Szkolenia osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy
Jakie szkolenie muszą odbyć pracownicy wyznaczeni do udzielania pierwszej pomocy? Czy pracownicy posiadający wykształcenie co najmniej średnie medyczne - lekarze i pielęgniarki, muszą odbyć szkolenie z zakresu pierwszej pomocy?
Obowiązek wyznaczania pracowników przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy istnieje w polskich przepisach od wielu lat w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Celem omawianych przepisów jest zapewnienie warunków do udzielania pierwszej pomocy pracownikom w razie nagłego zdarzenia (wypadku). Wyznaczony pracownik powinien odbyć szkolenie, w wyniku którego nabędzie umiejętność udzielania pierwszej pomocy pracownikom.
Szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy może odbywać się w trybie określonym w rozporządzeniu w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, a więc podczas przeprowadzania szkolenia wstępnego i (lub) okresowego w zakresie bhp. Jeśli podczas tego szkolenia problematyka udzielania pierwszej pomocy uwzględniona była w zakresie niewystarczającym do nabycia umiejętności udzielania tej pomocy – powinno być zorganizowane odrębne szkolenie dotyczące tej problematyki.
Osoby posiadające wykształcenie medyczne
W przypadku wyznaczenia do udzielania pierwszej pomocy lekarza lub pielęgniarki, posiadających z racji wykonywanego zawodu umiejętność udzielania pierwszej pomocy, nie jest konieczne przechodzenie dodatkowego szkolenia w zakresie udzielania tej pomocy. Należy dodatkowo zauważyć, że zarówno lekarz jak i pielęgniarka podlegają obowiązkowym szkoleniom w zakresie bhp, w których programie powinna być również uwzględniona problematyka udzielania pierwszej pomocy.
§ 44 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650)
rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860)
Wiktor Leszczyński
naczelnik wydziału w Departamencie
Warunków Pracy MPiPS
Magister inżynier, absolwent Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Warszawskiej; posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy; obecnie zatrudniony w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej na stanowisku głównego specjalisty w Wydziale Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Departamentu Prawa Pracy (do 2006 r. naczelnik wydziału w Departamencie Warunków Pracy); autor wielu projektów aktów prawnych z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym wdrażających prawo Unii Europejskiej
Inne artykuły w kategorii Ochrona PPOŻ
Powiązane treści
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Ręczne prace transportowe – zasady bhp »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.