O wypadkach przy pracy w Światowym Dniu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

28.04.2015AKTUALNE

O wypadkach przy pracy w Światowym Dniu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy w 2014 r. zbadała okoliczności i przyczyny 2002 wypadków przy pracy. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, wspominamy ofiary wypadków przy pracy. Sprawdźmy zatem, jak kształtują się statystyki wypadkowe w naszym kraju za rok 2014 r. w oparciu o wstępne dane z działań kontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy. 

Jak podaje Państwowa Inspekcja Pracy we wstępnych raportach dotyczących wypadków przy pracy za 2014 r. inspektorzy pracy w ramach kontroli zbadali okoliczności i przyczyny 2002 wypadków przy pracy.

W zbadanych przez inspektorów PIP wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało 2349 osób, w tym:

  • 267 osób poniosło śmierć, a
  • 768 osób doznało ciężkich obrażeń ciała.

Branże o wysokiej wypadkowości

Zdecydowana większość zbadanych wypadków przy pracy miała miejsce w branżach tzw. wysokiego ryzyka, tj.:

  • przetwórstwa przemysłowego (721 wypadków),
  • budownictwa (534),
  • transportu (114) i 
  • górnictwa (54).
Uwaga!

W wyniku działań zmierzających do usunięcia uchybień i nieprawidłowości podejmowanych przez inspektorów pracy, w roku 2014, zostały zlikwidowane bezpośrednie zagrożenia dla życia i zdrowia ponad 70 tys. zatrudnionych!

Najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy

Z przedstawionych przez PIP danych wynika, że przyczyną większości wypadków przy pracy było:

  • lekceważenie zagrożeń zawodowych,
  • brak lub niewłaściwe urządzenia zabezpieczające oraz
  • niedostateczny nadzór nad pracującymi.
Ważne

W zbadanych przez PIP wypadkach w 2014 r. osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, ale objęte ubezpieczeniem z tytułu wypadków przy pracy stanowiły ok. 13% ogółu poszkodowanych.

Kontrole w branży budowlanej

Z uwagi na wysoką skalę nieprawidłowości stwierdzanych w poprzednich latach inspektorzy PIP przeprowadzili 5278 kontroli na 2775 budowach w 2014 r.. Najczęściej kontrolowali mikroprzedsiębiorstwa (73%) oraz małe zakłady, zatrudniające od 10 do 49 osób (24%).

Nieprawidłowości na budowach najczęściej dotyczyły wykonywania prac na rusztowaniach. Prace wykonywane z użyciem rusztowań wystąpiły na 55 % budów. Na prawie połowie z nich stwierdzano brak odbioru 1362 rusztowań.

Równie często inspektorzy mieli zastrzeżenia do wykonywania prac na wysokości. Jak wiadomo prace te należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych, stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. W tym przypadku wśród stwierdzonych nieprawidłowości znalazły się przede wszystkim:

  • niewłaściwe balustrady ochronne lub ich brak (67% budów),
  • niezabezpieczone przejścia oraz klatki schodowe (57% budów),
  • niezabezpieczone otwory technologiczne (55% budów) oraz
  • niewyposażanie pracowników w wymagane środki ochrony indywidualnej głowy (1561 pracowników) i chroniące przed upadkiem z wysokości (693 pracowników).

Inspektorzy PIP, w celu uzyskania trwałej poprawy bezpieczeństwa pracy na budowach, przeprowadzali 3035 krótkich kontroli o charakterze interwencyjnym. Jak podkreśla PIP kontrole powtarzane były kilkakrotnie, na tej samej budowie, jeśli ponownie stwierdzano stan bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia pracowników.