Terminy najbliższych zmian w Kodeksie Pracy

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
17.02.2023AKTUALNE

Terminy najbliższych zmian w Kodeksie Pracy

W 2023 roku czeka nas wiele zmian do Kodeksu pracy. Podsumujmy od kiedy dokładnie zaczynają obowiązywać zmiany dotyczące urlopów pracowniczych, badania alkomatem oraz inne zmiany wynikające z przepisów UE.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule:

  • Podadzą ci uporządkowaną informację na temat zmian wprowadzanych do Kodeksu pracy w 2023 r.

  • Pomogą w przygotowaniu firmy na nadchodzące zmiany w przepisach prawa pracy

  • Pozwolą zaplanować działania w zakresie dopasowania wewnętrznych przepisów firmy do nowych przepisów.

Przepisy dotyczące weryfikacji trzeźwości pracowników wchodzą w życie z dniem 21 luty 2023 r. Natomiast pozostałe regulacje zostały dopiero uchwalone w dniu 8 lutego 2023 r. Mają wejść w życie 21 dni od opublikowania w dzienniku ustaw - co pozwala przyjąć, że zaczną obowiązywać od połowy kwietnia 2023 r.

Podstawowym źródłem prawa pracy jest kodeks pracy - czyli ustawa 20 z dnia 26 czerwca 1974 r. Oczywiście od momentu wejścia w życie w latach 70 ubiegłego wieku nie obowiązuje ona w niezmienionym kształcie. Od momentu ukazania się kodeks pracy był zmieniany do chwili obecnej 129 razy.

Nową zmianą są wprowadzone przepisy dotyczące weryfikacji trzeźwości pracowników. Zostały one wprowadzone ustawą z dnia 1 grudnia 2022 r. Regulacje dotyczące weryfikacji trzeźwości pracowników mają wejść w życie z dniem 21 luty 2023 r.

Rok 2023 przełomowy dla kodeksu pracy 

Rok 2023 to okres prac legislacyjnych mających na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw, tzw. work-life-balance. Nowe przepisy dotyczą m.in. urlopu rodzicielskiego, prawa do dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego i dwóch dni wolnych z powodu działania siły wyższej. Odnosząc się do powyższych regulacji należy pamiętać, że zmiany w kp zostały przyjęte przez Sejm w dniu 8 lutego 2023 r. Teraz rozpatrzy je Senat, następnie wrócą do Sejmu – taka jest bowiem droga legislacyjna. Uwzględniając harmonogram posiedzeń Sejmu oraz Senatu jak również fakt, że ustawa z nowymi przepisami ma wejść w życie w terminie 21 dni od dnia opublikowania jej w dzienniku ustaw można wstępnie założyć, że zmiany w przepisach wejdą w życie w połowie kwietnia 2023 r.

Podstawa prawna 
  • art 21 Ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 240),

  • art 42 Ustawa z dnia 8 lutego 2023 r. Po zmianie ustawy kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (w trakcie prac legislacyjnych).

Autor: 

Sebastian Kryczka,

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.