Badania okresowe pracowników wykonane w okresie epidemii – powtarzać czy nie powtarzać? Odpowiada MRPiT.

Leszek Skupski
Leszek Skupski
15.01.2021AKTUALNE

Badania okresowe pracowników wykonane w okresie epidemii – powtarzać czy nie powtarzać? Odpowiada MRPiT.

Do redakcji portalu trafiło wile zapytań, czy badania okresowe wykonane w okresie trwającej epidemii, należy powtórzyć po jej zakończeniu? Odpowiedzi na to pytanie udzielił resort pracy. Sprawdź zatem, czy musisz ponownie kierować pracowników na badania okresowe po zakończeniu epidemii i ponownie ponosić ich koszty. 

Zgodnie z przepisami tarczy antykryzysowej na czas trwania epidemii zostaje zawieszony obowiązek przeprowadzania badań okresowych pracowników. Takie rozwiązanie było odpowiedzią na problem z ograniczoną dostępnością do lekarzy medycyny pracy oraz wprowadzanymi ograniczeniami dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, które w wielu przypadkach znacznie utrudniły wykonanie obowiązku przeprowadzania badań profilaktycznych.

Uwaga!

Przepisy zobowiązują strony stosunku pracy do wykonania badań okresowych w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (art. 12a ust. 2 tarczy antykryzysowej).

W praktyce pojawiły się wątpliwości, jak długo zachowują ważność badania okresowe, które – pomimo zawieszenia obowiązku ich wykonywania – zostały jednak przeprowadzone w tym okresie i czy nie powinny zostać powtórzone po zakończeniu epidemii. Odpowiedzi na to pytanie udzielił resort pracy.

Zdaniem MRPiT
Jeśli pracodawca skieruje pracownika na badania okresowe, pracownik się takiemu badaniu podda, a lekarz medycyny pracy przeprowadzi badanie i wyda orzeczenie o braku przeciwskazań do wykonywania przez danego pracownika pracy na stanowisku określonym w skierowaniu na badanie, wówczas należy to badanie traktować jak normalne badanie okresowe. Nie ma obowiązku powtarzania takiego badania po ustaniu epidemii [podkr. red.]. Kolejne badanie okresowe należy wykonać zgodnie z terminem wyznaczonym przez lekarza medycyny pracy.
(…) Obowiązek wykonania badania okresowego pracownika w terminie 180 dni od ustania stanu epidemii dotyczy wyłącznie tych pracowników, których badania okresowe wypadające w czasie trwania stanu epidemii nie zostały wykonane do czasu odwołania stanu epidemii.
Odpowiedź Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z 7 stycznia 2021 r.

Jak wskazał resort pracy, jeśli stan epidemii będzie obowiązywał na tyle długo, że termin takiego kolejnego badania okresowego wypadnie ponownie w okresie epidemii, wówczas raz jeszcze będzie możliwe skorzystanie ze zwolnienia z obowiązku wykonania badania okresowego zgodnie z art. 12a tarczy antykryzysowej, albo wykonanie takiego badania.

Autor: 

Leszek Skupski

Autor
Leszek Skupski
Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.