Stan zagrożenia epidemicznego ma zostać zniesiony – przestaną obowiązywać ograniczenia pandemiczne

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
16.06.2023AKTUALNE

Stan zagrożenia epidemicznego ma zostać zniesiony – przestaną obowiązywać ograniczenia pandemiczne

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony 1 lipca 2023 r. To już pewne. Rozporządzanie Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego zostało opublikowane 16 czerwca 2023 r. Zatem najwyższy czas pomyśleć o sprawnej organizacji odroczonych szkoleń bhp oraz badań lekarskich pracowników. Sprawdź obecne terminy, jakich musisz dochować w zakresie zawieszonych szkoleń okresowych bhp i badań lekarskich pracowników.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • Przygotować się na nadchodzące zmiany w przepisach

  • Zaplanować nadchodzące szkolenia okresowe bhp

  • Prawidłowo zrealizować zawieszony obowiązek wykonywania badań okresowych oraz kontrolnych pracowników

Czytaj także: Ograniczenia związane ze stanem zagrożenia epidemicznego przedłużone - co dalej ze szkoleniami bhp i badaniami profilaktycznymi?>>>

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska informował już jakiś czas temu, że w lipcu zniesiony zostanie stan zagrożenia epidemicznego w Polsce obowiązującego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

- Do tego czasu wszystkie instytucje i zakłady pracy powinny przygotować się do takiego funkcjonowania jak przed pandemią – zaznaczył wiceminister.

Skąd decyzja o zniesieniu w lipcu stanu zagrożenia epidemicznego?

- Decyzja o odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego została podjęta na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego, który zwrócił uwagę na spadek liczby diagnozowanych zakażeń – podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Ważne

Rozporządzenia w tej sprawie zostało już opublikowane 16 czerwca 2023 r.:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 14 czerwca 2023 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. z 2023 r. poz. 1118).

Samo rozporządzenie nie zawiera wiele treści, tylko 2 paragrafy:

Na podstawie art. 46 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2022 r. poz. 1657, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

§ 1. Z dniem 1 lipca 2023 r.:

1)     odwołuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2;

2)     traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. poz. 1028).

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Jednak dla pracodawców odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza powrót do realizacji zawieszonych obowiązków w zakresie szkoleń okresowych bhp oraz badań lekarskich pracowników. Wielu pracodawców korzystało z tego zawieszenia przez dłuższy okres czasu, zatem teraz muszą w określonych terminach zrealizować zaległe obowiązki.

W uzasadnieniu do projektu przeczytamy także, że:

„Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje zniesienie szczególnych rozwiązań związanych z tym stanem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, co będzie miało również pozytywny wpływ na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw.”

Ważne

Przypomnijmy, że 5 maja Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, iż nie uznaje już COVID-19 za globalne zagrożenie dla zdrowia.

Co ze szkoleniami okresowymi bhp po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego?

Przepisy stanowią, że w przypadku, gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bhp przypada w:

  1. okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, lub

  2. w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku, gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii albo stanu epidemii

termin ten wydłuża się do 180 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku, gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii albo stanu epidemii.

Tak więc, od 1 lipca 2023 pracodawcy będą mieli 180 dni na nadrobienie szkoleń okresowych bhp zawieszonych w okresie pandemicznym.

Przykład:

Przykład:
Pracownik miał odbyć szkolenie okresowe bhp w styczniu 2022 r. Jednak z uwagi na stan epidemii pracodawca odroczył to szkolenie. Od 1 lipca 2023 r. zostaje zniesiony stan zagrożenia epidemicznego, pracodawca będzie musiał poddać pracownika odroczonemu szkoleniu okresowemu do 27 grudnia 2023 r.

Natomiast jeżeli, pracownikom będą wypadać szkolenia okresowe bhp w ciągu 30 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, wówczas będzie można je prolongować o max 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

Przykład:

Przykład:
Pracownik planowo ma odbyć szkolenie okresowe bhp do 20 lipca 2023 r. Od 1 lipca 2023 r. zostaje zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. W takiej sytuacji ze względów organizacyjnych i dużej liczby pracowników, którzy muszą obyć zaległe szkolenia bhp pracodawca nie jest w stanie zapewnić pracownikowi szkolenia w terminie do 20 lipca 2023 r. W takiej sytuacji, pracodawca może, wydłużyć termin szkolenia tego pracownika do 180 dni od 1 lipca 2023 r., czyli do 27 grudnia 2023 r.

Co z badaniami okresowymi pracowników po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego?

W myśl przepisów w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, od dnia ogłoszenia danego stanu, zawiesza się wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów art. 229 § 2 zdanie pierwsze, § 4a w zakresie badań okresowych i § 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku, gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii albo po odwołaniu stanu epidemii, pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania danego stanu.

Tak więc, badania okresowe oraz badania kontrolne, które w okresie stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego nie zostały przeprowadzone – skierowania na te badania nie zostały wystawione – będzie trzeba wykonać niezwłocznie. Maksymalnie w ciągu 180 dni od dnia odwołania danego stanu zagrożenia epidemicznego.

Przykład:

Przykład:
Stan zagrożenia epidemicznego zostaje zniesiony 1 lipca 2023 r. zatem uzupełnienie zawieszonych, badań i uzyskanie orzeczeń lekarskich będzie musiało nastąpić do maksymalnie 27 grudnia 2023 r.

Podstawa prawna 
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 14 czerwca 2023 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. 2023 r. poz. 1118).
Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.