Obowiązek noszenia odzieży służbowej a brak pomieszczenia do jej przechowywania
Pytanie: Jestem kierowcą zawodowym w firmie komunikacyjnej, pracodawca nałożył na kierowców i motorniczych obowiązek noszenia ubioru służbowego oznaczonego logiem firmowym, przy czym nie zagwarantował pracownikom pomieszczeń i szafek, gdzie można ten ubiór przechowywać i zakładać przed podjęciem służby. Pracodawca poinformował, że nie ma obowiązku przydzielenia szafek i szatni na takową odzież, ponieważ nie jest to odzież ochronna. Czy pracodawca może nałożyć na pracownika karę finansową za niestosowanie się do obowiązku noszenia ubioru służbowego?
Kwestie obowiązku urządzania szatni reguluje rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z nim odzież powinna być przechowywana w szatniach, a jeżeli w zakładzie pracy nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia i prace brudzące lub nie występują szczególne wymagania sanitarne, miejsca do spożywania posiłków, przechowywania odzieży oraz umywalki mogą znajdować się w jednym pomieszczeniu. Zatem, nawet jeżeli w zakładzie nie występują czynniki szkodliwe, pracodawca ma obowiązek zapewnić miejsca do przechowywania odzieży. Należy zauważyć, iż pojęcie miejsca do przechowywania odzieży nie jest równoznaczne z szatnią. Przepisy nie określają, jak ma być zorganizowane takie miejsce, w szczególności czy ma to być oddzielne miejsce dla kobiet i mężczyzn. Literalnie „określenie przechowywanie odzieży” wskazuje, iż pracodawca ma umożliwić jedynie pozostawienie odzieży, nie ma natomiast obowiązku takiej organizacji tego miejsca, aby pracownik mógł się w nim przebrać.
Jeżeli pracodawca nałożył na pracowników obowiązek noszenia ubioru służbowego to w przypadku nieprzestrzegania tego obowiązku może nałożyć na pracownika karę porządkową, a gdy pracownik notorycznie odmawia jego noszenia może rozwiązać umowę o pracę. Oczywiście podejmując takie działania powinien uwzględnić całość okoliczności, w tym także to, czy pracownicy mają zorganizowane miejsce do przechowywania odzieży.
Tomasz Zwolak
specjalista z zakresu prawa pracy

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Od 2003 r. zajmuje się tematyką prawa pracy, praktyk, pracownik działów personalnych m.in. ZUS, oraz PKO BP S.A., autor licznych publikacji dotyczących prawa pracy i bhp, prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zakresu prawa pracy.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Ręczne prace transportowe – zasady bhp »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.