Co powie inspektor pracy, podczas kontroli PIP, na brak badań lekarskich zleceniobiorcy?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
20.04.2022AKTUALNE

Co powie inspektor pracy, podczas kontroli PIP, na brak badań lekarskich zleceniobiorcy?

Pracodawcy często pytają, czy kierować na badania lekarskie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zastanawiają się, jak PIP, przy wypadku przy pracy lub zwykłej kontroli, podejdzie do sytuacji, gdy zleceniobiorca nie ma wykonywanych badań lekarskich tylko podpisuje oświadczenie, że jego stan zdrowia zezwala na wykonywanie danej pracy? Oto kilka wskazówek, jak może postąpić pracodawca oraz inspektor pracy.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule podpowiedzą Ci:

  • Kiedy kierować zleceniobiorców na badania lekarskie?
  • Co może nakazać zleceniodawcy inspektor pracy w przypadku braku badań lekarskich u zleceniobiorców?
  • Jak może podejść inspektor pracy do braku badań lekarskich u zleceniobiorcy?

Czytaj także: Badania lekarskie oraz szkolenia bhp zleceniobiorców>>>

Zatrudniony na zlecenie to nie pracownik

Standardem jest wykonywanie pracy na podstawie tzw. stosunku pracy, np. w oparciu o umowę o pracę. Nie jest to jednak jedyna możliwość świadczenia pracy. Można ją wykonywać również na podstawie cywilnoprawnych form zatrudnienia, np. umowy zlecenie.

Uprawnienia pracownika i powiązane z tym obowiązki pracodawcy reguluje kompleksowo kodeks pracy. Szczególnie ważną kwestią są zagadnienia technicznego bezpieczeństwa pracy, takie jak:

  • badania lekarskie pracowników pozwalające monitorować zdolność zdrowotną do pracy

  • szkolenia bhp, które zapewniają znajomość problematyki bezpiecznego wykonywania pracy.

Co do zasady pracodawca nie ma prawa dopuścić do pracy pracowników bez ważnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku oraz bez jego uprzedniego przeszkolenia z zakresu bhp. W przypadku zleceniobiorców nie ma identycznych bezpośrednich regulacji. Może to dawać wrażenie, iż w stosunku do tej grupy pracobiorców przepisy o badaniach profilaktycznych nie mają zupełnie zastosowania.

Bezpieczeństwo pracy jest niezależnie od podstawy prawnej zatrudnienia

Odnosząc się do problemu kierowania zleceniobiorców na badania lekarskie oraz możliwej reakcji inspektora pracy w przypadku kontroli należy zauważyć, że zleceniobiorcy często wykonują pracę o zbliżonym charakterze i warunkach jak pracownicy. W takim przypadku trzeba przywołać przepis art. 304 kp. Zobowiązuje on pracodawcę do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy także osobom fizycznym wykonującym pracę:

  • na innej podstawie niż stosunek pracy (np. zleceniobiorcom),

  • w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Powyższa regulacja może być podstawą kierowania zleceniobiorców na badania profilaktyczne. Jeżeli zatem zleceniodawca uzna, że z uwagi na charakter pracy, która będzie wykonywana w ramach takiej umowy albo warunki występujące w miejscu jej świadczenia, badania są zasadne, może skierować na nie zatrudnianego zleceniobiorcę. W przypadku prac, w których występuje wysoki poziom zagrożeń, wówczas uwzględniając przywołany wcześniej przepis można nawet uznać, że kierowanie na badania jest więcej niż zasadne.

Ważne

Decyzję w sprawie kierowania zleceniobiorców na badania oraz szkolenia podejmuje podmiot zatrudniający. Dobrą praktyką jest zawarcie stosowanych uzgodnień w tym zakresie w umowie zawieranej ze zleceniobiorcą.

Decyzja inspektora pracy w związku brakiem badań lekarskich zleceniobiorców

Niestety inspektor PIP może różnie oceniać brak badań profilaktycznych osoby zatrudnionej na podstawie umowy zlecenia. Szczególnie w razie wypadku przy pracy. Tam gdzie praca nie odznacza się szczególnymi zagrożeniami zawodowymi, inspektor może uznać, że możliwe jest dopuszczenie zleceniobiorcy do pracy bez badań wstępnych. Inna może być jednak ocena sytuacji inspektora, jeżeli praca wykonywana przez zleceniobiorcę odznacza się szczególnie istotnymi zagrożeniami.

Przykład

Jeżeli jest to praca na stanowisku robotniczym, w ramach której wykonywane są prace szczególnie niebezpieczne.

W takim przypadku inspektor pracy może wydać nakaz, na podstawie którego nie tyle zobowiąże pracodawcę (zleceniodawcę) do zapewnienia zleceniobiorcy badań profilaktycznych, co zobowiąże zleceniodawcę do dopuszczenia do pracy zleceniobiorcę posiadającego brak przeciwwskazań do pracy. To zaś powinno być potwierdzone w wyniku badań profilaktycznych. Nakaz taki nie będzie wskazywał w sposób bezpośredni zleceniodawcy do zrealizowania badań. Niestety nie ułatwiają sprawy nie do końca przejrzyste przepisy, odnoszące się do badań profilaktycznych względem osób zatrudnionych na podstawie umów prawa cywilnego.

Ważne

Podejście inspektora pracy może być różne w zależności od charakteru pracy wykonywanej przez zleceniobiorcę. Jeżeli praca zleceniobiorcy odbywa się we względnie bezpiecznych biurowych warunkach środowiska pracy, wówczas istnieje szansa, że inspektor pracy nie zakwestionuje braku profilaktycznych badań lekarskich. Jeżeli jednak zleceniobiorca wykonuje pracę na stanowisku robotniczym, odznaczające się istotnymi zagrożeniami w zakresie możliwości wystąpienia wypadku, wówczas inspektor może uznać, iż dopuszczenie zleceniobiorcy do pracy bez badań stanowi naruszenie przepisu art. 304 Kodeksu Pracy.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.