Idealne rozwiązania na problem z komunikacją w środowisku, w którym występuje hałas

Zgodnie z raportem opublikowanym przez Lancet Commission w 2020 roku, utrata słuchu jest istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju demencji. Oprócz osłabienia funkcji związanych z zapamiętywaniem, nieleczony ubytek słuchu może także wpływać na zmysł równowagi, trzykrotnie zwiększając ryzyko urazów spowodowanych upadkami. Inne dolegliwości związane z długotrwałą ekspozycją na hałas to wzmożone bóle głowy, większa pobudliwość, osłabiony czas reakcji, nerwice, nadciśnienie i choroby wzroku. Dlatego tak niezmiernie ważna jest efektywna ochrona słuchu podczas pracy w środowisku o wysokim poziomie hałasu. Ale jak pogodzić ochronę przed niszcząca siłą decybeli z potrzebą komunikacji pomiędzy pracownikami? Są na to sposoby.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jaki zagrożenia niesie praca w hałasie?
-
W jaki sposób można szybko i łatwo komunikować się w strefach pracy, w których panuje hałas?
-
Jakie nauszniki wybrać, aby pracownicy byli objęci jak najlepszą ochroną i mieli komfort komunikacji?
Czytaj także: Co przemawia za wyborem wkładek przeciwhałasowych?>>>
Słuch odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Gdy dochodzi do ubytku słuchu, mózg traci dostęp do wielu istotnych bodźców. W rezultacie dociera do niego jedynie część informacji, co okazuje się niewystarczające. To stanowi znaczące obciążenie dla mózgu, prowadząc do osłabienia innych jego funkcji, takich jak zdolność zapamiętywania. Okazuje się, że umiarkowany niedosłuch może trzykrotnie zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia demencji, natomiast znaczna utrata słuchu podnosi to ryzyko nawet pięciokrotnie.
Ochrona przed hałasem
Nawet jeśli świadomość takich skutków utraty słuchu nie jest powszechna, to wiedza, że słuch należy chronić, już tak. Ochronę pracowników zatrudnionych w miejscach obciążonych hałasem reguluje dyrektywa WE2003/10/WE w sprawie ochrony przed hałasem oraz przepisy wprowadzające tą dyrektywę do prawa krajowego. Według jej wytycznych, pracodawca zobowiązany jest zapewnić ochronę słuchu od ekspozycji na hałas rzędu 80 dB, w przypadku zaś hałasu powyżej 85 dB pracownik jest zobowiązany do stosowania takiej ochrony.
Wybór ochronników słuchu jest ogromny i można je bez trudu dostosować zarówno do poziomu hałasu, jak i osobistych preferencji użytkowników. Problem pojawia się, gdy praca wymaga komunikacji między pracownikami. Zdejmowanie ochronników słuchu niweczy cel ich noszenia, a i sama rozmowa w hałasie nie jest efektywna. Łatwo wtedy o niewłaściwe zrozumienie poleceń czy ostrzeżeń, co negatywnie wpływa na efektywność i bezpieczeństwo. Podobnie jak nieświadomość potencjalnych zagrożeń, takich jak nadjeżdżający pojazd lub nagłe uruchomienie maszyny – nie słysząc ich, nie można odpowiednio zareagować.
Ochronniki słuchu - wszystko, co najważniejsze dla ich prawidłowego doboru i stosowania>>>
Jak chronić słuch zachowując kontakt z otoczeniem
Na szczęście i na to znalazło się rozwiązanie – nauszniki ochronne z wbudowanym radiem i mikrofonem komunikacyjnym, który umożliwia prowadzenie rozmów w trybie głośnomówiącym w nawet w bardzo hałaśliwym otoczeniu. Korzystanie z nich chroni słuch, jednocześnie poprawiając komunikację między pracownikami, a dzięki funkcji regulowanego tłumienia umożliwia także słyszenie sygnałów ostrzegawczych zbliżających się pojazdów oraz – w razie potrzeby – dźwięków maszyn.
Użytkownik takich nauszników może regulować poziom tłumienia dźwięków (może na przykład zwiększyć odsłuch dźwięków z otoczenia, bez konieczności zdejmowania nauszników), może też – za pomocą technologii Bluetooth® – porozumiewać się ze współpracownikami. Wszystko to możliwe jest dzięki – znajdujące się w zewnętrznej części pokrywy czaszy i zabezpieczonej przed wilgocią – elektronice. Regulowanie jej ustawień także nie wymaga zdejmowania nauszników – dzięki komunikatom głosowym nadawanym po każdej zmianie. Nie wymaga to też zdejmowania rękawic ochronnych – dzięki dużym przyciskom służącym do regulacji ustawień. Dodatkowo, komunikaty głosowe informują również o niskim stanie baterii (ich szybkiemu rozładowaniu zapobiega automatyczny wyłącznik, który uruchamia się po określonym czasie nieużywania funkcji komunikacji).
Nauszniki z połączone z telefonem
Za przykład mogą tu posłużyć nauszniki przeciwhałasowe PELTOR™ WS™ ALERT™ XPI marki 3M™, których tłumienie dopasowuje się do poziomu hałasu, jednocześnie zapewniając łączność z telefonem komórkowym, co umożliwia prowadzenie rozmów i streaming nawet w hałaśliwym środowisku bez użycia rąk. Nauszniki te mają połączenie z bezpłatną aplikacją mobilną 3M™ Connected Equipment, którą można pobrać z App Store i Google Play. Aplikacja pozwala, na przykład, zmieniać ustawienia ochronnika słuchu, ale też otrzymywać przypomnienia, kiedy należy wymienić poduszki w nausznikach (ze względów higienicznych) i określić częstotliwość tych alertów, umożliwia również użytkownikom zarządzanie, obsługę i przeglądanie stanu wszystkich środków ochrony indywidualnej 3M Connected.
Połączenie ochrony słuchu z bezprzewodową komunikacją zmienia istotnie środowisko pracy w hałasie. Takie nauszniki, niezbędne wszędzie tam, gdzie potrzeba jest komunikacja między pracownikami i/lub stałe połączenie z telefonem komórkowym (w tym przypadku możliwe bez użycia rąk), poprawiają znacząco komfort, wydajność i bezpieczeństwo pracy.
Artykuł powstał przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol i 3M.

RAW-POL to polska firma oferująca szeroki asortyment środków ochrony indywidualnej najwyższej jakości. Poprzez sieć swoich dystrybutorów pomaga pracodawcom zapewnić bezpieczne warunki pracy i nadążyć za wszystkimi nowinkami produktowymi. Na stronie rawpol.com, prezentuje nowe i innowacyjne rozwiązania pojawiające się w branży bhp. Jednym z celów firmy jest także propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy w trosce o zdrowie i życie pracowników.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Ręczne prace transportowe – zasady bhp »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.