Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze odzieży dla drogowców, gdy trzeba ich zabezpieczyć również przed chłodem?

RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
30.09.2022AKTUALNE

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze odzieży dla drogowców, gdy trzeba ich zabezpieczyć również przed chłodem?

Drogowcy są szczególnie narażeni na ryzyko bycie niezauważonymi przez operatorów pojazdów czy innych urządzeń mechanicznych. Dlatego używanie odzież ostrzegawczej w przypadku tej grupy, to już standard. Wyzwaniem może jednak być zapewnienie odpowiedniej ochrony jesienią czy zimą, gdy temperatury spadają i dochodzą kolejne pozycje w ocenie ryzyka.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • Poznać, jakie normy powinna spełniać odzież ostrzegawcza dla drogowców.

  • Zastosować właściwe kryteria przy zakupie odzieży ostrzegawczej chroniąca przed chłodem.

  • Dobrać odpowiednią odzież ostrzegawczą dla drogowców.

Czytaj także: Gdzie w firmie stosować odzież ostrzegawczą?>>>

Zgodnie z art. 2671 § 1 pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. Dodatkowo § 3 zawiera obowiązek, aby wspomniane środki spełniały wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach. Oznacza to, iż pracodawca, czy też przedstawiciel służby BHP, musi nie tylko dokonać dokładnej oceny wszystkich ryzyk na danym stanowisku pracy oraz zabezpieczyć pracownika przed zagrożeniami, ale również dobrać takie środki ochrony indywidualnej, które będą zgodne z obowiązującymi przepisami.

Jakie normy musi spełniać odzież ostrzegawcza dla drogowców?

Jeśli mowa o zagrożeniu bycia niezauważonym przez operatorów pojazdów oraz innych urządzeń mechanicznych, to standardem, z którym mamy tutaj do czynienia jest norma EN ISO 20471. To ona zawiera szereg wymagań, których spełnienie, jest gwarancją odpowiedniego zabezpieczenia w przypadku tego typu zagrożeniom. Należy podkreślić, na co nie zawsze jest zwracana uwaga, iż odzież ta występu w 3 klasach widzialności. Jest to ważny parametr, gdyż w zależności od prędkości pojazdów, należy wybrać dla drogowców odzież odpowiedniej klasy.

Jakie normy musi spełniać odzież ostrzegawcza chroniąca przed chłodem?

Jednak wraz ze spadkami temperatur, sama odzież ostrzegawcza spełniająca normę EN ISO 20471 nie jest wystarczająca. Do ryzyk dochodzą kolejne, związane z pracą na otwartej przestrzeni w niskiej temperaturze. Jak zostało to wspomnienie wcześniej, pracodawca musi zabezpieczyć pracownika przed działaniem wszystkich niebezpiecznych i szkodliwych czynników, zatem i w tym przypadku musi dojść dodatkowa ochrona. Standardem, który dotyczy ochrony przed oddziaływaniem środowiska chłodnego w temperaturze powyżej -5oC jest norma EN 14058. Poziomy skuteczności, które są wyróżniane w tej normie to:

  • klasa oporu cieplnego,

  • klasa przepuszczalności,

  • wynikowa efektywna izolacyjność cieplna oraz

  • wodoszczelność.

Wybierając odpowiedni model odzieży ostrzegawczej chroniącej przed chłodem należy wziąć pod uwagę nie tylko temperaturę panującą na zewnątrz, ale również czas pracy użytkownika odzieży, w którym ma wykonywać pracę w chłodnej temperaturze. Czas ten uzależniony jest, oprócz temperatury, od wielu czynników, takich jak:

  • aktywność ruchowa użytkownika,

  • prędkość ruchu powietrza,

  • wilgotności opór pary wodnej,

  • wynikowa efektywna izolacyjność cieplna

  • indywidualne cechy użytkownika.

Są to bardzo ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić pracownikowi komfort użytkowania oraz nie doprowadzić zarówno do wychłodzenia organizmu, jak i przegrzania.

Przykład odzieży ostrzegawczej chroniącej przed chłodem spełniającej wymagane normy

Jak można zauważyć wybór odzieży ostrzegawczej chroniącej przed chłodem jest zagadnieniem dosyć złożonym. Jednak wybierając odzież spełniającą normy EN ISO 20471 wraz z normą EN 14058, pracodawcy, czy przedstawiciele służby BHP, mogą sobie to zadanie znaczenie ułatwić. Przykładem takiej odzieży jest kurtka JACWINTER oraz spodnie BIBWINTER marki L.HOLLMAN. Posiadając konkretne wyliczenia dla poziomów skuteczności wynikające z przeprowadzonych testów, można w dosyć prosty sposób dopasować czas pracy użytkownika odzieży do panujących warunków, a jednocześnie mieć pewność, że pracownik jest odpowiednio zabezpieczony, a tym samym wypełnić obowiązki wynikające z przepisów prawnych.

Źródło:

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol

Autor: 

RAW-POL

Autor
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL to polska firma oferująca szeroki asortyment środków ochrony indywidualnej najwyższej jakości. Poprzez sieć swoich dystrybutorów pomaga pracodawcom zapewnić bezpieczne warunki pracy i nadążyć za wszystkimi nowinkami produktowymi. Na stronie rawpol.com, prezentuje nowe i innowacyjne rozwiązania pojawiające się w branży bhp. Jednym z celów firmy jest także propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy w trosce o zdrowie i życie pracowników.