Bezpieczeństwo spawacza – ręce pod ochroną

RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
28.03.2024AKTUALNE

Bezpieczeństwo spawacza – ręce pod ochroną

Spawalnictwo uważane jest za zawód przyszłości. To jedna z tych profesji, w których roboty nie zastąpią człowieka. Do wielu prac spawalniczych lepiej bowiem zatrudniać ludzi. Główne powody to większa wydajność człowieka oraz fakt, że maszyny nie są w stanie wykonać wielu rodzajów spoin. Człowiek jest więc niezastąpiony. Ma jednak jedną poważną słabość – jest podatny na uszkodzenia, a o nie podczas spawania bardzo łatwo. Dlatego podstawą jest odpowiednia ochrona wszystkich części ciała spawacza.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • Zapewnić odpowiednie środki ochrony indywidualnej dla spawacza

  • Poznać odpowiednie typy rękawic do prac spawalniczych

  • Zwrócić uwagę na odpowiednie właściwości rękawic spawalniczych

Czytaj także: Ubranie dla spawaczy – na co zwrócić uwagę>>>

Praktycznie każda dziedzina przemysłu potrzebuje spawaczy. Znajdują oni zatrudnienie na budowach, w stoczniach i górnictwie, w przemyśle ciężkim, kolejowym, lotniczym, a także w warsztatach ślusarskich i przy różnych rodzajach produkcji: od przedmiotów użytkowych, po samochody. 

Praca spawacza

Głównym celem pracownika zajmującego się spawaniem jest łączenie lub cięcie elementów wykonanych z metalu. Istnieje wiele różnych metod i technik spawania. To jaka metoda jest wybrana uzależnione jest od rodzaju materiałów, które mają być połączone, warunków pracy oraz wymagań dotyczących samych połączeń. Przykładami rodzajów spawania są: spawanie elektryczne, spawanie gazowe, spawanie metodą MIG/MAG/TIG, spawanie łukowe, plazmowe czy laserowe. Dobór środków ochrony indywidualnej jest również uzależniony od danej metody.

Bezpieczeństwo to podstawa

Praca spawacza wymaga ostrożności. Ryzyko w niej jest wielorakie i nie chodzi tu tylko o oparzenia czy możliwość uszkodzenia wzroku. Oczywiście ważne jest, aby mieć na sobie odpowiednie ubranie zgodne z normą EN ISO 11611 oraz odpowiednio dobraną ochronę oczu (gogle spawalnicze czy przyłbica), ale należy również rozważyć zastosowanie hełmów ochronnych czy przyłbicy spawalniczej wyposażonej w układ podający przefiltrowane powietrze jeśli jest taka konieczność. Nie należy zapominać, iż obuwie także musi mieć odpowiednie właściwości.

Ręce po ochroną

Jednym z wyzwań jest w tej pracy ochrona rąk. To one są na pierwszej linii ognia – i to dosłownie. Ręce muszą mieć swobodę ruchu, a jednocześnie potrzebują kompleksowego zabezpieczenia od ognia, ciepła kontaktowego do 100°C, ciepła konwekcyjnego oraz od drobnych rozprysków stopionego metalu. Pod tym kątem testuje się rękawice spawalnicze.

Rękawice spawalnicze są podzielone na dwa typy:

  • Typ A – są to rękawice, które mają wyższe parametry ochronne, ale zazwyczaj mniejszą zręczność ze względu, iż skóra, z której są wykonane jest grubsza

  • Typ B – to rękawice przeznaczone do spawania, które wymaga dużej zręczności jak, na przykład, w przypadku spawania TIG

  • Typ A/B – to rękawice, które łączą wymagania obu typów.

Jak przy każdym środku ochrony indywidualnej, przy doborze należy również uwzględnić komfort użytkowania, dlatego też inne ważne cechy dobrych rękawic dla spawacza to zdolność do utrzymania suchych dłoni, odporność na wilgoć, elastyczność, brak twardych, sztywnych szwów, które przeszkadzają w pracy.

Bardzo istotną cechą rękawic spawalniczych jest także ich trwałość. Jednak jak bardzo trwałe rękawice by nie były, w tak trudnych warunkach ulegają one stopniowemu niszczeniu. Najczęściej jedna rękawica zużywa się szybciej. Do niedawna była to duża niedogodność nie tylko dla pracownika, ale i dla pracodawcy, który w takim przypadku musiał wymieniać całą parę na swój koszt. Są już jednak na rynku marki, które rozwiązują ten problem i oferują rękawice, które można zakupić na sztuki np. tylko prawą albo tylko lewą. Przykładem takich rękawic są rękawice marki REIS - WELDOGER oraz WELDERDUO.

Dobór rękawic dla spawaczy nie należy do łatwych. Istnieje wiele czynników, które trzeba uwzględnić, zarówno tych zapewniających bezpieczeństwo, jak i tych, które zapewniają komfort pracy. Jak ze wszystkimi środkami ochrony indywidualnej, konieczne jest wzięcie pod uwagę cech konkretnego stanowiska pracy, w tym metody spawania stosowane przez pracowników w danym zakładzie pracy.

Źródło:

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol

Autor
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL to polska firma oferująca szeroki asortyment środków ochrony indywidualnej najwyższej jakości. Poprzez sieć swoich dystrybutorów pomaga pracodawcom zapewnić bezpieczne warunki pracy i nadążyć za wszystkimi nowinkami produktowymi. Na stronie rawpol.com, prezentuje nowe i innowacyjne rozwiązania pojawiające się w branży bhp. Jednym z celów firmy jest także propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy w trosce o zdrowie i życie pracowników.