Zgłaszanie do sanepidu przypadków COVID -19 przez pracodawcę

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
23.11.2020AKTUALNE

Przypadki zachorowań na COVID-19 to obecnie codzienność, wpisująca się również w życie zakładów pracy. Niezależnie od przebiegu choroby, pracodawcy mogą mieć wątpliwości w zakresie konieczności informowania stacji sanitarno-epidemiologicznych o potwierdzonych przypadkach zachorowań wśród zatrudnionych. Warto zatem wiedzieć, jak przedstawia się powyższy problem na chwilę obecną.

Koronawirus jako nowy czynnik biologiczny może występować praktycznie wszędzie tam gdzie są ludzie. Można mieć z nim styczność u znajomych, w sklepie, w szkole, w środkach komunikacji miejskiej czy w zakładzie pracy. Zachorowanie na chorobę COVID-19 bywa dużym wyzwaniem nie tylko bezpośrednio dla organizmu chorego, ale również dla jego bezpośredniego otoczenia. Jest to szczególnie aktualne dla zakładów pracy, które mimo stosowania rozmaitych rozwiązań profilaktycznych nie mają stuprocentowej szansy, że któryś z pracowników nie zachoruje.

Ważne

Odrębną kwestią jest oczywiście miejsce zachorowania – to, że pracownik jest chory absolutnie nie uprawnia do stawiania tezy, że zaraził się koronawirusem na terenie zakładu pracy.

Kto powinien zgłosić do sanepidu przypadki COVID -19?

Pracodawca, u którego wśród pracowników potwierdzono zakażenie koronawirusem, może mieć wątpliwości, czy okoliczność taka jest prywatną sprawą między nim a pracownikiem. Powstaje pytanie, czy sprawa powinna być zgłoszona do właściwej miejscowo stacji sanitarno-epidemiologicznej?

 

Odnosząc się do powyższej wątpliwości należy w pierwszej kolejności przywołać przepis ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Zgodnie z przywołanym przepisem lekarz lub felczer, który podejrzewa lub rozpoznaje zakażenie, chorobę zakaźną lub zgon z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, (…), jest obowiązany do zgłoszenia tego faktu właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu (…). Zgłoszenia dokonuje się niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od chwili powzięcia podejrzenia lub rozpoznania zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, chyba że ze względu na rodzaj zakażenia lub choroby zakaźnej właściwy państwowy inspektor sanitarny postanowi inaczej (art. 27 pkt 1 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi; Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.).

Niezależnie od powyższego przepis art. 29 pkt 1 przywołanej ustawy nakłada na diagnostę laboratoryjnego lub inną osobę uprawnioną do samodzielnego wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej, obowiązek zgłoszenia do właściwego państwowego inspektora sanitarnego wyniku badania w kierunku biologicznego czynnika (w tym. SARS-CoV-2).

Analizując zatem obowiązujący stan prawny można dojść do wniosku, że przepisy nie wskazują wprost pracodawcy, jako podmiotu zobowiązanego do zgłoszenia do sanepidu przypadkówCOVID-19 u pracowników.

Jakich informacji może oczekiwać sanepid od pracodawcy?

Należy jednak pamiętać, iż Państwowy Inspektor Sanitarny lub Główny Inspektor Sanitarny, w związku z prowadzonym dochodzeniem epidemiologicznym, może żądać udzielenia informacji o:

  • osobach zakażonych lub podejrzanych o zakażenie, chorych lub podejrzanych o chorobę zakaźną, osobach zmarłych z powodu choroby zakaźnej lub osobach, wobec których istnieje takie podejrzenie,
  • osobach, które mogły mieć styczność z osobami, o których mowa wyżej,
  • od każdego, kto takie dane posiada, lub jednostek administracji publicznej, które dane takie mogą ustalić

(art. 32a pkt 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi)

Tym samym organy inspekcji sanitarnej w ramach prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego mogą zwrócić się do pracodawcy o ustalenie i przekazanie informacji w powyższym zakresie.

Reasumując, na chwilę obecną nie ma bezpośredniego obowiązku zgłaszania przez pracodawców (z własnej inicjatywy) do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zachorowań na COVID-19. Zawartość Dziennika Ustaw jednak zmienia się, jak w kalejdoskopie, tym samym nie można wykluczyć, że taki obowiązek zostanie wprowadzony w przyszłości.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.