Szkolenia bhp w języku ukraińskim

W związku z wojną na Ukrainie przybywają do naszego kraju coraz większe grupy uchodźców. Część z tych ludzi będzie chciałam podjąć pracę w Polsce. Na polskim rynku pracy wyraźnie wzrośnie liczba pracowników pochodzących z Ukrainy. Należy zadbać o bezpieczeństwo pracy pracowników obywatelstwa ukraińskiego. Nawet obcojęzyczny pracownik powinien przejść szkolenia bhp. Szkolenia te, aby były skuteczne, muszą być zrozumiałe dla obcojęzycznych pracowników. Trzeba się przygotować. Zobacz, jak obecnie wygląda sytuacja w kwestii szkoleń bhp pracowników ukraińskich. Skorzystaj z materiałów szkoleniowych w języku ukraińskim.
Informacje zawarte w tym artykule zwrócą Twoją uwagę na:
- Problem szkoleń bhp zatrudnianych Ukraińców.
- Branże, w których obecnie najczęściej mogą być zatrudniane kobiety z Ukrainy.
- Przygotowanie szkolenia bhp i materiałów pomocniczych zrozumiałych dla pracowników.
Pobierz prezentację: Szkolenie bhp kasjer-sprzedawca (Періодична підготовка БГП касира-продавця)
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, nawet obcokrajowcom. Ponadto zasadą jest, że nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do wykonywania której nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności. Musi mieć również dostateczną znajomości przepisów oraz zasad bhp. Obowiązkiem pracodawcy jest zatem zapewnienie przeszkolenia pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy. Trzeba prowadzić także okresowe szkolenia w tym zakresie. Jednak, jak się okazuje, nie jest to takie oczywiste. Tym bardziej proste.
W naszym kraju pracuje legalnie i będzie pracować coraz więcej obywateli z Ukrainy. Jest to sytuacja jak najbardziej oczywista, mając na uwadze wojnę na Ukrainie. Z uwagi, że to głównie kobiety docierają do Polski, duży odsetek uchodźców z Ukrainy zatrudniony będzie w:
- gastronomi i hotelarstwie,
- handlu,
- usługach sprzątających,
- branży "beauty" (salony kosmetyczne i fryzjerskie).
Dlatego tak ważne jest zapewnienie tym pracownikom odpowiedniego przeszkolenia bhp.
Ponad połowa zatrudnionych Ukraińców nie odbyła szkoleń bhp
Warto wspomnieć, że jeszcze przed pandemią sprawy z przygotowaniem do pracy pracowników obcojęzycznych nie wyglądały najlepiej. Raport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2018”, przygotowany na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy, pokazywał, że 56% pracowników z Ukrainy, zatrudnionych przez polskich pracodawców nie odbyło szkolenia bhp. Najczęstszym powodem braku udziału w szkoleniu jest niezorganizowanie go przez pracodawcę. Kolejny pojawiający się powód to bariera językowa. Niestety większość szkoleń bhp zatrudnionych obcokrajowców, jeżeli się odbywała, prowadzona była po polsku. Ten sam problem dotyczył większości materiałów szkoleniowych. Jak wynika ze wspomnianego raportu, aż 85% treści szkolenia było przygotowywane w języku polskim. Dlatego trudno mówić o ich skuteczności i zrealizowaniu celów takiego szkolenia.
Jak wynika z danych PIP, brak szkoleń bhp pracowników obcojęzycznych wiąże się z problemem w komunikacji. Często nie mówią oni po polsku.
Szkolenia bhp i materiały pomocnicze powinny być zrozumiałe dla pracowników.
Jak zatem należy przygotować się i przeprowadzić szkolenia bhp dla pracowników obcojęzycznych?
Przepisy wprost nie precyzują języka, w jakim ma być prowadzone szkolenie bhp dla obcokrajowców. Należy mieć na uwadze, że szkolenia bhp powinno być przeprowadzone w języku dla pracowników zrozumiałym. Najlepiej w ich języku ojczystym. W sposób i w formie, która zapewni im zdobycie niezbędnej wiedzy na temat zasad i przepisów bhp.
Jeżeli zatrudniasz obywatela Ukrainy, musisz zadbać, aby dostarczane mu materiały szkoleniowe byłby przetłumaczone najlepiej na język ukraiński.
Wchodząc naprzeciw takim potrzebom, Portal BHP przygotował, przetłumaczone na język ukraiński prezentacje z zakresu szkoleń bhp.Materiały te można pobrać i wykorzystać podczas szkoleń oraz przekazać pracownikom.
Materiały szkoleniowe – prezentacje – przetłumaczone na język ukraiński znajdziesz w zakładce Prezentacje szkoleniowe.
Szkolenia bhp w oczach pracowników z Ukrainy nie są stratą czasu
Warto zaznaczyć, że pracownicy z Ukrainy nieco inaczej postrzegają znaczenie szkoleń bhp. W odróżnieniu od rodzimych pracowników, szkolenia bhp dla ukraińskich pracowników nie są stratą czasu. Ich zdaniem są one przydatne i stosunkowo interesujące. Tak wskazywał już raport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2018”. Zdecydowana większość obywateli Ukrainy jest pozytywnie zaskoczona standardami dotyczącymi bezpieczeństwa pracy w Polsce.
Jednak nawet jeżeli na polskich szkoleniach bhp najwięcej uwagi (zdaniem pracowników z Ukrainy) poświęca się takim tematom, jak:
- przebieg ewakuacji w sytuacji zagrożenia pożarem,
- pierwsza pomoc,
- prawa i obowiązki pracowników
to z tylko 1/3 spośród wszystkich pracujących w Polsce Ukraińców potrafi w rzeczywistości podjąć odpowiednie kroki w sytuacjach awaryjnych, np. ewakuacji. Natomiast tylko ¼ byłaby w stanie udzielić pierwszej pomocy. Jeżeli chodzi zaś o znajomość prawa, to prawie połowa z nich jest zdania, że cudzoziemców nie obowiązują te same przepisy bhp, co polaków. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest właśnie niezrozumienie przekazywanej na szkoleniu bhp wiedzy, informacji (najczęściej w j. polskim).
Oczywiście na polskim rynku pojawiły się już ofert szkoleń bhp prowadzone w języku ukraińskim. Coraz więcej polskich firmach korzysta też podczas szkoleń z materiałów tłumaczonych na język rodzimy zatrudnianych grup pracowników, np. na ukraiński. Taką możliwość będzie dawał również Portal BHP, udostępniając przetłumaczone materiały szkoleniowe – prezentacje
Obecnie praktyka tłumaczenia lub korzystania z przetłumaczonych materiałów szkoleniowych występuje w niemal co czwartej polskiej firmie. Zapewne, z uwagi na napływ potencjalnych ukraińskich pracowników, odsetek ten będzie nadal rósł.
Słowa kluczowe:
szkolenia bhpzatrudnianie cudzoziemcówzatrudnianie obywateli Ukrainyzatrudnienie obcokrajowca
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Ręczne prace transportowe – zasady bhp »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.