Plan działania PIP na 2016-2018 r. po poprawkach nowego szefa przyjęty

14.03.2016AKTUALNE

Plan działania PIP na 2016-2018 r. po poprawkach nowego szefa przyjęty

Na posiedzeniu 10 marca 2016 r. Komisja do Spraw Kontroli Państwowej przyjęła program działania Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2016-2018. Jednak jak informuje PIP nowy Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć, wprowadził pewne modyfikacje do programu zaprezentowanego w grudniu ub.r. Radzie Ochrony Pracy przez poprzedniego głównego inspektora pracy Iwonę Hickiewicz.

Choć liczba planowanych na 2016 r. 80 tys. kontroli nie uległa zmianie, jak również przygotowanie oferty prewencyjno-promocyjnej dla 110 tys. pracodawców, przedsiębiorców, pracowników i innych osób świadczących pracę, rolników indywidualnych, dyrektorów szkół, nauczycieli. Zmianie ma ulec efektywność pracy inspektorów oraz sposób kontroli mikro i małych przedsiębiorstw.

Nowe podejście do kontroli u przedsiębiorców

Zgodnie z zapowiadaną wcześniej przez nowego szefa PIP zmianą w działaniach tego organu, będzie nowe podejście do kontroli w mikro i małych przedsiębiorstwach. Jak podaje PIP zgodnie z decyzją głównego inspektora, pierwsza kontrola w mikroprzedsiębiorstwach, małych oraz średnich zakładach ma być swego rodzaju audytem i instruktażem dla pracodawcy. Inspektor wskaże nieprawidłowości w kontrolowanym zakładzie, dokona ich analizy pod kątem prawnym i technicznym oraz zastosuje odpowiednie środki prawne, tj. decyzje, wystąpienia i polecenia. Pracodawca będzie miał czas na wyeliminowanie uchybień i pewność, że okresowo nie zostaną nałożone sankcje. Wyjątkami są: rażące naruszenia przepisów i zasad bhp, skutkujące bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia pracowników, kontrole po wypadkach ciężkich, śmiertelnych i zbiorowych, a także przypadki nielegalnego zatrudniania oraz rażące naruszenia przepisów prawnej ochrony pracy.

Likwidacja dostarczania upoważnień do kontroli

Ponadto, tak jak wcześniej, Roman Giedrojć zapowiedział podjęcie działań zmierzających do uproszczenia procedur kontrolnych PIP. W tym miejscu chodzi o zlikwidowanie obowiązku dostarczania upoważnienia do kontroli. Miałoby to poprawiłoby skuteczność, obniżyć koszty i zaoszczędziło czas inspektorów. Zdaniem szefa PIP pozwoli to również zwiększyć efektywność PIP w ograniczaniu patologii na rynku pracy. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia wprowadzenia przepisów jednoznacznie stanowiących, że inspektor pracy ma prawo bez wcześniejszego powiadamiania przeprowadzić kontrolę o każdej porze dnia i nocy w każdym przedsiębiorstwie.

Być może mniejsza liczba planowanych kontroli

Główny Inspektor Pracy zaznaczył również na posiedzeniu Komisji, możliwość zmniejszenia liczby planowanych kontroli w drugim półroczu 2016 r. „Program zakłada prowadzenie kompleksowych kontroli w zakładach różnych branż oraz zwiększenie zaangażowania inspektorów pracy w działania prewencyjne. Jeśli dodamy do tego realizację nowych zadań powierzonych PIP i nowych zasad pierwszej kontroli w mikroprzedsiębiorstwach, małych i średnich zakładach, to być może czasochłonność tych zobowiązań sprawi, że w drugim półroczu br. zaistnieje potrzeba wystąpienia do Rady Ochrony Pracy o zmniejszenie planowanej liczby kontroli” – powiedział Roman Giedrojć.

Nowy szef PIP stawia na jakość i skuteczność działań

Reasumując plan działa n PIP na lata 2016 – 2018 zakłada wspieranie pracodawców w dążeniu do ograniczania zagrożeń, które skutkują wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi, zgodnie z unijną strategią w zakresie bhp na lata 2014-2020. Natomiast na pierwszym miejscu stawiana jest kwestia nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy (nadużywanie umów prawa cywilnego), a także czasu pracy.

Roman Giedrojć podkreślił, że priorytetem ma być jakość kontroli, czyli konkretne efekty osiągnięte w sprawdzanych zakładach: poprawa warunków pracy i respektowania uprawnień pracowniczych.

Opr. Red.

Źródło: www.pip.gov.pl