Kontrola warunków pracy w praktyce – obejrzyj materiał video

Redakcja Portalu
04.01.2022AKTUALNE

Kontrola warunków pracy w praktyce – obejrzyj materiał video

Wśród wielu zadań służby bhp znajduje się m.in. przeprowadzanie kontroli warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bhp w zakładzie pracy. Jednak przepisy prawne nie regulują w sposób szczegółowy przeprowadzenia takich wewnętrznych kontroli. Konieczne jest zatem poznanie i omówienie zasad przeprowadzania kontroli bhp w zakładzie pracy. Przydatna w tej kwestii jest także wewnętrzna procedura. Obejrzyj webinarium pt. Praktyczne aspekty wewnętrznych kontroli bhp. Odśwież swoją wiedzę i przygotuj własną zakładową procedurę kontroli warunków pracy w firmie.

 

Nie zwlekaj, jeszcze dziś obejrzyj webinarium: Praktyczne aspekty wewnętrznych kontroli bhp>>>

Kontrola warunków pracy powinna być przeprowadzana zgodnie z odpowiednio opracowaną zakładową procedurą. Opracowanie takiej zakładowej procedury ma ogromny wpływ na bezpieczne warunki pracy. Pomaga też w realizacji obowiązków służby bhp. Podczas takiej kontroli trzeba również wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Ważne jest także prawidłowe udokumentowanie takiej kontroli bhp.

Właściwie udokumentowana kontrola warunków pracy ma ogromne znaczenie dla odpowiedzialności pracowników służby bhp. Szczególnie istotne jest to w przypadku wypadku, śmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego. Organy nadzoru analizują wówczas przyczyny i okoliczności takiego zdarzenia. Może się okazać, że prokuratura w takim przypadku zarzuca nie tylko pracodawcy, ale także pracownikowi służby bhp, nienależyte wywiązanie się z obowiązków. Prokurator sprawdza m.in. czy pracownik służby bhp realizował w sposób prawidłowy ciążące na nim obowiązki oraz, czy poinformował pracodawcę o nieprawidłowościach w zakresie warunków pracy. Coraz częściej zdarza się, że prokuratura wzywa w charakterze podejrzanego nie tylko pracodawcę, ale również pracownika służby bhp. Może być to zaskakujące dla wielu pracowników służby bhp. Przecież zgodnie z art. 207 kp. za stan bhp odpowiada pracodawca. Okazuje się jednak, w myśl najnowszego orzecznictwa, również pracownik służby bhp może być postawiony w stan oskarżenia, jeżeli nienależycie wywiązuje się ze swoich zadań, np. nie przeprowadza kontroli warunków pracy.  

Mając na uwadze powyższe, ekspert Portalu BHP Mariusz Foremniak, przygotował webinarium. Omawia w nim praktyczne aspekty wewnętrznych kontroli bhp. Wskazuje w nim m.in.:

  • cechy kontroli bhp,
  • rodzaje wewnętrznej kontroli bhp,
  • podmiot kontroli bhp,
  • przedmiot kontroli bhp,
  • sposób dokumentowania wewnętrznej kontroli bhp,
  • uprawnienia służby bhp w związku z prowadzeniem wewnętrznej kontroli bhp,
  • procedurę wewnętrznej kontroli bhp,
  • przykładowy protokół wewnętrznej kontroli bhp,
  • przykładowy rejestr kontroli bhp,
  • najczęstsze błędy w protokołach kontroli bhp.

Zapraszamy do obejrzenia webinarium: Praktyczne aspekty wewnętrznych kontroli bhp>>>