Brak chwytności w środowisku wilgotnym – jak zwiększyć bezpieczeństwo, wydajność i komfort pracy?

RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
27.06.2023AKTUALNE

Brak chwytności w środowisku wilgotnym – jak zwiększyć bezpieczeństwo, wydajność i komfort pracy?

Prace manualne w środowiskach przemysłowych wymagają doskonałego chwytu – tylko wtedy są efektywne i bezpieczne. Dobry chwyt to kwestia tarcia między dłonią a chwytanym narzędziem oraz użycia odpowiedniej siły. Oba parametry poprawia używanie rękawic ochronnych. Zwiększają one tarcie, jednocześnie pozwalając operatorowi narzędzia zmniejszyć siłę używaną do jego trzymania, co sprawia, że praca jest mniej męcząca. Tak się dzieje w warunkach suchych. Praca w środowisku wilgotnym niesie ze sobą dodatkowe obciążenia i szereg zagrożeń. Jak ich uniknąć i poprawić komfort pracowników?

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak dobrać odpowiednie rękawice do pracy przy smarach i chemikaliach na bazie olejów;

  • do czego może prowadzić praca bez właściwych rękawic;

  • jakie rękawice wybrać do pracy przy niskim tarciu w środowisku mokrym.

Czytaj także: Jakie rękawice wybrać, gdy potrzebna jest ochrona przed uderzeniami?>>>

Smary i chemikalia na bazie olejów minimalizują tarcie, dlatego praca narzędziami zabrudzonymi smarami oraz wszelkie manipulacje wilgotnymi i tłustymi elementami są bardzo trudne i wymagają zwiększenia siły chwytu. W takich warunkach pracownicy zwiększają siłę użytą do pracy, a to przekłada się na dodatkowe napięcia mięśni. W dłuższym czasie wywołując zaburzenia mięśniowo-szkieletowe.

Częstym zaburzeniem, które dotyka narząd ruchu i wpływa w konsekwencji na zmniejszenie wydajności, a często uniemożliwia wręcz pracę, jest zespół cieśni nadgarstka. Kiedy pracownicy wykonują powtarzalne czynności wymagające wysiłku dłoni i/lub nadgarstka, ścięgna ulegają podrażnieniu, zaczynają puchnąć i grubieć. To powoduje zwężeniu kanału nadgarstka, w którym przebiegają nerwy, i sprawia, że uciskany jest nerw pośrodkowy. To z kolei wywołuje narastające i powracające bóle oraz osłabienie mięśni ograniczające kontrolę dłoni. Gdy pracownik do wykonywania powtarzalnych czynności stosuje siłę, sytuacja pogarsza się i ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka rośnie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w 2022 roku najczęstszą przyczyną czasowej niezdolności do pracy były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej. Były one powodem 16,4 proc. wszystkich nieobecności, co przełożyło się na 39,1 mln dni absencji chorobowej. Zespół cieśni nadgarstka zabiera ok. 800 tys. dni pracy w roku.

Gdy poślizg rośnie, bezpieczeństwo pracy maleje

Jednak osłabione tarcie w środowisku wilgotnym powoduje nie tylko problemy natury fizycznej. Świadomość, że narzędzie może nagle wysunąć się z dłoni i spowodować uszczerbek na zdrowiu i/lub mieniu firmy, powoduje napięcie psychiczne i potrzebę zwiększenia kontroli nad sytuacją. Stąd mocniejsze ściskanie narzędzia „na wszelki wypadek” – żeby zapobiec byciu zaskoczonym przez nagły, niekontrolowany poślizg. Ten bowiem może wywołać obrażenia ciała własnego lub współpracowników oraz spowodować uszkodzenie maszyn i narzędzi. Dlatego praca w środowisku, w którym tarcie jest zmniejszone, to duży stres.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2022 r. zgłoszono 66606 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, na 1000 pracujących przypadło 4,66 poszkodowanych. 79,3% osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy doznało urazu kończyn, 12,2% obrażeń zostało spowodowanych podczas pracy narzędziami ręcznymi.

Lepiej zapobiegać

Wszystkie te niepożądane skutki wypadku spowodowanego przez utratę kontroli nad narzędziem zaburzają harmonogram pracy i generują koszty. Okręgowa Inspekcja Pracy w Warszawie wyliczyła, że jeden wypadek to koszt średnio 40 tys. zł: w zakładzie zatrudniającym do 5 pracowników średni koszt wypadku wynosi 12 tys. zł, za to w zakładzie zatrudniającym powyżej 250 pracowników to już 63 tys. zł.

Dlatego – mając na uwadze bezpieczeństwo i komfort pracowników oraz finanse firmy – warto wyposażyć miejsce pracy w odpowiednie środki ochrony. W przypadku rękawic, modele, które sprawdzają się znakomicie w środowisku suchym, najczęściej nie poprawiają znacząco bezpieczeństwa i wydajności w środowisku mokrym. Aby zwiększyć tarcie w obecności smarów i olejów, należy zmienić teksturę przedmiotów bądź – co jest się łatwiejsze – strukturę rękawic.

Odpowiedzią na problem niskiego tarcia w środowisku mokrym są rękawice z nitrylem, który zwiększa odporność na smary i oleje, oraz z wypustkami w formie prążków lub kropek – czyli o strukturze poprawiającej przyczepność. Przykładem takich rękawic są rękawice OGRIFOX PUNKTER – z kropkowaną strukturą powleczenia. Poza większą przyczepnością do chwytanych powierzchni, rękawice te wykazują bardzo dużą elastyczność i świetnie dopasowują się do dłoni – dzięki temu pracownik dobrze czuje trzymany w nich przedmiot.

Podsumowanie

Odpowiednio zaprojektowane, dopasowane rękawice wykonane z odpornego materiału o chropowatej strukturze, która działa w podobny sposób, jak bieżnik opony przecinający wodę na jezdni: oddala smary i oleje od powierzchni nacisku, zapewniają stosunkowo suchy obszar styku, znacząco zwiększają komfort, efektywność i bezpieczeństwo wykonywanych w nich prac.

Źródło:

Artykuł powstał w ramach współpracy ekspertów Raw-Pol oraz Ogrifox

Autor
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL to polska firma oferująca szeroki asortyment środków ochrony indywidualnej najwyższej jakości. Poprzez sieć swoich dystrybutorów pomaga pracodawcom zapewnić bezpieczne warunki pracy i nadążyć za wszystkimi nowinkami produktowymi. Na stronie rawpol.com, prezentuje nowe i innowacyjne rozwiązania pojawiające się w branży bhp. Jednym z celów firmy jest także propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy w trosce o zdrowie i życie pracowników.