Poleć znajomemu

Szkolenia pracowników z zagranicy

Pytanie:


Zagraniczna firma zajmująca się odwiertami w celu eksploatacji złóż gazu w Polsce, prowadzi prace wiertnicze na terenie Polski. W prace te zaangażowani są w większości pracownicy z zagranicy, pracujący równolegle z pracownikami polskimi,  zatrudnionymi w polskim oddziale firmy.

  1. Jakie obowiązki spoczywają w stosunku do polskich przepisów w zakresie szkoleń oraz badań medycznych pracowników z zagranicy?
  2. Czy pracownicy zagraniczni powinni odbyć szkolenie wstępne oraz być skierowani na badania medyczne, czy wystarczy jeśli pokażą zaświadczenia o szkoleniach/badaniach odbytych w innych krajach UE?

Pracownicy zagraniczni posiadają paszporty bezpieczeństwa, w których wpisane są wszystkie szkolenia z dziedziny bhp (praca na wysokości, H2S i podobne) otrzymane do tej pory wraz z ewentualną datą ich ważności.
  1. Czy jest to wystarczające na terenie Polski, czy raczej powinni mieć oryginały/kopie zaświadczeń, ewentualnie odbyć takie szkolenia na terenie Polski?
  2. Kto może/powinien przeprowadzić instruktaż ogólny i stanowiskowy . Bezpośredni przełożeni wysyłający pracowników zagranicznych na polskie wiertnie pracują na stałe w innych krajach Europy. 
  3. Czy instruktaż stanowiskowy powinien być przeprowadzony za każdym razem, gdy pracownik zmienia miejsce pracy - wiertnie, choć prace są identyczne?
Autor: 


Tomasz Zwolak
prawnik, specjalista w zakresie
prawa pracy

Pozostało jeszcze 68 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostep do Portalu
BHP a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie i ujednolicone akty prawne (24h/dobę)
  • Baza ponad 5 000 porad prawnych i artykułów o tematyce BHP
  • Gotowe do wykorzystania rozwiązania, które możesz wdrożyć także u siebie
  • Poczucie bezpieczeństwa podczas podejmowania codziennych decyzji

Załóż konto testowe na 48 godzin

Jeśli posiadasz już konto
zaloguj się:

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Płatność PayU
19.00 zł netto
23.37 zł brutto
Płatność SMS
25.00 zł netto
30.75 zł brutto
Tomasz Zwolak

Autor: Tomasz Zwolak

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Od 2003 r. zajmuje się tematyką prawa pracy, praktyk, pracownik działów personalnych m.in. ZUS, oraz PKO BP S.A., autor licznych publikacji dotyczących prawa pracy i bhp, prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zakresu prawa pracy.