Będą zmiany w przepisach o badaniach lekarskich pracowników, które wpłyną na ich koszty

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
28.05.2020AKTUALNE

Będą zmiany w przepisach o badaniach lekarskich pracowników, które wpłyną na ich koszty

Szykują się zmiany w przepisach o badaniach lekarskich pracowników. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia proponowane zmiany wynikają z pilnej potrzeby racjonalizacji przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. Dotyczą one wskazówek metodycznych przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. Ich celem jest skrócenie czasu przeprowadzania badań, jak i zmniejszenie ich kosztów.

Jak się okazuje możliwe jest obniżenie kosztów badań profilaktycznych. Właśnie do takich wniosków doszło Ministerstwo Zdrowia po analizie ponad 4000 badań pracowników narażonych na hałas. Tylko w 4% przypadków konieczne były konsultacje otolaryngologiczne. Ponadto analiza przeprowadzona na próbie 5043 badań (przeprowadzonych w ciągu 1 roku w jednostce sprawującej profilaktyczną opiekę nad pracownikami w 360 zakładach pracy o różnym profilu produkcji i usług) wykazała, że do wydania orzeczeń zgodnie z obowiązującymi przepisami przeprowadzono 5107 konsultacji specjalistycznych, które stanowiły blisko 50% kosztów badań profilaktycznych.

Co ulegnie zmianie?

Lekarze medycyny pracy w ramach swojej specjalizacji są przygotowani do samodzielnej oceny podstawowych parametrów objętych badaniami. Uwzględniając to resort zdrowia proponuje zatem zrezygnowanie, w określonym zakresie, z obligatoryjnych konsultacji specjalistycznych. W zamian za to chce wprowadzić możliwość skierowania przez lekarza medycyny pracy na specjalistyczne badania konsultacyjne w zależności od wskazań, w szczególności:

  • otolaryngologicznych,

  • neurologicznych,

  • okulistycznych,

  • dermatologicznych,

  • alergologicznych lub

  • psychologicznych.

Ważne

Zgodnie z proponowaną zmianą badania lekarza specjalisty miałby być przeprowadzane tylko w przypadku, gdy lekarz medycyny pracy uzna to za konieczne.

Jakie są przewidywane skutki planowanych zmian?

Proponowane w projekcie rozwiązania mają zapewnić optymalizację dostępności do badań profilaktycznych i racjonalizację ich przeprowadzania. Ich celem jest również – jak czytamy w uzasadnieniu – zidentyfikowanie u pracowników w określonej grupie wiekowej czynników ryzyka zdrowotnego oraz wczesne wykrycie symptomów najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, tj. chorób:

  • układu sercowo-naczyniowego,

  • metabolicznych i

  • onkologicznych.

Tak więc, projektowa zmiany, w zakresie wskazówek metodycznych przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników, mają wpłynąć na możliwość obniżenia kosztów badań profilaktycznych. Dodatkowo mają skrócić czas poświęcony na przeprowadzanie profilaktycznych badań lekarskich, w tym specjalistycznych. Jak się bowiem okazuje, obecnie czas ten jest coraz dłuższy, nie tylko w mniejszych miejscowościach, ale również w dużych miastach, z uwagi na duże zaangażowanie lekarzy specjalistów w przeprowadzanie badań profilaktycznych.

Co z postępowaniami w trakcie rozpatrywania?

Według projektu rozporządzenia badania profilaktyczne oraz postępowania w sprawie wydania orzeczenia lekarskiego wszczęte, a niezakończone przed dniem wejścia w życie zmian do rozporządzenia przeprowadzane byłyby z uwzględnieniem już nowych przepisów.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.