dielektrycznych Electrosoft Bicolor. Nowe rękawice zapewniają zwiększoną ochronę przed elektrycznością oraz łukiem elektrycznym. Jest to produkt dedykowany dla pracowników sektora użytku publicznego, elektrycznego, kolejowego, telekomunikacyjnego oraz konserwacji przemysłowej. Poznaj bliżej zalety i właściwości nowych rękawic.
Pracownicy w szpitalu na stanowisku pielęgniarki instrumentariuszki, lekarz, technik rtg uczestniczą przy zabiegach gdzie występuje promieniowanie jonizujące i zakładają komplety ołowiowane ochronne wraz z okularami gdzie najlżejszy waży około 5,7kg, a najcięższy 8,7kg. W takim stroju uczestniczą przy zbiegach, stojąc czasami dłuższy czas, w zależności od zabiegów. Czy jest podstawa prawna, która mówiłaby, że pracownik może dźwigać taką odzież ochroną przez pewien ściśle określony czas pracy? Nadmieniam, że pracownicy w orzeczeniach lekarskich nie mają żadnych przeciwwskazań do pracy na tym stanowisku.
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Najnowsza kolekcja kurtek zimowych Timberland PRO® zapewnia znakomitą ochronę pracownikom szczególnie narażonym na trudne warunki atmosferyczne podczas pracy na zewnątrz. Dedykowana jest ona m.in. pracownikom branży budowlanej i usługach konserwacyjnych.
Rewolucyjna tkanina firmy DuPont™ Nomex® MHP zapewnieni pracownikom zatrudnionym w przemyśle ochronę przed wieloma zagrożeniami. Wykonana z niej odzież ochronna jest przystępna cenowo, wygodna w długotrwałym użytkowaniu a zarazem oferuje ochronę na wysokim poziomie przed działaniem wysokiej temperatury, płomienia i łuku elektrycznego. Pozwala ona zastąpić dotychczasową odzież wykonaną z bawełny uniepalnionej i prostych mieszanek włókien modakrylowych.
Czy pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin na umowę zlecenie przysługuje odzież ochronna? Dotyczy to stanowisk tokarz i frezer. Czy w takim przypadku pracodawca musi zapewnić odzież i środki ochrony indywidualnej, czy może ale nie musi?
„Dokładna znajomość własnych potrzeb, obowiązujących norm oraz dostępnych rozwiązań ochronnych sprawi, że pracownicy będą odpowiednio zabezpieczeni w sytuacjach zagrożenia życia.” Przypomina Elaina Harvey, specjalista ds. odzieży ochronnej i rozwiązań Nomex® w firmie DuPont i przedstawia fachowe porady w zakresie wyboru odzieży zabezpieczającej przed gorącem i płomieniem. Zatem, co trzeba wiedzieć kupując odzież ochronną?
Różnorodność nadaje życiu smak a dokonując wyborów dobrze jest mieć kilka możliwości. Tak właśnie jest w przypadku doboru odzieży chroniącej przed działaniem wysokiej temperatury i płomienia, zapewniającej pracownikowi bezpieczeństwo. Jednak w tej sytuacji absolutnie niezbędne jest dokładne zrozumienie różnic między dostępnymi rozwiązaniami.
Pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej, gdy nie można zapewnić tego prania na terenie zakładu pracy. Czy w ramach tego obowiązku mieści się odzież robocza i ochronna czy tylko i wyłącznie zdefiniowana jako robocza? Problem dotyczy odzieży osób nadzorujących prace, głównie wyposażonych w kurtki całoroczne ochronne, ostrzegawcze i obuwie ochronne.
Pracownikami, którzy najczęściej wykonują pracę pod gołym niebem są rolnicy oraz pracownicy branży budowlanej. W przypadku takiej pogody, jaką mamy ostatnio w Polsce, szczególną uwagę należy zwrócić na ich ochronę przed silnym nasłonecznieniem, czyli negatywnym wpływem promieniowania UV.
W okresie wzmożonych remontów i prac budowlanych nietrudno o urazy i wypadki. Ustrzec przed nimi mogą odpowiednio dobrane środki ochrony indywidualnej. Dlatego odzież ochronna jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego pracownika. Warto wiedzieć, jak ją wybrać, aby spełniała swoją funkcję.
Badania prowadzone w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy dowodzą, że jeśli pracownik wykonuje pracę na otwartym terenie przy wysokiej temperaturze powietrza i musi stosować specjalistyczną odzież ochronną, zabezpieczającą przed czynnikami szkodliwymi (np. biologicznymi) to należy skracać czas pracy w takiej odzieży.
Waldemar Krupa - główny specjalista ds. bhp i specjalista ochrony przeciwpożarowej
Czy pracownicy zatrudnieni przy produkcji alkoholu etylowego powinni być wyposażeni w specjalną odzież ochronną, np. nieiskrzącą, czy też wystarczy zwykła odzież płócienna, wykorzystywana w przemyśle spożywczym?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone