Program działania PIP na 2022 r.

Redakcja Portalu
13.12.2021AKTUALNE

Program działania PIP na 2022 r.

Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy przedstawiła Radzie Ochrony Pracy program działania Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2022 oraz lata 2022-2024. Poznaj główne założenia kontrolne PIP już dziś.

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kogo może skontrolować PIP w 2022 r.?

  • Co skontrolują inspektorzy PIP w przyszłym roku?

  • Jakie zadania dla inspektorów znalazły się w programie działania PIP w 2022 r.?

Czytaj także: Kontrole PIP bez zawiadomienia - już niebawem możliwe u przedsiębiorców>>>

W 2022 r. Państwowej Inspekcji Pracy planuje przeprowadzić 52 tys. kontroli. Natomiast różnymi formami działań prewencyjnych obejmie przynajmniej 30 tys. podmiotów, m.in.:

  • pracodawców,

  • przedsiębiorców,

  • pracowników,

  • rolników indywidualnych,

  • uczniów i studentów.

„Filarem naszej aktywności tradycyjnie będzie rozpatrywanie skarg pracowników. Szacujemy, że jedną trzecią kontroli stanowić będą interwencje inspektora w konkretnych sprawach.” – stwierdziła Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Uzupełnieniem tej formy działalności mają być porady prawne. Z roku na rok rośnie zainteresowanie tą działalnością doradczą PIP. Liczba udzielanych porad rośnie co roku. Również coraz większa grupa pracowników zwraca się z pytaniami do inspekcji.

Kluczowe strategie z programu działania PIP na lata 2022-2024

Państwowa Inspekcja Pracy zakłada dla siebie trzy kluczowe zadania w postaci strategii na lata 2022-2024 . Strategiami objęte zostaną zakłady charakteryzujące się dużą liczbą wypadków związanych z pracą i wieloma zagrożeniami zawodowymi.

Będą to:

  1. strategia kontroli i działań prewencyjnych dla sektora budowlanego,

  2. strategia kontroli zagrożeń chemicznymi czynnikami środowiska pracy,

  3. strategia wzmożonego nadzoru nad zakładami pracy, w których obserwowana jest niepokojąco wysoka liczba wypadków oraz wysokie wskaźniki zagrożeń niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami środowiska pracy.

Planowane kontrole PIP w 2022 r.

Z myślą o branży budowlanej zaplanowano trzyletnią kampanię prewencyjno-kontrolną „Budowa. STOP wypadkom!”. Kampania ma zwiększyć skuteczności działań kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy w firmach budowlanych. Dlatego w ramach kampanii mają być podejmowane działania:

  • prewencyjne,

  • informacyjne,

  • promujące bezpieczną pracę.

Kontrole PIP na budowach będą intensywne w okresach wzmożonych prac budowlanych.

Kontrole PIP działań i ochrony antykowidowej w zakładach pracy

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że również w 2022 r. będziemy mierzyć się z pandemią. Tak również twierdzą eksperci. Dlatego też nadal konieczne będzie stosowanie się do określonych wskazówek oraz wytycznych zapobiegających zakażeniu i roznoszeniu się wirusa. W związku z tym PIP planuje sprawdzać także w 2022 r. czy pracodawcy stosują się do przepisów ograniczających narażenia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 w zakładach pracy. Pod inspektorską lupą znajdzie się obowiązek przekazywania pracownikom informacji o:

  • zagrożeniach dla zdrowia i życia,

  • podjętych działaniach ochronnych i zapobiegawczych.

Kontrole PIP w zakresie prawnej ochrony pracy w 2022 r.

Inspektorzy PIP sprawdzą również przestrzeganie rozwiązań prawnych wprowadzonych przepisami tarcz antykryzysowych w zakresie prawnej ochrony pracy.

W tym zakresie działania PIP w 2022 roku skoncentrują się na:

  • kontroli prawidłowości zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawnych,

  • ograniczeniu naruszeń przepisów o czasie pracy,

  • ograniczeniu naruszeń przepisów o wypłacie wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy.

Inspektorzy pracy będą weryfikować przestrzeganie przepisów dotyczących wypłacania minimalnej stawki godzinowej.

Państwowa Inspekcja Pracy kontynuować będzie zwalczanie nielegalnego zatrudnienia. Podczas kontroli inspektorzy pracy zweryfikują legalność powierzania i wykonywania pracy zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców. Plan kontroli PIP zakłada ujawnianie pracy:

  • świadczonej całkowicie „na czarno”,

  • zadeklarowanej fałszywie, np. wykonywanej faktycznie w wyższym wymiarze czasu pracy lub za wynagrodzeniem wyższym niż wskazane w umowie o pracę.

Ważne

Priorytetowym zadaniem dla PIP w roku 2022, będzie prowadzenie kontroli w zakładach pracy, powierzających pracę cudzoziemcom z tzw. krajów trzecich, w tym także w agencjach pracy tymczasowej.

Działania PIP o charakterze doradczo-prewencyjnym w planie na 2022 r.

Programy prewencyjne PIP mają być z konkretnym wsparciem przede wszystkim dla małych i średnich pracodawców. Główne działania inspekcji pracy mają pomóc w dostosowaniu zakładów do wymagań bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Szczególna uwaga ma być poświęcona zagadnieniom związanym z prawidłową oceną ryzyka zawodowego. Niestety z tym zagadnieniem pracodawcy w dalszym ciągu mają największy problem. Najczęściej ich wiedza w tym zakresie jest niewystarczająca.

- Ze względu na ograniczone środki i zasoby ludzkie, jakimi dysponuje Państwowa Inspekcja Pracy, nasze plany muszą zostać określone w taki sposób, aby do maksimum wykorzystać potencjał inspektorów do realizacji ustawowych obowiązków. Chcemy, by każdy pracownik miał poczucie, że państwo i jego przedstawiciele działają na jego rzecz, realnie bronią jego praw i bezpieczeństwa – powiedziała podczas prezentacji programu działania PIP Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Plany musi jeszcze zatwierdzić Rady Ochrony Pracy. W związku z tym opracowanie stanowiska ROP powierzono zespołowi ds. prawno-organizacyjnych.

Źródło:

www.pip.gov.pl