Sklep
Czy zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, który ma orzeczenie o niepełnosprawności, muszę o tym fakcie powiadomić PIP? Czy jest jakiś stopień niepełnosprawności który pozwala zatrudnić pracownika bez zawiadamiania PIP- u? Jakie warunki powinien spełnić pracodawca zatrudniając osobę z orzeczeniem o niepełnosprawności?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Część maszyn w firmie ma przewody zasilające niewpuszczone w studzienkę, lecz dołączone do skrzynek elektrycznych w ścianie. W związku z czym przewody leżą na podłodze stanowiska pracy. Dodatkowo niektóre maszyny przesuwane są na stanowisku pracy ze względu na potrzeby produkcyjne i stąd kable leżą w różnym ułożeniu przy maszynie. Czy istnieją przepisy jednoznacznie wskazujące na obowiązek usunięcia tak leżących kabli? Argumenty o stwarzaniu zagrożenia przez tak leżące kable nie przemawiają do pracodawcy. Gdzie mogę znaleźć zapisy w przepisach o obowiązku usunięcia nieprawidłowości, obowiązku usunięcia tak leżących kabli?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
W jaki sposób w procesie oceny ryzyka uwzględnić ergonomię?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Gdzie szukać danych, na podstawie których można określać minimalną przestrzeń na stanowiskach pracy?
dr inż. Iwona Romanowska-Słomka ekspert z zakresu oceny ryzyka zawodowego
Pracownik zgłosił, że zamierza prowadzić badania naukowe, w których będzie używał płuczki ultradźwiękowej. Czy są jakieś przepisy dotyczące organizacji takiego stanowiska pracy? Jakie zagrożenia na takim stanowisku pracy?
Jan Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik bez dnia przerwy zmienia umowę o pracę. Nadal pracuje u tego samego pracodawcy, ale w innym rejonie i na innym stanowisku, np. z maszynistki przechodzi na stanowisko do biura podawczego lub z maszynistki na referenta. Czy w takiej sytuacji pracodawca musi skierować go na badania związane ze zmianą stanowiska pracy? Czy musi także odbyć szkolenie wstępne, czy wystarczy tylko instruktaż stanowiskowy?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Jestem nauczycielem informatyki w szkole podstawowej. Gdzie znaleźć wytyczne dotyczące organizacji stanowiska komputerowego dla uczniów w wieku 6-12 lat.
Na kim spoczywa obowiązek zapewnienia odpowiedniego oświetlenia w pomieszczeniach pracy? Czy do obowiązków pracodawcy należy wykonanie pomiarów oświetlenia oraz pomiarów elektrycznych na stanowiskach pracy? Jakie wymogi powinno spełniać oświetlenie?
Łukasz Madej prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Jak powinna wyglądać ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy, na którym zatrudnione są kobiety w ciąży i w okresie karmienia?
Jak może na przykład wyglądać charakterystyka stanowiska pracy stolarza obsługującego pilarkę tarczową stołową z posuwem ręcznym i frezarkę dolnowrzecionową?
Jak interpretować pojęcie "stanowisko pracy" w świetle szkolenia pracowników? Czy pracownik zatrudniony na stanowisku stolarza maszynowego obsługującego grupę maszyn do drewna pracuje na jednym czy na kilku stanowiskach pracy?
Jan Pióro specjalista z zakresu prawa pracy biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Kto może dokonywać oceny ryzyka zawodowego na poszczególnych stanowiskach pracy w firmie? Czy lepiej polecić to ekspertowi z zewnątrz, czy też pracownikowi zakładowej służby bhp?
Źródło: poradnik „BHP w firmie” www.bhpwfirmie.pl
Co robić w sytuacji, gdy w firmie nie przeprowadzono oceny ryzyka zawodowego?
Jak często aktualizować oceny ryzyka zawodowego na danych stanowiskach w firmie?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone