Dostęp pracodawcy do informacji o zaszczepionych przeciwko COVID-19 pracownikach

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
17.08.2021AKTUALNE

Dostęp pracodawcy do informacji o zaszczepionych przeciwko COVID-19 pracownikach

Szczepienia przeciw COVID-19, na chwilę obecną są prywatną sprawą osoby, która się zaszczepiła lub która chce się zaszczepić. Dotyczy to również relacji w ramach stosunku pracy. Cały czas szczepienia mają charakter dobrowolny. Jednak planowane jest wprowadzenie przepisów, które pozwolą pracodawcom uzyskać informację o zaszczepionych przeciw COVID-19 pracownikach. Projekt przepisów ma być firmowany jako poselski, co ma usprawnić proces legislacyjny.

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy pracodawca ma prawo pozyskiwać informacje o zaszczepionych przeciwko COVID-19 pracownikach?
  • jakie działania zostały podjęte, aby pozwolić pracodawcy na dostęp do informacji o zaszczepionych?
  • jakie argumenty przemawiają za umożliwieniem pracodawcom dostępu do informacji o zaszczepionych przeciwko COVID-19 pracownikach?

Najskuteczniejszym środkiem profilaktycznym mającym na celu przeciwdziałać epidemii jest szczepienie. Na chwilę obecną szczepienia realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień mają charakter szczepień dobrowolnych. Jest to niezależnie od dość kategorycznych, stwierdzeń zawartych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 31 grudnia 2020 r. w sprawie metody zapobiegania COVID-19, które posługuje się zwrotem „szczepieniami są objęte osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 12 rok życia”. Stanowcza redakcja przepisów przywołanego rozporządzenia nie zmienia tego stanu rzeczy.

Czytaj także: Czy pracodawca może wymagać szczepienia na COVID-19?>>>

Ważne

Na razie szczepienia mają charakter dobrowolny. Natomiast osoby zatrudnione, które zdecydowały się zaszczepić na COVID-19, nie muszą tego faktu ujawniać przed pracodawcą. Podobnie jak te, które nie mają zamiaru się szczepić.

Prawo pracodawcy do pozyskiwania informacji o zaszczepionych przeciwko COVID-19 pracownikach

Co jakiś czas w przestrzeni publicznej pojawiały się głosy uzasadniające wprowadzenie regulacji prawnej pozwalającej pracodawcy na pozyskiwanie informacji o zaszczepionych pracownikach. Jeden z pomysłów to wprowadzenie obowiązku zgłoszenia pracodawcy faktu zaszczepienia się przez pracownika. Drugi to udostępnienie pracodawcom informacji o pracownikach zaszczepionych z innych źródeł.

Ważne

Przeważająca część pracodawców uważa, iż powinni mieć dostęp do informacji, którzy pracownicy zostali zaszczepieni. Jest to równoznaczne z dostępem do informacji w sprawie pracowników nie zaszczepionych, kierując się zasadą eliminacji.

Pojawiają się argumenty w dyskusji przemawiające za umożliwieniem pracodawcom dostępu do informacji o zaszczepionych przeciwko COVID-19 pracownikach. Dostęp do tej informacji sprawdził by się np. tam gdzie obowiązują limity osób, a do których niewliczane są osoby zaszczepione. Jeszcze niedawno rząd analizował wprowadzenie możliwości weryfikacji szczepień przez pracodawców.

Zielone światło dla opracowania projektu przepisów dających pracodawcy dostęp do informacji o zaszczepionych przeciwko COVID-19 pracownikach

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami medialnymi pomysł wprowadzenia przepisów pozwalających pracodawcy na dostęp do informacji o zaszczepionych przeciwko COVID-19 pracownikach zyskała zielone światło. Zabrano się za opracowywanie projektu przepisów, które będą to umożliwiały.

Zgodnie z zapowiedziami przepisy mają być rangi ustawowej i powinny trafić pod obrady jako projekt poselski, w najbliższym czasie. Na chwilę obecną projekt nie jest jednak uwzględniony w ramach porządku obrad najbliższego posiedzenia sejmu – co oczywiście może się w każdej chwili zmienić.

Ponieważ, jak wynika z informacji medialnych, projekt powstał na skutek rozmów byłego już Ministra wykonującego swoje obowiązki w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii nie można kategorycznie stwierdzić, że projekt przebrnie przez ścieżkę legislacyjną w niezmienionym kształcie. Nie można wykluczyć bowiem istotnego oporu ze strony pracowników, jak również reprezentujących ich organizacji związkowych. Odrębną kwestią mogą być zapatrywania takich instytucji jak Państwowa Inspekcja Pracy czy Urzędu Ochrony Dany Osobowych.

Ważne

Pewne jest natomiast to, że przepisy umożliwiające pracodawcom uzyskanie informacji o zaszczepionych przeciwko COVID-19 pracownikach, w takim czy innym kształcie, się ukażą. Mają one nie prowadzić do rozwiązań skrajnych, np. zakończenia współpracy z pracownikami, którzy nie chcą się zaszczepić.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.