Co przemawia za wyborem wkładek przeciwhałasowych?

RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
30.04.2023AKTUALNE

Co przemawia za wyborem wkładek przeciwhałasowych?

Świadomość zagrożeń wynikających z uszkodzenia słuchu wśród pracowników stale rośnie. Jednak nadal praktyka ochrony słuchu podczas wykonywania pracy często bywa traktowana przez pracowników obojętnie. Wiąże się to z niechęcią względem stosowania podstawowych środków ochrony indywidualnej dotyczących zabezpieczenia słuchu. Pracownicy często bagatelizują zagrożenie hałasem, gdyż nie odczuwają jego bezpośrednich skutków. Jednak mogą one wystąpić po pewnym czasie, zwłaszcza w następstwie częstego przebywania w miejscu przekroczonych norm hałasu. Jak do tego nie dopuścić?

Korzyści 

Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:

  • Poznasz różnice między wkładkami przeciwhałasowymi a nausznikami.

  • Lepiej dopasujesz środki ochrony słuchy do warunków i wykonywanych prac.

  • Będziesz wiedzieć czego szukać dostępnych na rynku wkładek przeciwhałasowych.

Czytaj także: Ochronniki słuchu - wszystko, co najważniejsze dla ich prawidłowego doboru i stosowania>>>

Należy pamiętać, że utrata słuchu to wynik procesu. Bez odpowiednio dobranych i stosowanych środków ochrony indywidualnej pracownik może trwale uszkodzić narząd słuchu co w konsekwencji będzie skutkować trwałą niepełnosprawnością. Im częściej pracownik będzie przebywał w nadmiernym hałasie bez odpowiedniego zabezpieczenia przed nim, tym wada słuchu będzie codziennie systematycznie pogłębiała się. Dlatego tak ważne jest dobranie dla niego takich ochron, które będą jak najbardziej komfortowe.

Nauszniki czy wkładki przeciwhałasowe?

Dostępność oferowanych środków ochrony indywidualnej słuchu jest tak szeroka, że z łatwością, a nawet z pomocą doradców w tym zakresie, można dobrać wygodne, kompatybilne i dostosowane do każdego pracownika nauszniki słuchu. Wśród nich znajdziemy te podstawowe wkładki przeciwhałasowe oraz zaawansowane nauszniki słuchu tłumiące dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości. W przypadku niższych natężeń dźwięku zalecane są wspomniane wkładki przeciwhałasowe. Od specyfiki danej pracy, jej środowiska uzależnione jest czy zostaną zastosowane wkładki przeciwhałasowe czy nauszniki.

Na czym polega przewaga wkładek przeciwhałasowych nad nausznikami?

Zaletą wkładek przeciwhałasowych jest dostępność, ze względu na ich rozmiar zawsze mogą być „pod ręką” pracownika. Mogą okazać się niezbędne w sytuacji awaryjnej np. przy nagłych rozszczelnieniach instalacji, gdzie występuje paraliżujący hałas oraz innych niespodziewanych sytuacjach w codziennej pracy. Często nauszniki m.in. ze względu na swój rozmiar, są pozostawiane w szafkach pracowniczych lub kabinach, szczególnie gdy stosowanie ich jest wymagane tylko opcjonalnie.

Oprócz ochronników słuchu pracownicy muszą stosować także i inne środki ochrony indywidualnej, są to: hełm ochronny, przyłbica, okulary czy też ochrona dróg oddechowych. W takim przypadkach ochronniki słuchu powinny być tak dobrane, aby wszystkie stosowane środki ochrony indywidualnej spełniały swoje zadanie. Rozwiązaniem powyższego problemu może być zastosowanie wkładek przeciwhałasowych, które skutecznie ochronią przed hałasem, a tym samym pozwalają na pracę z innymi środkami ochrony indywidualnej.

Jakie są zalety wkładek przeciwhałasowych?

Atutem wkładek przeciwhałasowych jest ich komfortowe użytkowanie (nie uciskają głowy) oraz nie kolidują np. z hełmem ochronnym. Dodatkowo nie powodują pocenia się i swędzenia małżowiny usznej, co jest zgłaszane przez niektórych użytkowników oraz w większości przypadków dokładnie dopasowują się do kanału usznego.

Ponadto wkładki przeciwhałasowe można zastosować jako dodatkowy środek ochrony indywidualnej, gdy wartości tłumienia nauszników są zbyt niskie, aby zabezpieczyć użytkownika zgodnie z wymogami prawnymi. Wkładki przeciwhałasowe mogą posiadać również inne dodatkowe cechy w zależności od ich przeznaczenia i funkcji np. kolor niebieski (dedykowane do przemysłu spożywczego) lub jaskrawy kolor, który ułatwia kontrolę ich stosowania.

Gdzie szukać najlepszych wkładek przeciwhałasowych?

Jednym z przykładowych modeli wkładek przeciwhałasowych są wkładki Laser Lite® marki Honeywell®. Są one wykonane z pianki poliuretanowej, która delikatnie rozszerza się wewnątrz kanału słuchowego. Dzięki temu, że wkładki te są niskociśnieniowe, to ucisk wynikający z rozpierania nie jest duży i tym samym zapewnia użytkującemu długotrwałą wygodę noszenia. Dodatkowo wyprofilowany kształt litery T ułatwia zakładanie i ich noszenie. Dzięki zastosowaniu gładkiej i odpornej na zabrudzenia powłoki z pianki, mamy pewność że nie gromadzi się na jej powierzchni żaden brud. Higiena w tego typu środkach ochrony indywidualnej jest niezwykle ważna, a osiadające na powierzchni drobnoustroje i bakterie mogą przedostać się do kanałów słuchowych powodując m.in. zapalenie środkowe ucha. Dodatkową zaletą owych wkładek jest ich jaskrawy kolor. Żółto-różowy kolor wkładek pozwala na wizualną i szybką weryfikację stosowania środków ochrony indywidualnej przez pracowników.

Jak można zauważyć, wkładki przeciwhałasowe mają wiele zalet, jednak to czy zostaną wybrane jako ochronnik słuchu na danym stanowisku pracy zależy od specyfiki tego stanowiska oraz środowiska danej pracy. Przy wyborze należy kierować się głównie zapewnieniem bezpieczeństwa użytkownika. Nie należy jednak zapominać o komforcie użytkowania, który to pośrednio przekłada się i na jego bezpieczeństwo. Zapewne mnogość rozwiązań dostępnych na rynku daje możliwość uwzględnienia obu tych czynników.

Źródło:

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol i Honeywell.

Autor
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL to polska firma oferująca szeroki asortyment środków ochrony indywidualnej najwyższej jakości. Poprzez sieć swoich dystrybutorów pomaga pracodawcom zapewnić bezpieczne warunki pracy i nadążyć za wszystkimi nowinkami produktowymi. Na stronie rawpol.com, prezentuje nowe i innowacyjne rozwiązania pojawiające się w branży bhp. Jednym z celów firmy jest także propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy w trosce o zdrowie i życie pracowników.