Dopasowanie ergonomicznej rękawicy ochronnej

04.06.2014AKTUALNE

Centralnym elementem zainteresowań ergonomii jest zawsze człowiek i troska o jego różnorodne potrzeby, również w zakresie stworzenia wygodnych i komfortowych warunków podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Ergonomia wkroczyła także w sferę projektowania środków ochrony indywidualnej. Czym powinna więc charakteryzować się ergonomiczna rękawica ochronna?

Wyrób, który ma spełniać zasady ergonomii, powinien być dostosowany do indywidualnej fizycznej budowy ciała pracownika (rozmiar i kształt ręki, palców), rodzaju wykonywanych czynności (praca małych ruchów palców lub większych ruchów ramion i dłoni) oraz do indywidualnych możliwości i ograniczeń (np. leworęczność czy niepełnosprawność).

Powinien też zapewniać ochronę i minimalizować negatywne skutki oddziaływania czynników szkodliwych i niebezpiecznych (np. choroby, zmęczenie mięśni, urazy). Kolejnym wymogiem wobec ergonomicznego środka ochrony indywidualnej jest dobry wpływ na samopoczucie pracownika (powinien zapewniać pozytywne wrażenia estetyczne), a także wpływać na nasze dobre nastawienie oraz dawać satysfakcję z użytkowania zastosowanej ochrony.

Przykładem potwierdzającym powyższą definicję może być rękawica ochronna zaprojektowana do prac w laboratorium chemicznym do kontaktu z kwasem siarkowym, która nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie przeniesiona na stanowisko pracy, na którym pracownik ma kontakt z olejem mineralnym.

Ta sama rękawica, mimo swojego przeznaczenia, może okazać się również zupełnie nieprzydatna dla innych pracowników z tego samego laboratorium, jeśli w znaczny sposób różnią się budową fizyczną ręki.

Jeśli chodzi o prawidłowe dopasowanie rękawic, to należy zdawać sobie sprawę z wagi tej kwestii. Zbyt małe rękawice mogą ograniczać małe i duże ruchy kończyny górnej oraz upośledzać przepływ krwi, co może prowadzić do skurczów, zmęczenia oraz nadmiernego pocenia dłoni. Natomiast rękawice zbyt duże mogą zmniejszać zręczność pracownika, co może prowadzić do nadmiernego wysiłku kompensacyjnego oraz stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób pracujących w pobliżu urządzeń z ruchomymi elementami lub punktami zaciskowymi.

Komfortowa rękawica ochronna powinna zapewniać pracownikowi wygodne i bezpieczne wykonywanie pracy. Dodatkowo powinna być funkcjonalna, lekka, wykonana z dobrych materiałów oraz wyposażona w dodatkowe usprawnienia pomagające stosować produkty w bardzo konkretnych sytuacjach, np. umieszczenie moletowanej powierzchni, czyli fakturalnego wzoru występującego na czubkach palców w rękawicach do pracy w laboratorium chemicznym ułatwia chwytanie śliskiego i gładkiego szkła laboratoryjnego.

Duży wpływ na rosnące wymagania w zakresie ergonomii i wygody użytkowania rękawic ochronnych miały zachodzące w ostatnich latach zmiany w stylu życia oraz coraz intensywniejsza aktywność zawodowa użytkowników środków ochrony indywidualnej.

Autor: 

Emilia Irzmańska - Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

Słowa kluczowe:
rękawice ochronne