Bezpieczny montaż i obsługa zsypu budowlanego

Jakie uprawnienia/kwalifikacje powinna mieć osoba montująca i użytkująca zsyp budowlany do gruzu? Jaki zakres informacji powinien być przekazany pracownikowi w trakcie szkolenia? Jakie procedury bezpieczeństwa powinny być zachowane podczas montażu i użytkowania zsypu budowlanego do gruzu?
Do montażu zsypu ani do jego eksploatacji nie są wymagane specjalne uprawnienia ani dodatkowe kwalifikacje.
Jednakże pracownicy montujący zsyp muszą być zapoznani z instrukcją producenta zsypu oraz przejść instruktaż stanowiskowy dotyczący bezpieczeństwa prac montażowych obejmujący również elementy techniki i bezpieczeństwa związane z miejscem mocowania zsypu, sposobem montażu zsypu (np. ręczny czy z użyciem sprzętu budowlanego) i miejscem zrzutu gruzu.
Zsyp budowlany, podobnie jak zsuwnice pochyłe lub rynny zsypowe służy do usuwania gruzu, śmieci itp. materiałów z wyższych pięter w czasie robót rozbiórkowych, czy robót porządkowych na budowie. Nie jest on ani maszyną ani urządzeniem technicznym, ale wyposażeniem pomocniczym na budowie. Wciągarka dostarczana razem z zsypem i służąca do jego montażu nie jest urządzeniem transportu bliskiego w rozumieniu przepisów UDT – nie jest przeznaczona i nie może być używana do transportu materiałów.
Trzeba podkreślić, że również pracownicy obsługujący zsyp musza także przejść instruktaż stanowiskowy dotyczący bezpieczeństwa obsługi zsypu opracowany na podstawie instrukcji zsypu dostarczonej przez jego producenta i obejmujący wszystkie elementy bezpieczeństwa prac dotyczące ich samych jak i osób postronnych. Instruktaż powinien uwzględniać sposób postępowania w sytuacjach awaryjnych takich jak:
- uszkodzenie leja,
- zerwanie mocowania,
- wystąpienie zatoru.
Zagrożenia związane z montażem i obsługą zsypu
W zależności od miejsca posadowienia zsypu (piętro budynku czy dach) sposobu jego montażu i usytuowania (np. przy rusztowaniu, czy przy ścianie budynku), a także miejsca zsypu materiałów mogą występować różne zagrożenia tak dla montujących zsyp, obsługujących i osób postronnych mogących znaleźć się w pobliżu miejsca składowania (zsypywania) gruzu, śmieci.
Podstawowym zagrożeniem jest upadek z wysokości osób montujących jak i osób obsługujących zsyp. Zagrożenie to będzie występowało w szczególności podczas prac na dachu, otwartych kondygnacjach budynku oraz rusztowaniach. Procedury (warunki) bezpieczeństwa dla takich prac są określone w punkcie E, Rozdział 6, Dział IV Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w Rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
Innym zagrożeniem dotyczącym pracowników budowy i osób postronnych jest możliwość uszkodzenia elementów zsypu i upadek ich z wysokości na podłoże, a także możliwość przesypania gruzu z pojemnika jego składowania.
Dlatego miejsce zsypywania powinno być ogrodzone i oznakowane tablicami ostrzegawczymi, a podczas zsypywania materiałów powinien być przestrzegany zakaz przebywania ludzi w pobliżu samego zsypu jak i okolicy miejsca składowania odpadów. Miejsce to podczas użytkowania zsypu budowlanego powinno być nadzorowane.
Pracownicy montujący i obsługujący zsyp mają obowiązek stosować takie same środki ochrony indywidualnej jak pozostali pracownicy budowy, a w szczególności hełm ochronny, rękawice i w miarę potrzeb sprzęt ochronny do prac na wysokości.
Pracownicy obsługujący zsyp powinni dodatkowo stosować półmaski przeciwpyłowe i okulary ochronne.
W zakładzie powinna być opracowana i stosowana zakładowa instrukcja bhp montażu i obsługi zsypu budowlanego (albo dwie instrukcje oddzielne), z którą pracownicy montujący i obsługujący zsyp muszą być zapoznani. Instrukcja powinna uwzględniać warunki lokalne w miejscu montowania i użytkowania zsypu. Podstawą do opracowania instrukcji są:
- instrukcja zsypu dostarczona przez producenta,
- zapisy z niżej wymienionych rozporządzeń.
Jeżeli chodzi o procedury bezpieczeństwa, to z powyższych zapisów widać, że powinny być opracowane dla:
- zapewnienia bezpieczeństwa pracującym na wysokości,
- zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom budowy i osobom postronnym mogącym znaleźć się w pobliżu miejsca użytkowania zsypu.
Należy mieć na uwadze również to, że jeżeli na budowie obowiązuje plan BIOZ to powyższe procedury muszą być z nim spójne lub może wystąpić konieczność opracowania jeszcze innych wynikających z wymagań planu BIOZ.
- pkt E, Rozdział 6, Dział IV Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz.1650 ze zm.).
- rozdział 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. nr 47 poz. 401).
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Słowa kluczowe:
instruktaż stanowiskowy bhpkwalifikacje zawodoweroboty budowlano-montażowezsyp budowlany
Od 1997 roku zajmuje się tematyką oceny ryzyka zawodowego, zarządzania bhp, pracy służby bhp. Były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy w KGHM Polska Miedź SA - O/ZG ”Lubin” . Rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS. Autor wielu opracowań kart oceny ryzyka zawodowego, instrukcji i programów szkoleń bhp dla różnych stanowisk pracy w przemyśle i usługach. Prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zagadnień bhp.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Ręczne prace transportowe – zasady bhp »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.