Pracownicy sezonowi to nie niewolnicy – w ich obronie staje PIP

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
10.08.2017AKTUALNE

Pracownicy sezonowi to nie niewolnicy – w ich obronie staje PIP

Niestety jak wynika z kontroli PIP pracownicy sezonowi najczęściej pracują „na czarno”. Szczególnie dotyczy to pracowników młodych i młodocianych. Pracodawcy nie dbają o ich bezpieczeństwo i niestety często po prostu ich wykorzystują. Dlatego okręgowe inspektoraty pracy, szczególnie w miejscowościach wakacyjnych, podejmują kontrole i ścigają nieuczciwych i nierzetelnych pracodawców.  

Praca „na czarno”, fikcyjne umowy nigdzie nie zgłaszane, niewypłacanie wynagrodzenia, nieprzestrzeganie zasad bhp przez pracodawców – to najczęstsze przewinienia nieuczciwych pracodawców wobec młodych pracowników sezonowych. Państwowa Inspekcja Pracy wypowiada wojnę nieuczciwym pracodawcom.Jak zapowiada Główny Inspektor Pracy, Roman Giedrojć, nie będzie dyspensy dla żadnego pracodawcy lekceważącego ciążące na nim obowiązki wobec pracowników sezonowych.     

Jak wynika z danych PIP np. w województwie śląskim w zeszłym roku skontrolowanych zostało 60 podmiotów pod kontem zatrudniania pracowników sezonowych, nieprawidłowości wykryto w 58 % przypadków. Inspektorzy PIP dowiedli m.in., że co 7 pracownik nie otrzymał umowy na piśmie, co 8 osoba przed rozpoczęciem pracy nie została skierowana na żadne badania lekarskie, 37 osób nie zostało zgłoszonych terminowo do ubezpieczenia społecznego.

Natomiast w tym roku, po przeprowadzonych już od maja do sierpnia, przezOkręgowy Inspektorat PIP w Szczecinie, kontrolach u pracodawców w miejscowościach wypoczynkowych woj. zachodniopomorskiego inspektorzy wydali 569 decyzji o nakazie poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników.

Będąc w miejscowościach turystycznych można spotkać np. młode osoby robiące kolorowe warkoczyki, czy tatuaże z henny pod gołym niebem na stoliczkach turystycznych, bez wody, osłony przed nasłonecznieniem, nie mówiąc już o warunkach sanitarnych. Często pracują one bez umów o pracę i za zaniżone minimalne stawki godzinowe.

Kontrole warunków pracy pracowników sezonowych prowadzone są najczęściej w turystycznych miejscowościach już od początku lata. Niestety wykazały one, iż największym problemem pracowników sezonowych od lat są nieprawidłowości związane z zawieraniem umów i wypłatą wynagrodzenia. Najliczniejszą grupę poszkodowanych pracowników stanowią ludzie młodzi, których naiwność najczęściej wykorzystują nieuczciwi pracodawcy lub zleceniodawcy.

Trzeba nadmienić, że niestety to także pracownicy młodzi i młodociani najczęściej ulegają wypadkom przy pracy sezonowej. Jest to efekt braku przeszkolenia bhp (szkoleń wstępnych, czy instruktaży stanowiskowych) pracowników sezonowych – również często identyfikowany przez inspektorów podczas kontroli, co niezapewnianie odpowiednich warunków pracy oraz środków ochrony osobistej. Zapoznawanie pracowników z instrukcjami stanowiskowymi bhp czy oceną ryzyka zawodowego to także często fikcja.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, w tym bhp

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.