Poznaj fakty o bezpieczeństwie pracy w Polsce

30.10.2014AKTUALNE

Co 5-ty pracownik doświadcza rażących naruszeń przepisów BHP, dokonywanych zarówno przez pracowników, jak i pracodawców. Co 3-ci pracownik w ciągu ostatnich kilku lat był świadkiem lub słyszał o wypadku w swoim miejscu pracy. Jakie są, więc fakty o bezpieczeństwie pracy w naszym kraju? Poznaj wyniki badania opinii publicznej na temat: „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2014”.

21 października 2014 r. odbyła się konferencja „Bezpieczeństwo pracy w Polsce pod lupą”, na której Koalicja Bezpieczni w Pracy przedstawiła wyniki badań opinii publicznej na temat: „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2014”. Z badań tych wynika, że zdaniem ponad 2/3 pracujących Polaków charakter ich pracy wiąże się z potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia lub życica. Mimo to zaledwie 13% pracowników obawia się o swoje życie lub zdrowie w miejscu pracy. Natomiast zdecydowana większość czuje się bezpiecznie, biorąc pod uwagę zabezpieczenia zapewniane przez pracodawcę.

Trzeba jednak zaznaczyć, że poczucie zagrożenia pracowników jest znacznie mniejsze niż rzeczywiste zagrożenie. Ponad połowa pracowników czuje się w pracy bezpieczniej, niż wynika to z potencjalnego ryzyka związanego z wykonywanym przez nich zawodem.

Jak podkreśla Andrzej Smółko, Prezes Zarządu CWS-boco Polska, „wyniki badania wskazują, jak ważna jest edukacja w zakresie BHP. Pomimo, że większość pracowników czuje się bezpiecznie w swoim miejscu pracy, a swoją wiedzę z zakresu procedur bezpieczeństwa ocenia dobrze, to realny poziom ryzyka wydaje się być znaczący. Wskazuje na to nie tylko wysoki poziom odsetek rażących naruszeń przepisów BHP, a także duża liczba wypadków.”

Branże o największym ryzyku utraty życia lub zdrowia

Zdaniem respondentów największe ryzyko utraty zdrowia lub życia występuje w branży budowlanej i przemyśle wydobywczym. Niemal połowa badanych wskazała przemysł chemiczny. Prawie ¼ za najbardziej niebezpieczne branże uważa energetykę i lotnictwo. Natomiast najpoważniejsze zagrożenia upatrywane są przez pracowników, których charakter pracy wiąże się z potencjalnym ryzykiem, w wypadku samochodowym, pracy na wysokości oraz niebezpiecznych maszynach.

Najczęściej rażące naruszenia przepisów zdarzają się w branży produkcyjnej, najczęściej w dużych przedsiębiorstwach. Natomiast stosunkowo najmniej potencjalnie i realnie niebezpiecznych zdarzeń miało miejsce w branży usługowej, najczęściej w mniejszych zakładach pacy.

Procedury bezpieczeństwa i szkolenia bhp

Prawie 100 % pracowników twierdzi, że w przypadku złamania lub nieprzestrzegania przez pracodawcę procedur bezpieczeństwa obowiązujących w firmie powiadomiłaby o tym fakcie PIP. Taka sama grupa pracowników twierdzi również, że zna procedury bezpieczeństwa obowiązujące u swojego pracodawcy.

W kwestii szkoleń bhp – zdaniem Witolda Polkowskiego, Doradcy Prezydenta Pracodawców RP – respondenci oceniali szkolenia bhp jako użyteczne, a tak naprawdę odbywają się one według programów od lat nieaktualizowanych. Pracownicy uważają się za dobrze przeszkolonych, deklarując znajomość przepisów i procedur BHP – dodaje Polkowski. Jednocześnie Doradca Prezydenta Pracodawców RP podkreśla, że: „takiemu stanowi rzeczy przeczą analizy przyczyn większości zaistniałych wypadków przy pracy, spowodowanych odstępstwami od procedur BHP”.

Badanie „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2014 r.” zostało zrealizowane na zlecenie Koalicji Bezpieczni w pracy przez instytut badawczy Millward Brown. Koalicja została zawiązana z inicjatywy czterech firm: CWS-boco Polska, PW Krystan, Lafarge, TENCate Protectiv Fabrics w celu promowania kultury bezpieczeństwa w miejscu pracy wśród pracowników i pracodawców.

Źródło:

www.bezpieczniwpracy.pl