Szkolenie okresowe BHP w sezonie urlopowym – czy można je przesunąć?

Szkolenie okresowe BHP w sezonie urlopowym może budzić wątpliwości organizacyjne – zarówno po stronie pracodawców, jak i służby BHP. Urlopy pracowników utrudniają zachowanie ustawowych terminów, dlatego pojawia się pytanie: czy możliwe jest przesunięcie szkolenia na późniejszy termin, np. zbiorczo we wrześniu? W artykule wyjaśniamy, jak interpretować obowiązki pracodawcy w tym zakresie i co grozi za opóźnienie w świetle kontroli PIP.
Czy szkolenie okresowe BHP może wypaść w czasie urlopów?
Sezon urlopowy komplikuje nieco sytuację w zakresie organizacji pracy. Wykorzystywanie legalnych jak najbardziej urlopów wypoczynkowych sprawia, że praca zostaje – a rąk do jej wykonania mniej. Korzystanie z urlopów może również komplikować kwestie związane z bezpieczeństwem – nie tylko w zakresie zwiększonego tempa pracy, co niekiedy jest wymuszone brakiem wystarczającej liczby pracowników, ale również w kwestiach związanych przykładowo ze szkoleniami okresowymi w dziedzinie BHP.
Czytaj także: Wypadek przy pracy w sezonie urlopowym – jak prawidłowo zabezpieczyć proces postępowania powypadkowego?>>>
Czy jeżeli szkolenie okresowe BHP w sezonie urlopowym przypada na sierpień – istnieje możliwość zorganizowania jednego zbiorczego szkolenia we wrześniu?
Czy można przesunąć szkolenie okresowe BHP w sezonie urlopowym?
Tak, przesunięcie szkolenia okresowego BHP na czas po sezonie urlopowym – np. zbiorczo we wrześniu – może być dopuszczalne, o ile pracodawca wykaże organizacyjne działania i nie dopuści do rażących opóźnień.
Obowiązki pracodawcy a termin szkolenia okresowego
Z Kodeksu pracy wynika zasada, zgodnie z którą nie wolno dopuścić pracownika do pracy, jeśli nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub znajomości przepisów BHP. Pracodawca ma więc obowiązek zapewnienia przeszkolenia przed dopuszczeniem do pracy oraz prowadzenia szkoleń okresowych BHP.
Szkolenie to zaznajamia pracownika z czynnikami środowiska pracy i zasadami bezpiecznego wykonywania zadań. Jednak samo szkolenie wstępne nie wystarcza – dlatego istotne jest kierowanie pracowników na okresowe szkolenia BHP zgodnie z harmonogramem.
Przepisy wskazują, że termin szkolenia okresowego BHP powinien być zachowany – najczęściej raz do roku (prace niebezpieczne) lub raz na sześć lat (stanowiska administracyjno-biurowe).
Zbiorcze szkolenie okresowe po wakacjach – czy to dopuszczalne?
Co w sytuacji, gdy indywidualne terminy szkoleń okresowych przypadają w okresie, gdy pracownicy są na urlopach wypoczynkowych? Czy konieczne jest sztywne trzymanie się daty?
Choć przekroczenie terminu szkolenia okresowego jest formalnie nieprawidłowe, nie jest to równoznaczne z brakiem przeszkolenia w ogóle. Pracownik przeszedł bowiem szkolenie wstępne BHP, a okresowe ma na celu aktualizację wiedzy.
W takiej sytuacji dopuszczalne może być zbiorcze szkolenie okresowe BHP po sezonie urlopowym, np. we wrześniu – o ile pracodawca wykaże w razie kontroli PIP, że podjął działania organizacyjne. To rozwiązanie może być uznane za racjonalne – szczególnie w kontekście działań zbiorczych i braku realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa.
Podczas planowania działań BHP warto uwzględnić, że szkolenie okresowe BHP w sezonie urlopowym może rodzić trudności organizacyjne. Przesunięcie terminu takiego szkolenia na okres powakacyjny – np. wrzesień – nie eliminuje odpowiedzialności pracodawcy, ale może być uznane za racjonalne działanie, o ile zostanie odpowiednio udokumentowane i przeprowadzone bez zbędnej zwłoki. Kluczem jest zapewnienie ciągłości wiedzy z zakresu bhp oraz gotowość do współpracy z organami kontrolnymi.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
oraz kontroli jego przestrzegania

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r., poz. 1327) »
Czy badania okresowe można wykonać w trakcie urlopu wypoczynkowego? »
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650) »
Zapewnienie klimatyzacji pracownikom a obowiązek dostarczenia pracownikom wody zdatnej do picia »
Górna granica temperatury w miejscu pracy – czyli nowe obowiązki dla pracodawców »