PIP chce zmian w przepisach w zakresie m.in. swoich uprawnień kontrolnych

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
22.02.2016AKTUALNE

PIP chce zmian w przepisach w zakresie m.in. swoich uprawnień kontrolnych

Państwowa Inspekcja Pracy, chce zmian w przepisach prawa pracy. Tylko w taki sposób, w ocenie PIP można zwiększyć skuteczności działań kontrolnych inspektorów. Niektóre obecne rozwiązania prawne blokują sprawne i szybkie działanie tej organizacji i jej przedstawicieli. Zobacz, w jakim zakresie zdaniem PIP należy zmienić przepisy i gdzie inspektorzy upatrują zwiększenia zakresu swoich uprawnień.

Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy obecne przepisy prawa pracy oraz przepisy o samej organizacji ograniczają możliwości działania jej inspektorów. Ponadto niektóre przepisy umożliwiają pracodawcom obchodzenie prawa. W związku z tym Państwowa Inspekcja Pracy zauważa konieczność zmiany przepisów prawa pracy oraz przepisów określających zasady prowadzenia kontroli i zakres uprawnień inspektorów pracy.

PIP potrzebuje szerszych uprawnień w zakresie czynności kontrolnych

Zdaniem PIP „niektóre rozwiązania w sposób znaczący blokują sprawne i szybkie działanie jej inspektorów.” Dlatego też konieczne nadanie inspektorom pracy uprawnień do przeprowadzania udokumentowanych czynności rozpoznawczych poprzedzających kontrole. Tak zebrane informacje powinny być również możliwe do wykorzystania jako dowód w postępowaniu kontrolnym. Inspektorzy pracy chcieliby również mieć możliwość pozyskiwania nagrań z kamer przemysłowych na etapie kontrolnym jako środka dowodowego.

Innym utrudnieniem proceduralnym w postępowaniu kontrolnym, które odbija się negatywnie na skuteczności PIP, jest ograniczenie możliwości rozszerzenia zakresu przedmiotowego kontroli, który został pierwotnie wskazany w upoważnieniu do jej przeprowadzenia. W obecnym stanie prawnym, jeżeli zachodzi potrzeba, rozszerzenia zakresu przedmiotowego kontroli, w każdym przypadku, konieczne jest wystawienie nowego upoważnienia.

Nadal utrudnieniem działań PIP jest również obowiązek przekazania podmiotowi kontrolowanemu upoważnienia w terminie 3 dni od wszczęcia kontroli w przypadku podjęcia jej bez upoważnienia. Ta procedura jest szczególnie utrudniona w przypadku kontroli na np. budowach w sytuacji kiedy konieczne jest niezwłocznego podejmowania działań szczególnie w przypadku podwykonawców. Wówczas w praktyce często trudno jest w ciągu 3 dni zlokalizować siedzibę i nazwę przedsiębiorcy, świadczącego usługi na rzecz głównego wykonawcy lub inwestora. Inspektorzy PIP, w takich sytuacjach, często stykają się z brakiem współpracy ze strony osób zatrudnionych we wskazaniu przedsiębiorcy, dla którego pracują.

W ocenie PIP zmiana regulacji prawnych mogłaby przyczynić się do zwiększenia skuteczności działań kontrolnych inspekcji pracy ale również do zmniejszenia skali popełnianych nadużyć ze strony pracodawców i przedsiębiorców.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Źródło:

www.pip.gov.pl

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.