Co z ważnością zaleceń lekarskich dotyczących noszenia okularów korekcyjnych, w czasie epidemii COVID-19?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
21.06.2021AKTUALNE

Obecnie zdarzają się sytuacje, w których zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają wątpliwości w sprawie refundacji okularów korekcyjnych w okresie epidemii COVID-19. Trudno przyjąć, że kondycja wzroku, mimo pracy podczas epidemii, nie ulega pogorszeniu. Pytanie zatem, czy zalecenie lekarskie, dotyczące noszenia okularów korekcyjnych, wydane przed epidemią COVID-19, są obowiązujące? Czy przypadkiem pracownik nie ma roszczenia względem pracodawcy o weryfikację w omawianym zakresie?

Ważność zalecenia lekarskiego noszenia okularów czasie epidemii.

Okres epidemii skomplikował życie pracodawcom – nakładając liczne dodatkowe obowiązki, zwłaszcza związane z właściwą profilaktyką przeciwwirusową i organizacją pracy. Z drugiej jednak strony doszło do czasowego uszczuplenia niektórych obowiązków. Przykładem są pracownicze profilaktyczne badania lekarskie, w ramach których obecnym w czasie epidemii obowiązkowe są wyłącznie badania wstępne oraz kontrolne. Badania okresowe uległy zawieszeniu (ściślej mówiąc obowiązki związane z tymi badaniami uległy zawieszeniu). Tym samym można przyjąć, że pracodawcy nie muszą w czasie epidemii specjalnie przejmować się kwestią badań okresowych.

Zawieszenie okresowych badań lekarskich pracowników w czasie epidemii COVID-19

Z drugiej jednak strony trudno przyjąć, że kondycja zdrowotna pracowników w okresie epidemii pozostaje na niezmienionym poziomie. Tym samym zawieszenie obowiązków związanych z kierowaniem pracowników na badania okresowe, pozostaje niejako w sprzeczności z ogólną zasadą zobowiązującą pracodawcę do ochrony zdrowia i życia pracownika. W szczególności uwzględniając przyjmowaną spadkową tendencję epidemii COVID-19 (która nie bardzo jest do pogodzenia z utrzymywaniem w mocy zawieszenia obowiązków związanych z badaniami okresowymi).

Z przepisów szczególnych obowiązujących w czasie epidemii wynika, iż orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., zachowują ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Co z ważnością zaleceń lekarskich dotyczących noszenia okularów korekcyjnych?

Pojawiają się jednak wątpliwości, zarówno ze strony pracodawców, jak również pracowników, czy aktualne pozostają zalecenia lekarskie wydane w ramach wcześniejszych profilaktycznych badań lekarskich, co do noszenia okularów korekcyjnych.

Ważne

Zalecenia lekarskie dotyczące pracy w okularach korekcyjnych względem pracowników użytkujących w pracy monitory ekranowe stanowią integralną część orzeczeń wydawanych po przeprowadzonych badaniach profilaktycznych. Mają charakter obowiązujący – wraz z orzeczeniami stwierdzającymi brak przeciwwskazań do pracy.

Uwzględniając powyższe, w szczególności fakt zachowania ważności orzeczeń lekarskich przynajmniej na okres epidemii, należy przyjąć, że obowiązkiem pracowników jest kontynuowanie pracy w okularach korekcyjnych sfinansowanych przez pracodawcę na podstawie ostatnich badań profilaktycznych w tym zakresie. Tym samym zalecenia lekarskie wydane podczas ostatnich badań profilaktycznych, jak najbardziej zachowują ważność w niezmienionym kształcie, do czasu ich weryfikacji w ramach kolejnych profilaktycznych badań lekarskich.

Jak rozwiązać problem zgłoszenia pogorszenia widzenia przez pracownika?

Dopiero w szczególnych przypadkach pogorszenia się wzroku, pracodawca powinien rozważyć, po konsultacji z lekarzem medycyny pracy, potrzebę skierowania zatrudnionego do placówki medycyny pracy, w celu weryfikacji stanu zdrowia pracownika, w kontekście zdolności do pracy przed monitorem ekranowym.

Co w przypadku utraty okularów korekcyjnych w czasie epidemii COVID-19?

A co w przypadku gdy pracownik utraci, nie z własnej winy, w okresie epidemii COVID-19 okulary korekcyjne wydane na podstawie recepty wystawionej przed epidemią? Czy w takiej sytuacji pracodawca powinien zrefundować okulary o takich samych parametrach jak dotychczasowe – kierując się wcześniejszymi zaleceniami?

W takim przypadku właściwym postępowaniem będzie skierowanie pracownika na okresowe badanie profilaktyczne (zakładając, że placówka z którą pracodawca ma podpisaną umowę funkcjonuje). Nie ma bowiem sensu wyrabiania i refundowania okularów o takich samych parametrach jak te wcześniejsze, jeżeli może się okazać, że nie gwarantują one wymaganej korekcji wzroku.  Po zakończeniu epidemii może się okazać, że trzeba będzie okulary wyrabiać na nowo, na podstawie zaleceń lekarskich wydanych w oparciu o najnowsze badanie profilaktyczne.

Pozostaje mieć nadzieję, że ocena powyższego hipotetycznego stanu faktycznego nie będzie przyczynkiem do nowej epidemii – masowych zaginięć okularów korekcyjnych zapewnionych przed okresem epidemii COVID-19.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.