Wypłata ekwiwalentu na doposażenie stanowiska pracy zdalnej a zwolnienie z opodatkowania

Sławomir Liżewski
Sławomir Liżewski
05.07.2021AKTUALNE

Wypłata ekwiwalentu na doposażenie stanowiska pracy zdalnej a zwolnienie z opodatkowania

Skutki podatkowe (zwolnienie z opodatkowania) wypłaty ekwiwalentu na doposażenie stanowiska pracy zależą od tego, czy praca jest świadczona w warunkach panującej epidemii, czy bez względu na stan epidemii. Co zatem z podatkiem od wypłaty ekwiwalentu na doposażenie stanowiska pracy zdalnej świadczonej na czas epidemii?

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy możemy mówić o zwolnieniu z podatku dochodowego ekwiwalentu pieniężnego?
  • Czy wyplata ekwiwalentu na doposażenie stanowiska pracy telepracownika jest zwolniona z podatku?
  • Co zatem z podatkiem od wypłaty ekwiwalentu na doposażenie stanowiska pracy zdalnej czy telepracy świadczonej na czas epidemii?

Przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (przede wszystkim wynagrodzenia i ekwiwalenty), a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT).

Kiedy możemy mówić o zwolnieniu z podatku dochodowego ekwiwalentu pieniężnego?

Natomiast przedmiotowo zwolnione od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników, przy wykonywaniu pracy, narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność (art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT). A zatem zwolnienie to ma zastosowanie po spełnieniu łącznie następujących warunków:

  • ekwiwalent musi być wypłacony w pieniądzu;
  • kwota ekwiwalentu powinna odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom, to znaczy musi zachodzić racjonalny związek pomiędzy kwotą wypłaconą pracownikowi, a wartością używanych do celów pracodawcy narzędzi, materiałów lub sprzętu należących do pracownika oraz stopniem zużycia rzeczy dokonanego w trakcie tego używania;
  • narzędzia, materiały lub sprzęt muszą stanowić własność pracownika;
  • narzędzia, materiały lub sprzęt należące do pracownika muszą być wykorzystywane przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy.

Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że ekwiwalent może być wypłacany w pieniądzu i musi odpowiadać rzeczywiście poniesionym przez pracownika wydatkom. Tak by jasno wykazać, że zachodzi racjonalny związek między kwotą wypłaconą pracownikowi, a wartością używanych do celów służbowych, stanowiących własność pracownika, narzędzi, materiałów lub sprzętu oraz stopniem zużycia rzeczy dokonanego w trakcie tego używania. Wówczas to wypłacany jednorazowo ekwiwalent korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT.

Czy wyplata ekwiwalentu na doposażenie stanowiska pracy telepracownika jest zwolniona z podatku?

W kontekście tych przepisów Dyrektor KIS uznał, że wartość zwrotu, zrealizowana w formie wypłaty ekwiwalentu na zakup doposażenia stanowiska pracy dla pracowników świadczących telepracę bez względu na warunki pandemii, jest dla nich przychodem z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, który jednak korzysta ze zwolnienia od podatku z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT.

Uwaga!

Natomiast dla pracowników, którzy telepracę lub pracę zdalną wykonują w związku z występowaniem zagrożenia epidemicznego (stanu epidemii), otrzymany zwrot w formie wypłaty ekwiwalentu na zakup doposażenia stanowiska pracy w ogóle nie skutkuje powstaniem przychodu ze stosunku pracy. W tym przypadku bowiem na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pracownikowi narzędzi i materiałów potrzebnych do pracy zdalnej. Nie ma znaczenia sposób zapewnienia narzędzi i materiałów, tj. czy nastąpi w formie rzeczowej czy też poprzez wypłatę świadczenia za używanie własnych materiałów i narzędzi pracownika.

Źródło:
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 czerwca 2021 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.315.2021.1.MKA).

Podstawa prawna 
  • art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1128).
Autor: 

Sławomir Liżewski

Autor
Sławomir Liżewski
Prawnik, specjalista w zakresie podatków i prawa gospodarczego