Zmiana niekonstytucyjnych przepisów ustawy o społecznej inspekcji pracy.

17.05.2019AKTUALNE

Zmiana niekonstytucyjnych przepisów ustawy o społecznej inspekcji pracy.

Do Sejmu trafił właśnie projekt zmian do ustawy o społecznej inspekcji pracy. Ma on zmienić przepisy uznane w zeszłym roku, przez Trybunał Konstytucyjny, za niezgodne z Konstytucją RP, a dotyczące uprawnienia SIP dostępu do informacji zawierających dane osobowe pracownika. Projektowana zmiana zakłada konieczność uzyskania zgody przez SIP od pracowników na wgląd w takie dokumenty.

Wiosną zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 26 kwietnia 2018 r. (sygn. akt K 6/15) uznał za niezgodny z Konstytucją RP przepis art. 8 ust. 2 ustawy o społecznej inspekcji pracy w zakresie, w jakim nie uzależnia obowiązku udzielenia społecznemu inspektorowi pracy informacji zawierających dane osobowe pracownika od uzyskania zgody tego pracownika. Powyższy przepis zobowiązuje pracodawcę i pracowników do udzielenia informacji oraz okazania dokumentów we wszystkich sprawach objętych zakresem działania inspektora, do którego należy m.in. kontrola:

  • przestrzegania przepisów prawa pracy oraz
  • zapewnienia przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

W pewnych sytuacjach ww. uprawnienie obejmuje więc także możliwość przekazania informacji i dokumentów zawierających dane osobowe pracownika. W opinii Trybunału takie uprawnienie, jeżeli nie jest uzależnione od uzyskania zgody osoby zainteresowanej na udostępnienie dotyczących jej informacji, jest niezgodne z wyrażonym w art. 47 Konstytucji RP prawem do ochrony życia prywatnego.

Ochrona życia prywatnego obejmuje m.in. autonomię informacyjną, która oznacza prawo do samodzielnego decydowania o ujawnieniu innym informacji dotyczących siebie, jak również prawo do kontrolowania tych informacji, jeżeli znajdują się w dyspozycji innych podmiotów.

Mając to na uwadze Senat wypracował rozwiązanie, polegające na wprowadzeniu do art. 8 ustawy o SIP przepisu, zgodnie z którym żądanie społecznego inspektora pracy dotyczące udzielenia informacji oraz okazania dokumentów w zakresie dotyczącym danych osobowych może zostać spełnione za zgodą osób, których te dane dotyczą. Oczekiwanym efektem regulacji będzie zagwarantowanie konstytucyjnego prawa do ochrony życia prywatnego i autonomii informacyjnej pracowników.

Czyli jeżeli SIP będzie chciał zapoznać się z dokumentami zawierającymi dane pracownika (np. skierowanie na badanie profilaktyczne) będzie musiał najpierw uzyskać zgodę pracownika, którego dokumenty chce przeglądać. 

Teraz projekt ten trafi pod obrady Sejmu i jeżeli zostanie uchwalony wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Opr. Red.