Sklep
Prawidłowe rozmieszczenie znaków ewakuacyjnych w budynkach ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkowników. Skuteczna organizacja oznakowania wymaga dokładnej analizy zagrożeń, starannego planowania tras ewakuacyjnych oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Odpowiedni dobór materiałów i technologii, a także regularna konserwacja znaków, wpływają na ich widoczność i funkcjonalność w sytuacjach kryzysowych. W artykule omówiono wszystkie istotne aspekty związane z rozmieszczeniem oznakowania ewakuacyjnego, które pomagają zwiększyć poziom bezpieczeństwa w różnego rodzaju obiektach.
Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Wiąże się to z wyznaczeniem pracowników do udzielania pierwszej pomocy oraz poinformowaniem pozostałych zatrudnionych o ich wyznaczeniu. O pracownikach wyznaczonych i przeszkolonych mówi również rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bhp. Jednak przepisy nie określają zakresu udostępnianych danych osobowych takich pracowników. Jakie dane osobowe udostępnić w wykazie pracowników wyznaczonych do obsługi punktów pierwszej pomocy i przy apteczkach? Czy wykaz powinien zawierać dodatkowe dane osobowe wynikające z obowiązku informacyjnego?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Zgodnie z przepisami, jest zobowiązany do wyznaczenia osoby do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Natomiast na każdym szkoleniu bhp omawiane są kwestie ochrony przeciwpożarowej oraz ewakuacji. Jednak w chwili zagrożenia, pożaru pracownicy mogą się pogubić. Mając to na uwadze, warto zapewnić mi wskazówki, jasne i czytelne, mówiące co powinni z robić w chwil zagrożenia pożarem. Takie wskazówki powinny być ogólnodostępne niezależnie od zagrożenia pożarem. Warto takie informacje udostępniać codziennie w formie np. plakatu na ścianie. Większość z ludzi lepiej zapamiętuje informacje jeżeli mają z nimi styczność na co dzień i są one w formie piktogramów. Pobierz plakat/infografikę: zasady ewakuacji w przypadku pożaru i udostępnij pracownikom.
Każdy z nas powinien wiedzieć jak prawidłowo wezwać pomoc w przypadku pożaru. Niestety często w sytuacji, kiedy zachodzi taka konieczność, pod wpływem stresu, zupełnie nie wiemy jak to zrobić. Mimo szkoleń bhp i ppoż., mimo ćwiczeń z zakresu ochrony ppoż. pracownicy często nie pamiętają kolejności działania. Właśnie z tą myślą ekspert portalu BHP przygotował plakat/infografikę z instrukcją jak krok po kroku wezwać pomoc w przypadku pożaru. Możesz go pobrać i wykorzystać na potrzeby prowadzonego szkolenia lub udostępnienia pracownikom w zakładzie pracy.
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Wiąże się to z koniecznością wyznaczenia pracowników bezpośrednio odpowiedzialnych za te zadania. Zastanówmy się, czy dopuszczalne jest aby jedna osoba wykonywała zarówno zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy, jak również ewakuacji?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
29 stycznia 2019 r., wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Są one efektem reakcji na tragedię do której doszło na początku roku w Koszalinie w tzw. escape roomie. Gdzie w wyniku pożaru zginęło pięć dziewcząt, a jeden mężczyzna został ciężko poparzony. Zmiany dotyczą m.in. zasad przeprowadzania próbnych ewakuacji ludzi. Sprawdź szczegóły.
Marek Kalman
specjalista z zakresu bhp
Czy na wykazach osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników mogą zostać umieszczeni ci sami pracownicy?
Zgodnie z normą ISO 7011 z 2012 miejsce zbiórek do ewakuacji musi być oznakowane. W normie jest symbol bez napisu „Miejsce zbiórki do Ewakuacji" czy to jest zgodne z przepisami?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy w Urzędzie Gminy musi być osoba przeszkolona jako koordynator ewakuacji, czy to jest obowiązek?
Tomasz Zwolak
specjalista ds. prawa pracy
Czy szkolenie osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy oraz do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników jest szkoleniem w zakresie bhp i czy jest zwolnione z podatku VAT?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Jak udokumentować wyznaczenie pracowników do udzielania pierwszej pomocy oraz zwalczania pożarów i ewakuacji?
Wiktor Leszczyński naczelnik wydziału w Departamencie Warunków Pracy MPiPS
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone