Praca w podziemnych kanałach ściekowych pracą w szczególnych warunkach
Pytanie: Czy prace polegające na hydrodynamicznym czyszczeniu kanałów ściekowych, regulacji włazów kanałowych, czy odkopywaniu załamanego kanału można uznać za pracę w warunkach szczególnych w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych? Badanie wydatku energetycznego na tych stanowiskach pracy wykazało efektywny wydatek powyżej 8400 kJ w ciągu zmiany roboczej.
Wykaz prac w szczególnych warunkach określa załącznik nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych. Jednocześnie ustawa uznaje za bardzo ciężkie prace fizyczne - prace powodujące w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny:
- u mężczyzn powyżej - powyżej 8400kJ,
- u kobiet - powyżej 4600kJ.
Ponieważ załącznik nr 1 wymienia prace fizyczne ciężkie w podziemnych kanałach ściekowych jako prace w szczególnych warunkach, a przeprowadzane badania wykazały efektywny wydatek energetyczny na tych stanowiskach pracy powyżej 8400kJ w ciągu zmiany roboczej, to prace polegające na hydrodynamicznym czyszczeniu kanałów ściekowych, regulacji włazów kanałowych, odkopywaniu załamanego kanału można uznać za prace w warunkach szczególnych w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych.
Czym są prace w szczególnych warunkach?
Pracami w szczególnych warunkach, w rozumieniu przytoczonej w pytaniu ustawy, są prace:
- związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia,
- wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które pomimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku.
załącznik nr 1 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. z 2008 r. nr 237, poz. 1656)
Tomasz Zwolak
prawnik, specjalista
z zakresu prawa pracy

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Od 2003 r. zajmuje się tematyką prawa pracy, praktyk, pracownik działów personalnych m.in. ZUS, oraz PKO BP S.A., autor licznych publikacji dotyczących prawa pracy i bhp, prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zakresu prawa pracy.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Ręczne prace transportowe – zasady bhp »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.