Sklep
Jakie skutki (konsekwencje) poniesie pracownik bhp jeśli podczas kontroli PIS nie będzie obecny w zakładzie pracy? Termin kontroli PIS został określony łącznie w wyznaczeniem osób, które mają być podczas kontroli. W tym terminie Inspektor przebywa na urlopie za granicą i nie możliwości stawienia się w tym czasie na kontrolę.
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Narażenie pracownika na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w skutek niedopełnienia obowiązków bhp jest przestępstwem. Jednak czasami znalezienie osoby odpowiedzialnej za stan bhp nie jest takie proste, np. z uwagi na strukturę organizacyjną firmy. Zatem, kto może odpowiadać za niedopełnienie obowiązków bhp i ponosić odpowiedzialność karną? Czy tylko pracodawca?
Robert Widzisz prawnik, główny specjalista ds. bhp, doktorant w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Z tego artykułu dowiesz się:
Mam 2-letni staż jako behapowiec, pracuję w dziale podatkowym. W zakresie moich obowiązków pojawiło się: Wykonywanie zadań w zakresie przestrzegania przepisów bhp, ppoż. sanitarnych w urzędzie gminy i miasta oraz prowadzenie kontroli w tym zakresie:
Czy zatem ja po studiach podyplomowych będąc starszym inspektorem, z 2 letnim stażem w urzędzie jako behapowiec, mogę przeprowadzać szkolenia okresowe bhp? Czy też musi to szkolenie w urzędzie przeprowadzić specjalista z zewnątrz?
Mariusz Foremniak Gł. specjalista ds. BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Wydalałoby się, że mobbing nie jest tematem interesującym służby bhp, jednak rola służby bhp jest niezwykle istotna w walce z mobbingiem. Działania służby bhp zyskują ogromne znaczenie, tzn. służba bhp może być propagatorem zmian, które będą miały na celu wyeliminowanie wszelkich negatywnych zachowań ze środowiska pracy. Jednak, aby pomóc pracownikom konieczna jest wiedza, jak przeciwdziałać mobbingowi.
Anna Kucharskapsycholog
Ten tekst pozwoli Ci:
Czy pracodawca zatrudniający około 1600 pracowników mający obowiązek stworzenia zgodnie z K.p. na terenie zakładu pracy służby bhp, czy może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp w pełnym zakresie firmie zewnętrznej na zasadzie umowy o współpracę?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy będąc pracodawcą zatrudniającym 16 osób mającym odbyty kurs podstawowy dla służb bhp w 1998 r. i okresowe szkolenie dla pracowników służb bhp w 2005 r. pracując cały czas w tej samej firmie i pełniąc obowiązki pracodawcy mogę sprawować również obowiązki służby bhp w moim zakładzie?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa prac
W obowiązującym Systemie Zarządzania Jakością dla instrukcji bezpiecznej pracy na danym stanowisku jako właściciel procesu wskazany jest inspektor bhp. Natomiast w treści instrukcji odpowiedzialnym za aktualizacje tejże instrukcji jest kierownik działu, zgodnie z art. 212 Kodeksu Prac. Kierownik działu twierdzi, jednak że za aktualizację tejże instrukcji odpowiada inspektor bhp, jako właściciel procesu. Jakie w tym wypadku są uprawnienia właściciela procesu, a jakie kierownika działu w świetle obowiązujących przepisów? Kto powinien zaktualizować instrukcję bhp?
Będę nadzorować firmę posiadającą kilkadziesiąt maszyn stare i nowe. Jakie są moje obowiązki w zakresie bhp dotyczące maszyn? Co mam zrobić jako behapowiec, aby PIP nie miał zastrzeżeń? Jaka powinna być rola pracodawcy? Jakie obowiązki spoczywają na nim w tym zakresie?
Pracuję na pełen etat w jednoosobowej komórce bhp w firmie, która zatrudnia 580 pracowników. W firmie realizowane są prace związane z wdrażaniem Zintegrowanego Systemu Zarządzania. W ramach wdrażanego systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy powierzono mi rolę Koordynatora ds. bhp. Dodatkowo jednak skierowano mnie na kurs dla audytorów wewnętrznych SZZ. Czy praca w charakterze audytora wewnętrznego w firmie, wykracza poza zakres prac enumeratywnie wymienionych w rozporządzeniu w sprawie służby bhp? Czy pracodawca ma prawo obciążyć mnie dodatkowo takimi obowiązkami?
Oprócz dokumentacji wynikającej z przepisów dotyczących zadań i uprawnień służby bhp, inspektorzy, specjaliści ds. bhp powinni sporządzać i prowadzić dokumentację zawiązaną z czynnościami dodatkowymi, mieszczącymi się w ramach szeroko pojętej działalności służby bhp, z obowiązkami pracodawcy cedowanymi na służbę bhp, a także z potrzebami i przydatnością dla zakładu pracy i samej służby bhp.
W obwieszczeniu z 29 marca 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 878) ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia ws. różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Pojawiają się wątpliwości dotyczące roli i wymagań ustawodawcy narzuconych na służbę bhp w związku z tą ustawą oraz jaka jest stopa procentowa składki wypadków przy pracy poszczególnych grup.
Tomasz Zwolak
Osobie zatrudnionej na stanowisku specjalisty ds. jakości produkcji, powierzono dodatkowo obowiązki służby bhp, czy pracodawca powinien do umowy tego pracownika dodać aneks zmieniający warunki pracy lub sporządzić dokument potwierdzający powierzenie takich obowiązków? Za pełnienie obowiązków służby bhp pracownik nie otrzymuje żadnego dodatku do wynagrodzenia.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Czy pracownik służby bhp powinien sporządzać sprawozdanie za korzystanie ze środowiska dla Urzędu Marszałkowskiego? Zakres moich obowiązków nie obejmuje ochrony środowiska, a wiem, że do końca lipca należy złożyć stosowne sprawozdanie i uiścić opłaty.
W przypadku braku kompetentnych pracowników pracodawca może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy. W praktyce, wątpliwości budzi kwestia formy prawnej, w jakiej musi nastąpić takie powierzenie, tzn czy może to być umowa cywilna, jak też to, którzy pracodawcy mogą powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Jakie kwalifikacje i szkolenia powinien posiadać pracodawca pełniący zadania służby bhp?
Marcin Papierzprawnik specjalizujący sięw zakresie prawa pracyoraz bezpieczeństwa i higieny pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone