Co z przepisami dającymi PIP prawo wszczęcia kontroli PIP u przedsiębiorców bez uprzedzenia?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
02.09.2022AKTUALNE

Co z przepisami dającymi PIP prawo wszczęcia kontroli PIP u przedsiębiorców bez uprzedzenia?

W poprzednim roku wpłynął do sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy - prawo przedsiębiorców. Projekt dotyczył jednoznacznego wskazania, że obowiązek zawiadomienia przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli nie zachodzi w przypadku kontroli przeprowadzanych przez PIP na podstawie ustawy o PIP. Proces legislacyjny był w toku ... Czy zostało to uchwalone? Czy inspektorzy inspekcji pracy nie mają już obowiązku informować pracodawców o zamiarze podjęcia przeprowadzenia kontroli?

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • Być na bieżąco ze przepisami o uprawnieniach kontrolnych PIP

  • Przygotować się na ewentualną kontrolę PIP w firmie

  • Poznać etapy prac nad projektem zmieniającym uprawnienia kontrolne PIP

Czytaj także: Państwowa Inspekcja Pracy przygotowuje projekt zmian do ustawy o PIP>>>

Do chwili obecnej – wrzesień 2022 r. – projektowane zmiany nie stały się obowiązującym prawem. Tym samym formalnie inspektorzy pracy powinni stosować zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli u przedsiębiorców. Nadal bowiem katalog wyłączeń w powyższym zakresie nie został uzupełniony o kontrole przeprowadzane na podstawie przepisów ustawy o PIP.

PIP jako organ kontroli i nadzoru

Państwo sprawuje nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy przez wyspecjalizowaną, co do zasady, instytucję kontroli nadzoru jaką jest Państwowa Inspekcja Pracy. Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej w zakresie określonym w ustawie o PIP.

Wśród podmiotów kontrolowanych dominują takie, które posiadają status pracodawców. Dzieje się tak ponieważ mogą być one kontrolowane w pełnym spektrum z zakresu prawa pracy, czyli zarówno w obrębie prawnej ochrony pracy, jak również bhp. Wśród pracodawców można wyróżnić przedsiębiorców, jak również podmioty, które statusu przedsiębiorcy nie posiadają.

Zawiadomienie o kontroli PIP

Od wielu lat na gruncie przepisów prawo przedsiębiorców toczy się dyskusja dotycząca obowiązku zawiadomienia przez inspektorów pracy o kontroli, w przypadku gdy podmiot kontrolowany ma status przedsiębiorcy. Rozwiązaniem powyższego dylematu miały być zeszłoroczne projektowane przepisy. Zgodnie z projektem zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli nie dokonuje się w przypadku gdy kontrola jest przeprowadzana na podstawie przepisów ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy.

Co się dzieje z projektem zmiany przepisów o kontroli PIP?

Do chwili obecnej projektowane przepisy nie weszły w życie. Projekt wpłynął do sejmu 24 czerwca 2021 r., następnie w 14 lipca 2021 r. został skierowany do pierwszego czytania w komisjach. 28 września 2021 r. wpłynęło stanowisko rządu. Na ostatnim ze wskazanych etapów zakończyło się dotychczasowe prace legislacyjne. Oznacza to, iż inspektorzy pracy nadal formalnie mają obowiązek zawiadamiać podmioty kontrolowane mające status przedsiębiorców o planowanej kontroli.

Autor: 

Sebastian Kryczka,

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.