Inspektorzy PIP powrócą do kontroli i zweryfikują skargi pracowników

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
22.05.2020AKTUALNE

Inspektorzy PIP powrócą do kontroli i zweryfikują skargi pracowników

Główny Inspektor Pracy zapowiedział powrót inspektorów do czynności kontrolnych wraz z ustaniem stanu epidemii. Inspektorzy rozpatrzą skargi pracowników, które regularnie napływają w czasie epidemii do inspekcji. Sprawdzą też, czy wydane w toku wcześniejszych kontroli środki prawne zostały zrealizowane. Zweryfikują również przestrzeganie reżimu i zaleceń sanitarnych.

Czas epidemii wiąże się ze sporym chaosem, w tym wywoływanym pojawiającymi się co chwilę rekomendacjami oraz przepisami mającymi gwarantować (lub raczej wspomagać) względną normalność, w tym w relacjach pracodawca – pracownicy. Niezależnie od sytuacji pewne jest, że bezpieczeństwo jest podstawą. Zapewniać je ma przestrzeganie ustalonych przepisów i zasad bhp.

Skarga do PIP w czasie epidemii

Jeżeli pracodawca w okresie epidemii podchodzi w sposób wybiórczy do przepisu art. 207 Kodeksu pracy oraz regulacji pochodnych w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, wówczas naraża się na skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Mogą ją złożyć pracownicy lub zakładowe organizacje związkowe. Nie ma przeszkód, aby złożyć skargę w czasie epidemii (jednak nie w ramach osobistej wizyty w urzędzie).

Uwaga!

Jeżeli sprawa nie dotyczy:

  • bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia pracownika lub
  • wypadku ciężkiego, śmiertelnego lub zbiorowego,

to inspektor pracy nie skontroluje zakładu pracy, ponieważ do odwołania zostały zawieszone wszelkie czynności kontrolne, które nie mieszczą się w wyżej wymienionych przypadkach.

Zasadność złożonych skarg w czasie epidemii

Z czasem epidemia stanie się przykrym wspomnieniem, a inspektorzy pracy wznowią swoją działalność. Będą musieli uporać się nie tylko z bieżącą pracą, ale również zaległą– w tym skargami złożonymi na pracodawców w czasie epidemii koronawirusa. Rolą inspektora będzie ustalenie w ramach czynności kontrolnych, czy informacje, o których mowa w skargach skierowanych do urzędu w czasie epidemii, są aktualne – za wyjątkiem oczywiście nieprawidłowości, które mogą się wiązać z przepisami stosowanymi wyłącznie w czasie epidemii. Trudno bowiem, aby inspektor po okresie epidemii weryfikował brak wyposażenia pracowników w maseczki, płyny do dezynfekcji rąk czy konieczność zachowania odstępów od stanowisk pracy – choć nie można wykluczyć, że obostrzenia w powyższym zakresie zostaną utrzymane jeszcze pewien czas po epidemii.

Ważne

Inspektor pracy będzie mógł zwrócić się o udostępnienie zapisów monitoringu z czasów epidemii. Dzięki temu zyska możliwość oceny wybranych kwestii dotyczących warunków pracy, np. tego, czy pracodawca zapewnił odpowiednie odstępy między stanowiskami pracy.

Weryfikacja wykonania nałożonych nakazów

W wyniku wcześniejszych kontroli w okresie przed epidemią inspektorzy pracy wydawali pracodawcom określone środki prawne – w szczególności nakazy zobowiązujące pracodawców do usunięcia nieprawidłowości związanych z technicznym bezpieczeństwem pracy. Po okresie epidemii inspektorzy dokonają weryfikacji, czy pracodawca usunął nieprawidłowości opisane w protokołach kontroli. Otwarta jest natomiast kwestia możliwości „targowania się” z inspektorem – jeżeli tylko warunki w czasie epidemii umożliwiały terminową realizację wydanych wcześniej środków prawnych.

Podstawa prawna 
  • ustawa z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1251).
Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.