Jak przeprowadzić przegląd podłączenia urządzeń do sieci elektrycznej?

W zakładzie pracy muszę przeprowadzić przegląd podłączenia do sieci elektrycznej urządzeń biurowych (komputerów, drukarek, kserokopiarek itp.) Czy istnieją jakieś ogólne wytyczne, przepisy bhp, które mówią w jaki sposób prawidłowo powinny być podłączone do sieci elektrycznej urządzenia biurowe?
Obecnie nie ma przepisów określających sposoby podłączania urządzeń biurowych (jak również innych urządzeń) do sieci elektrycznej. Sposób podłączenia wynika przede wszystkim z budowy konkretnego urządzenia i jego przeznaczenia. Informacje te znajdują się podstawowo w instrukcji urządzenia opracowanej przez jego producenta i dostarczonej wraz z urządzeniem. Pozostałe wymagania wynikają z ogólnych przepisów bhp i tzw. dobrej praktyki.
Mówiąc obrazowo:
- jeżeli urządzenie (np. komputer, drukarka, czajnik) ma wtyczkę ze stykiem to gniazdko, do którego będzie włączane musi być wyposażone w bolec ochronny,
- jeżeli wtyczka urządzenia ma tylko dwa bolce (np. kalkulator elektryczny, lampka biurowa) – to wówczas może być zasilane z instalacji nie posiadającej dodatkowego systemu ochronnego.
Ta sama zasada dotyczy przedłużaczy – te do zasilania odbiorników „a” muszą być w wykonaniu 3 żyłowym z żyłą oraz bolcem ochronnym i mogą być włączane tylko do gniazdek z bolcem. Odbiorniki z pozycji „b” mogą być zasilane z przedłużaczy bez żyły i bolca ochronnego.
Przedłużacze, gniazdka, wtyczki powinny być oryginalne, tzn. dopuszczone do obrotu i oznakowane znakiem CE, czyli spełniać wymagania rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego. Nie jest dozwolone stosowanie tzw. prowizorek.
Drugą sprawą jest stan techniczny gniazdek, przewodów zasilających oraz przedłużaczy – nie mogą mieć widocznych uszkodzeń i muszą być kompletne.
Trzecią sprawą jest stan techniczny urządzeń zasilanych, a w szczególności ich:
- obudów,
- części izolowanych,
- gniazdek podłączeniowych,
- przewodów zasilających,
- wyłączników i
- lampek kontrolnych, oraz
- miejsc ustawienia urządzeń (bezpieczeństwo dostępu, zabezpieczenie przed uszkodzeniem, spadnięciem itd.).
Następną sprawą są badania i pomiary instalacji elektrycznych oraz systemów przeciwporażeniowych. Należy sprawdzić, czy są wykonywane i czy są stosowne protokoły z pomiarów. Pomiary instalacji biurowych wykonuje się nie rzadziej niż co 5 lat, zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane. Protokoły powinny być przechowywane w wyznaczonej przez pracodawcę komórce organizacyjnej zakładu i być do wglądu zainteresowanym osobom, w tym pracownikowi służby bhp.
Ostatni punkt przeglądu to sposób prowadzenia przewodów zasilających i przedłużaczy. Muszą być tak poprowadzone, lub tak ułożone na podłodze, aby nie przeszkadzały, nie utrudniały pracy i poruszania się po biurze (odpowiednia długość, prowadzenie przy ścianach itp.). Nie mogą zagrażać pracującym i powinny być zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi, termicznymi, zalaniem wodą itd.
Autor: Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
- rozporządzenie ministra gospodarki z 21 sierpnia 2007 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego (Dz.U. nr 155, poz. 1089)
- art. 62 ust. 1 pkt 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r., poz. 1409 ze zm.).

Od 1997 roku zajmuje się tematyką oceny ryzyka zawodowego, zarządzania bhp, pracy służby bhp. Były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy w KGHM Polska Miedź SA - O/ZG ”Lubin” . Rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS. Autor wielu opracowań kart oceny ryzyka zawodowego, instrukcji i programów szkoleń bhp dla różnych stanowisk pracy w przemyśle i usługach. Prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zagadnień bhp.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Ręczne prace transportowe – zasady bhp »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.