Czym pracodawca może badać trzeźwość pracowników?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
24.02.2023AKTUALNE

Czym pracodawca może badać trzeźwość pracowników?

Od 21 lutego 2023 r. pracodawcy mogą wprowadzać w zakładzie pracy prewencyjne kontrole trzeźwości. Muszą do tego jednak wykorzystać odpowiednie metody i narzędzia. Zastanówmy się, czy do celów kontroli stanu trzeźwości pracowników można użyć testera trzeźwości Alcoblow, który stan alkoholu pokazuje na zasadzie określonego koloru diody? Nie w nim wskazania cyfrowego tylko kolor diody (czerwony, żółty, zielony).

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • Realizować kontrole trzeźwości zgodnie z przepisami

  • Wybrać odpowiednie narzędzie do badania trzeźwości pracowników

  • Uniknąć podważania przeprowadzonego badania trzeźwości

Czytaj także: Kontrola trzeźwości pracowników przy pomocy policji – czy nadal aktualna?>>>

Przepisy dotyczące zakładowej kontroli trzeźwości odwołują się do stanu po użyciu alkoholu, jak i do stanu nietrzeźwości. Ponieważ kolor diody nie jest informacją o konkretnym wyniku pomiaru – tylko o przekroczeniu pewnych progów stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu – rekomendowanym postępowaniem jest stosowanie urządzeń pomiarowych, które wskazują konkretny wynik pomiaru, a nie wynik pomiaru w zakresie od – do.

W praktyce urządzenie do badania trzeźwości może budzić dużo emocji. Z przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z 16 lutego 2023 r. w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika wynika, że badanie wydychanego powietrza może być przeprowadzone przy użyciu analizatora wydechu niewyposażonego w cyfrową prezentację wyniku pomiaru, a także bez użycia ustnika, jeżeli producent analizatora wydechu przewiduje taki sposób jego eksploatacji. W takim jednak przypadku, jeżeli badanie wykaże obecność alkoholu, należy przeprowadzić badanie z wykorzystaniem urządzenia dokonującego pomiaru stężenia alkoholu.

  1. Badanie wydychanego powietrza przeprowadza się przy użyciu urządzenia elektronicznego dokonującego pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, z użyciem ustnika, metodą:

    1. spektrometrii w podczerwieni lub

    2. utleniania elektrochemicznego

– zwanego dalej „analizatorem wydechu” (§ 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie badań na obecność alkoholu).

  1. Jednoczenie badanie wydychanego powietrza może być przeprowadzone przy użyciu analizatora wydechu niewyposażonego w cyfrową prezentację wyniku pomiaru, a także bez użycia ustnika, jeżeli producent analizatora wydechu przewiduje taki sposób jego eksploatacji (§ 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie badań na obecność alkoholu).

  1. Jeżeli badanie, o którym mowa w ust. 1, wykaże obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, niezwłocznie przeprowadza się badanie analizatorem wydechu, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 lub 2 (§ 5 ust. 2 rozporządzenia w sprawie badań na obecność alkoholu).

Uwzględniając powyższe, wykorzystanie urządzenia, które za pomocą diody sygnalizuje obecność alkoholu – kiedy to kolor diody zmienia się w zależności od przekroczenia danych progów stężenia – jest jak najbardziej pomocne. Jednak, w sytuacji gdy zostanie wykryty alkohol wydychanym powietrzu, zalecanym postępowaniem będzie skorzystanie z dodatkowego urządzenia, które wskazuje konkretny wynik pomiaru.

Ważne

W przypadku gdy urządzenie, które sygnalizuje obecność alkoholu przy pomocy diody wykaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, należy przejść na urządzenie, które dokonuje pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

Reasumując, badanie wydychanego powietrza może być przeprowadzone przy użyciu analizatora wydechu niewyposażonego w cyfrową prezentację wyniku pomiaru, a także bez użycia ustnika, jeżeli producent analizatora wydechu przewiduje taki sposób jego eksploatacji. Jednak na badaniu takim sprzętem można poprzestać, tylko w sytuacji gdy nie wykaże ono w obecności alkoholu – za pomocą sygnalizacji diody. Jeżeli jednak obecność alkoholu zostanie wykazana, wówczas sama sygnalizacja zawartości alkoholu, za pomocy konkretnego koloru diody, jest niewystarczająca.

Podstawa prawna 
  • § 3 ust. 1 i § 5 rozporządzenie Ministra Zdrowia z 16 lutego 2023 r. w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika (Dz.U. z 2023 r. poz. 317).

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.